Крварење после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 20 Jan 2014, 09:18

Jas krvaram od petokot vecerta, rano e Seuste no malku me fati strav! Neznam dali na pravo mesto ke napisam, ama moram! Vaka sega, doktorot me prati doma i mi rece ako ne prokrvaram do sreda ili cetvrtok da odam vo bolnica, a ako prokrvaram da pocekam da zavrsi i da odam da me vidat dali se izleglo! Mene plodot mi ispadna vcera sabajleto, go osetiv i go vidov (ner) vo sekoj slucaj neubavo cuvstvo. E sega mene uste me maci toa sto ne me prati direktno na kiretaza deka koga se slusnav so moite bea zaprepasteni pa jas nekako se podzamisliv, no tuka vo stranstvo zdravstvoto e poinakvo, ne funkcionira kako kaj nas. Jas so krvarenje otidov na doktor i cekav eden saat ne me zema doktorot preku red, normalno bilo toa . Ufff ! A smenet mi e doktorot, prvite dve bev kaj drug, sega sum kaj drug i sfativ deka site se isti! Kazete mi sega dali e normalno toa sto sum doma ili ne e! Inaku se osekam normalno, nisto ne mi e, kako da imam normalna menstruacija.

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by hrizantema » 20 Jan 2014, 09:27

Долорес кај мене беше исто првиот пат,ме фатија многу силни болки и почнав да крварам и ми рекоа ако почнам многу обилно да крвара да одам да ме исчистат а ако не само ќе се исчисти и за некој ден на контрола.Е тогаш јас до вечерта го сифрлив плодот и после тоа нормално крварев како за мензис,па отидов на контрола и др рече дека е во ред.Вториот пат пак исто почна да ми тече кафеаво и отидов да се договорам за киретажа и до вечерта пак искрварив и се виде плодот,ама сепак правев киретажа за да се испита матерјалот што останал.
Би ти препорачала штом си го исфрлила плодот и нормално крвариш отиди овие денови на контрола да те видат,ако има потреба и не е убаво дочистено ќе ти прават киретажа,ако е во ред тоа е тоа.Сепак најдобро е ако сама исчистиш се,да нема потреба од киретажа.

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 20 Jan 2014, 09:43

Fala ti mnogu na odgovorot nekako mi olesna, bev napnata deka mozebi treba da odam vo bolnica :) Duri i tamu zvonev ama nikoj ne se javi. I jas ne sakam kiretaza, poubavo sama da se iscistam, porano bev so kiretaza i mnogu mi bese strasno , ne bi sakala povtorno niz toa da pominuvam

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by andrea » 20 Jan 2014, 14:12

Dolores i jas go imav istoto iskustvo,i jas sum vo stranstvo...kaj mene plodot ispadna edna nedela odkako prokrvariv i se ustanovi deka nema srceva akcija i posle toa krvarev normalno kako za menstruacija uste edna nedela i za toa vreme dva pati bev na pregled da vidi doktorot dali e se iscisteno...na posledniot pregled bese se vo red,taka da nemase potreba od kiretaza...ne mi e cudno kako reagirale tvoite,zasto i jas bev ista,se plasev sto imam mrtov plod vo mene,ama ispadna deka taka trebalo da bide...ne se zamaraj so toa,znaat oni sto rabotat,za zal puno ne ima so takov problem..se nadevam deka i kaj tebe ke se zavrsi po priroden pat i ti posakuvam brzo oporavuvanje (a2)

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 20 Jan 2014, 14:32

Andrea a bolki imase ? Jas eve sega bev do prodavnica i nekako nemozam mnogu da se dvizam me bolese kicmata. Cetvrtok ke odam na pregled, samo se nadevam nisto strasno nema da se sluci. Neznam dali da odmaram ili da se dvizam poveke, nekade procitav dvizenjeto e dobro za da se isfrli pobrzo se

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 20 Jan 2014, 14:33

Jas vo 8 nedela bev , a ti koja nedela bese ?

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by andrea » 20 Jan 2014, 14:40

jas bev vo 11 nedela..i ne sakam da te plasam,ama jas imav ogromni bolki,bidejki mi se sluci vo sabota,a mojot maticen ne rabotese,pa morav da idam vo bolnica i ne mi rekoa da pijam nisto protiv bolki...vo sabota navecer jas imav porodilni bolki so onesvestuvanje i povracanje,se do ponedelnik koga maticniot mi dade brufen da se napijam i posle se bese vo red...pa ti sovetuvam ako pocnat bolkite da si zemes nekoja tableta protiv bolovi da ne trpis za dzabe..

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 20 Jan 2014, 14:44

Minatiot spontan taka mi bese , vo 13 nedela ! Tri pati vo nesvest Padnav od bolki, sama go isfrlav plodot i na kraj zavrsiv na kiretaza za ostatocite ! Bolki uzasni, sega fala Bogu nemam takvi , najverojatno deka plodot e mal, samo 8 nedela :) Ke bide pak samo da pomine ova cudo

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Dollores » 23 Jan 2014, 00:21

Mene krvarenjeto mi prestana! Dali e toa normalno ?! 3 dena samo, vcera isto mnogu slabo skoro ic , a i denes isto ! Utre odam vo bolnica na kontrola, prva otkako prokrvariv

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 23 Jan 2014, 08:03

Normalno e, no stavaj si sekojdnevna vloska oti moza da te iznenadi pak koga ne ocekuvas. Jas so prekini krvarev skoro 3-4 nedeli, koga crveno, koga kafeavo

Одговори

Return to “Спонтан абортус”