Спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Спонтан абортус

Post by Debora » 16 Jan 2010, 16:01

ШТО Е СПОНТАН АБОРТУС

Спонтан абортус е спонтана загуба на бременоста, во првите 20 седмици, кога бебето не може да преживее надвор од мајката. Спонтаниот абортус е многу честа појава, се јавува кај околу 10-25% од утврдените бремености. Една четвртина од жените искусиле барем еден спонтан абортус...

Речиси сите, односно 95-98% од спонтаните абортуси се случуваат во првото тромесечие, иако може да се случат и во второто. Ако сте имале спонтан абортус, во никој случај не значи дека и во иднина тоа ќе се повтори. Повеќето парови после спонтаниот абортус немаат никакви проблеми со новата бременост...

ЗНАЦИ НА СПОНТАН АБОРТУС
* Најчестиот знак е вагинално крварење. Крварењето може да биде во вид на спотинг (многу слабо, точкесто крварење) или пак може да биде обилно со парченца ткиво. Бојата на крвта исто така варира од светло црвена до темно кафена. Ако се јави крварење под итно заминете на лекар. Имајте на ум дека кај половина од случаите на крварење во раната бременост, нема никакви штетни последици врз одржувањето на бременоста.
* Болки или грчеви во долниот дел на грбот. Слични на менструалните, но најчесто се посилни...

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/spontan.php

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Спонтан абортус

Post by koka » 03 Jan 2011, 12:29

ZOSTO ,ORA DA SE SUCUVAT SPONTANITE ABORTOSI toa e tolku mnogu bolo,sto gi custvuvame strasnite bolki ne se tolku strasni kako sto ja custvuvame bplkata vo gradite i dusata toa e najstrasno nesto za nekoj sto saka da stane majka ,koga me mene ispistija vo bolnica imase 3 zeni sto si gi iscistija svoite decina zdravi i pravi takov cin jas usuduvam i samata sum i kazala vo trans od bolki deka tie se ubijci na svoite deca i taka e nema sto da gi boli vistinata bolno e da ti kazat deka deteto ti e mrtvo i mora da se prociste sto ostanalo..ima li nekoj da mi objasni posle spontan abortus kolku vreme se ceka sto kako treba da se pravi????????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Debora » 03 Jan 2011, 13:27

Кока разни лекари даваат различни препораки. Некои советуваат чекање од 6 месеци, некои советуваат чекање од толку месеци колку што била напредна бременоста, некои да поминат 2-3 нормални циклуса. Нема консензус за ова. Во секој случај телото треба наредната бременост да ја дочека спремно за да може да ја издржи успешно. Потребно е време и за да се надмине емотивната исцрпеност. Мислам дека е најдобро да разговараш со твојот лекар.
Ќе отворам нова тема, каде ќе може да се споделат искуствата за ова.

maksima1
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 25 Jan 2011, 20:36
Им се допаднал: 1 time

Re: Спонтан абортус

Post by maksima1 » 25 Jan 2011, 21:37

Eve mesto ovoj mesec da si gi guskam moite sincinja jas gi izgubiv vo 21 nedela i tesko mi e da prebolam (cry1) . 8 godini vo brak zacnati so INF kaj dr. Tase vo Bitola i od tamu sum prezadovolna, no na moja nesreka mi pukna vodenjakot od ednoto bebce i togas pocnaa moite traumi vo klinikata vo Skopje. Toa sto go doziveav tamu nesakam nitu najgolemiot neprijatel da go oseti, a nikako ne mozev da gi razberam majkite koi si rodija zivi i zdravi bebcinja i celo vreme se zalea na bolkite koi gi imale ili kolku vreme bile na boksot a i sami nenaat kolku se srekni sto sega se so svoite angelcinja. Svesna sum deka moram da bidam jaka za da prodolzam ponatamu no sto ako nema da mozam da ostanam pak (t3)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Debora » 25 Jan 2011, 23:07

Максима нема никаква причина да не останеш пак. Навистина си доживеала ужасна трагедија и многу ми е жал за тоа. Само немој да се обесхрабруваш, следниот пат ќе си го гушкаш твоето бебенце. Ти посакувам тоа да се случи во најскоро време. (bu)
Биди храбра, не се разочарувај, нема потреба ни причина. Со тебе сме и не си сама, го знаеш тоа. Ти праќам силна гушка и се молам да се охрабиш. (a2)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Ana.I » 26 Jan 2011, 10:40

Maksima bidi hrabra,veruvam deka ti e tesko,no ti veruvaj deka ke dojde i denot koga vo racete ke si drzis bebusce.I mojata drugarka imase spontan prehlani,za po edna godina da si rodi preubava kerkicka.Bidi hrabra

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Petra » 26 Jan 2011, 17:58

Максима 1 душичко тоа што си го доживеала навистина е потресно, но те молам не се обесхарбрувај и не губи надеж. Нема зошто да не останеш повтоно бремена и се надевам дека тоа ќе биде за бразо време. Биди силна и верувај дека е блиску времето кога ќе си ги гушкаш бебушот. (love5) Те гушкам! (a2) (a2) (a2)

tanja.m
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 04 Nov 2010, 11:00
Им се допаднал: 1 time

Re: Спонтан абортус

Post by tanja.m » 27 Jan 2011, 19:44

zalno e i bolno toa sto se slucuva no mora da bidime silni . i jas imam doziveano spontan abortus toa se sluci vo 2009 koga bev vo treti mesec no bev silna i jaka i veruvav vo gospod .iako toa mi bese vtora bremenost mi bese mnogu tesko i bolno i ne mozev da zboruvan za toa so nekogo koj ce me prasase sekogas placev.no gospod e eden i ni dava sila da prodolzime pa eve sega go ocekuvam moeto vtoro bebence .zatoa samo verba vo gospod i toj e toj koj ni dava sila da prodolzime ponataka i da ni gi ispolni nasite sonista .

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спонтан абортус

Post by JasminaJN » 10 May 2011, 15:01

Драги мои,
Мојата прва бременост заврши со спонтан абортус. Многу е болно.Докторот ми рече дека во 25% од бременостите тоа се случува и јас бев дел од таа статистика тоа ме направи да се чувствувам уште победно.Многу ми беше болно и кога ќе видев трудница ми беше ужасно немоежев да гледав во неа. Уште победно ми беше тоа што кога дојдов на работа колегите ме гледаа со сожалување и ми зборуваа зад грб. Како да не ми беше доволно тоа што го преживеав.Се закопав во работата и напредував во кариерата тоа ми помогна да пребродам и секако поддршката од сопругот.Втората бременост ми се случи по некаде 10 месеци одприлика и сега имам прекрасно детенце од 2,5 години.
За забременувањето по спонтаниот ме советуваа да почекам 6 месеци
Извинете за должината
ПОЗДРАВ и многу bfp

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy_Mommy » 18 May 2011, 17:57

Mila Jasmina
Zal mi e poradi toa sto se slucilo, ama sega bidi srekna poradi tvoeto ANGELCE, neka e zivo i zdravo!
Mene sredinata na Noemvri mi se sluci spontan od stres vo 12-ta nedela. Bese uzas za mene. Mi rekoa da pauzirame so (dve) samo eden mesec. Posle 20 dena koga otidov na kontrola se bese ok , matkata mi se dobro zacvrstuvase i veke dva dena pred Nova godina dobiv menzis. Sega sum pak bremena neznam 3-4 mesec otprilika . Imav citano deka posle edna menstruacija ne e nisto za povtorna bremenost , no povtorno se plasam. Ovie denovi ke idam na pregled pa ke vidam sto i kako, se nadevam nema posledici . (sad1) (sad1) (sad1) Goleemm pozdrav (a2) i izvinete za dolzinata. (bu)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”