Градите после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Градите после спонтан абортус

Post by marioli2014 » 17 Jun 2014, 16:54

Luge kazete sto da pravam so gradite?
Me bolat mnogu, cvrsti se, ogromni se, vreli se.
Pocnav od vcera da pijam po pola bromergon sabajle i navecer i taka da teram 3 dena, a posle po 1 celo sabajle i navecer. Mi kazaa i oblogi so acediborici da stavam, eve stavam od sinokja, no nemozam da vi opisam kolku se zeski. Mi tezat (scared) .
Mi potekuva uste mleko. Denes imav obvrski po bolnicive i nemozev ni prsluce da si najdam sto ke me sobere, od site strani izleguvaat i bolat. Pa da ne potecat palomi menuvav po wc-ata.
Nekoj da ne imal vakva maka posle spontan? :(( :(( :((

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by tina » 17 Jun 2014, 21:46

Da Marioli jas imav bas takva maka pred11 godini posle missed abortus vo 16 nedela gradide bea teski,zeski,golemi ,bolni i zgrudceni vednas otidov kaj togas maticnata doktor Dzekova samo sto mi gi vide vednas mi dade inekcii i toa po 2 vo kombinacija ne znam kako se vikaa inekciite,samo znam deka rece ova so apcinja ne pominuva,uste vtoriot den bockanje osetiv golemo podobruvanje,dopolnitelno ne stavav nikakvi oblogi (ner) .Pozdrav i se nadevam deka sto poskoro ke go brerbrodis ova.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by marioli2014 » 17 Jun 2014, 23:24

Fala Tina na infoto. Jas pak ne sedev mirno i na 2 mesta se konsultirav i od dvete mesta mi kazaa apcinjata da gi pijam i toa vo ista doza (demek imalo vrska i dozata i e razlicna kaj sekoja pacientka). Sinokja prv pat se napiv, pa da gi poslusam i da popijam uste 2 dena pa da vidam kako ke bide. Ama vo sekoj slucaj e mnogu tesko. Mene vtor pat mi se slucuva ova :(( . Neznam dali se sekjavam lani sto pravev. Ovoj pat deka i mi e vtor pat pa da ne kazam i ocekuvav da dobijam, ama pak so doza prostor deka eve moze i nema da mi se sluci pak, nooo... deja vu.

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by Kalaninana » 17 Jun 2014, 23:36

Marioli mene me bolea mnogu, jas stavav listovi od sveza zelka istapkani odozgora so cekan za meso, za da mu se napravat dupcinja na listot i da pusti vodicka. Mene toa me smiruvase, a i posto imam cisti i mn.cesto me bolat gradite stavam listovi i mi pomagaat.
Se nadevam moze da pomogne propratno so terapijata.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 00:03

Ахам, ок ова со зелцето сум го заборавила, а и не ми се зборува со луѓето зашто ќе почнат да кукаат да лелекаат, па да прашуваат па да те жалат у пмм ми доаѓа, и затоа си знаеме јас и маж ми и вие, и др нормално. Ќе ставам и зелче, од утре, намам дома сега. Љуб Љубббб

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by marioli2014 » 19 Jun 2014, 12:16

Sakam da ve update-iram za slucuvanjata. Mislam deka malku mi se smirija. Stavav acediborici i se tresev mnogu od oblogite, mislam deka smrznav. Pijam i bromergoni uste. Bidejki mnogu mi se spie i kako zasemetena sum od apcinjava valda, sakav da prasam dali lekarstvata za smiruvanje na lacenje na mlekoto imaat vakvi simptomi... Mnogu sum mrza, pospana...
Fala vi na infoto...
Gush gush

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by Bobe » 20 Jun 2014, 21:17

Мариоли супер што се птсмири болката (big-hug) претпоставувам дека мака си тргаше добра (sad1)
И јас сакав да поставам прашање ако знае некој нешто,а и немаше темичка околу ова еве сега шанса......сосема спротивно од Мариоли,мене градите после последниот ми спонтан во Декември ....како да се изјаснам....воопшто немам никаква реакција од нив,пред тоа ме болеа за пред добивање и не малку се жалев од огромни болки,исто така во првите месеци кога останував бремена болка,болките секогаш почнуваа околу плодните денови и натаму се до менструација......болка,не шала.....но еве веке 6 месеци ништо (sad1) мене ме загрижува ова....и друго сакам да кажам....не знам дали има врска со ова,или ми е идеја во глава....јас 27год не пијам млеко никако ми се гади....овие 6 месеци....се како да имам млеко во уста,како да го чувтсвувам мирисот и вкусот....си велам идеја ми е .....ако знае некој нешто за нагло сопирање на болка и никаква реакција на гради после спонтан да ми каже на што од прилика може да се должи,имала слично искуство многу би била Благодарна (thumbsup) (love5)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 02 Aug 2014, 18:51

Мене одма после прекин на бременоста ми препишаа апчиња за пролактинот и прекин на млекото. Ги допив во четвртокот, до сега ми се нема појавено ништо се надевам и во иднина ќе нема зошто читав по допивање на апчињата можело да се појави малку млеко.

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by Luna1 » 04 Aug 2014, 08:39

Два дена после спонтаниот во 20 недела почна да ми тече млеко од градите, (sad1). Ставав облоги со ацидиборици и почнав со половинка бромергон но бидејки немаше некој посебен ефект, пиев по цело навечер пред легнување бидејќи многу го намалува притисокот а мене и онака ми е низок а инаку бромергонот не се препорачува со капките ergometrin. По два дена прекина ги пиев уште околу недела дена и толку. Е сега овие денови пак почна по малку ама мислам дека ке оставам така да помине без бромергон.

Luna1
Нов член
Нов член
Мислења: 83
Придружен: 12 Mar 2014, 16:50
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Градите после спонтан абортус

Post by Luna1 » 05 Oct 2014, 19:19

извинете ако сум премногу досадна со моите прашања ама еве пак да прашам... :)) од спонтаниот поминаа 3 месеци, а денес нешто како да ме боцна во градите и кога гледам од левата пак почна по малце да тече а немаше ништо бар немав приметено, ви се случило нешто такво? А инаку иако не е за овде некако чудно се чуствувам како кога останав бремена прошлиот пат, многу ми страв (cold)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”