Blighted Ovum

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Blighted Ovum

Post by zizel » 12 Dec 2010, 17:12

Jas duri sega doznavam kako se vika toa sto mi se sluci pred tri godini. Ne znaev deka imalo ime i deka e tolku zacesteno. Ama na site iscekuvalki da im kazam da ne se razocaruvate. Jas prvata bremenost ja pominav ama bas bez nikakvi komplikacii. Se bese vo red do kraj i si rodiv detence-soncence. Posle toa postanav pak bremena i se pocna super ama nemase plod i prokrvarev silno i kiretaza i taka... Posle cekav tri meseci bidejki taka doktorot mi rece i od prv obid posle tie tri meseci zbremeniv so uste edno sonce (smile) . Sega imam dve sonca i sakam i tri ama nekako ne mi ide da se pisam vo Dekemvrisko. Aj moze i ke se pisam (smile)

Liliput
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 19 Jan 2011, 22:44

Re: Blighted Ovum

Post by Liliput » 19 Jan 2011, 23:09

Zdravo na site. Jas sum nov clen i bas mi e milo sto kje mozam da ja spodelam mojata maka so vas.
Imav blighted ovum i vcera mi pravea kiretaza vo sistina. Posle dva dena od kasnenje na menstruacijata pravev test i dobiv dve crti, bev mnogu srekjna bidekji 5 godini cekame bebe ama bez uspeh. Doktorot mi rece posle edna nedela da odam na kontrola i togas ne mozea da vidat nisto, matkata bese prazna. Doktorot mi dade uste edna nedela i posle mozese da vidi sakus od 4 mm. Mi rece da odam posle dve nedeli. Koga otidov posle dve nedeli bese porasnoto samo do 7 mm i vnatre nemase plod i odmah konstatirase deka e blighted ovum bidejki za 2 nedeli bilo porasnato samo 3 mm i mi zakaza kiretaza za sledniot den.
Sakav da te prasam Koka, kolku dena ti kasnese menstruacijata koga ti vidoa deka deteto imase srceva akcija?? Da ne sum izbrzala so kiretazata??? (sad1)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Blighted Ovum

Post by koka » 20 Jan 2011, 17:15

sto da ti kazam i ti kako mene ne se maci so taa pomisla biulo toa i nisto ne mozeme da vratime nazat jas isto kako tebe otidov na pregled vide bremenost mi kaza deka sum bremena nekade okolu 3-4 dena posle dve nedeli mi kaza pak i togas bese golemata panika mi kaza deka nema plod,no mi kaza ke pocekame dve nedeli posle toa otidov i edvaj go vide plodot imase srceva reakcija i mene mi go pokaza no jas iako se pravev hrabra ne mi izgledase na normalna bremenost se nekako ocekuvav losi vesti se so pomisla sto ke bide i posle tri nedeli jas prekrvariv i me iscistija (sad1) (sad1) (sad1) (sad1) (sad1) (sad1) (sad1)

Sunshine_
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 24 Mar 2011, 22:05

Re: Blighted Ovum

Post by Sunshine_ » 19 Apr 2011, 12:41

Za zal samo 8 nedeli uspeav da se zadrzam vo drugite "srekjni" forumi... sega taguvam po zagubenite bebenca... strasno iskustvo - te boli dusata, ti se kine srceto a se e zaludno, nema sto da napravis...
prvata zaguba ja doziveav vo 2009 godina, vo 18 g.n. mi otkrija omfalocela i srcevi anomalii kaj bebceto... cel mesec odev od eden kaj drug doktor za troska nadez , duri dobiv i normalni rezultati od amniocintesata, ama na kraj morase da se prekine bremenosta vo 23 nedela - bolno i traumaticno iskustvo koe nikogas nema da go zaboravam...nikogas...
posle toa sledea niza ispituvanja na GAK - i mikrobioloski, i pap i hpv, i periferen kariotip i kolposkopija i se sto kazaa doktorite izleze so normalen (dobar) rezultat... doktorite rekoa deka nema shansi pak da se povtori ...pa resivme pak da se obideme za bebence i vo fevruari ostanav bremena... na srekjata nemase kraj spremna bev da zaboravam na seta bolka i da trgnam napred ama... vo 8-ta nedela se otkri deka nema plod, voopsto ne pocnal da se formira embrionot... lazna nadez, lazna srekja...ostana bolkata i tagata ...
Sega posle 4 dena od kiretazata uste sum doma, seuste imam bolki vo stomakot i nemam sila da izlezam niz vrata a kamo li da se vratam vo zivotot, da trgnam na rabota (zaradi povrakjanjeto i predhodnoto iskustvo bev na boleduvanje od pocetokot na bremenosta pa sega od cela firma treba da go trpam sozaluvanjeto ili likuvanjeto... od kogo kako!!!)
Kade li da ja baram pomosta i silata??? (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Marina » 19 Apr 2011, 14:02

mnogu mi e zal za tvojata zaguba Radica, mozam samo da zamislam kako se osekjas i tesko se naogjaat zborovi sto mozat da te uteshat... ne se predavaj, Gospod ke te blagoslovi so uste edno soncence porano ili podocna,ne ja gubi nadezta,i pokraj toa sto sega se ti izgleda loso.opkruzi se so familijata i najbliskite prijateli,tie sekogas pomagaat koga covek ima teski krizi.i ke vidis,ke dojde denot koga ke imas ubavo zdravo bebence vo meseto i na ovie denovi ke se sekjavas kako na los kosmar.ti posakuvam se najdobro,Gospod neka e so tebe (a2)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Blighted Ovum

Post by ELIANA » 19 Apr 2011, 14:55

Жал ми е Sunshine (sad1) Тагата е неизмерна. Зарем има зборови што можат да те утешат? Јас немам други зборови освен тие што ми се утеха и сила мене во тешки времиња....

Ги подигам моите очи кон горите: откаде ќе ми дојде помош? Мојата помош е од Господа, Кој ги создаде небото и земјата. Псалм 121:1,2
Господ е близу до оние што се со скршени срца.... Псалм 34:18
Господ е близу до сите кои Го повикуваат, до сите што Го призиваат искрено. Пслам 145:18
Господ ги поткрепува сите кои паѓаат и Тој ги исправа наведнатите. Пслам 145:14
На оние кои се надеваат во Господа, силата се обновува, им растат крилја како на орлите, трчаат и не постануваат, одат и не се уморуваат. Исаија 40:31
Зашто Јас ги знам Своите замисли за тоа што имам намера со вас - зборува Господ - замисли за мир, а не за несреќа: да ви дадам иднина и надеж. Тогаш ќе Ме повикувате, ќе доаѓате кај Мене, ќе Ми се молите, и Јас ќе ве слушам. Ќе Ме барате и ќе Ме најдете, зашто ќе Ме барате со сето свое срце. Еремија 29:11-13
Дојдете при Мене сите, на кои ви е тешко и сте обременети, и Јас ќе ви дадам одмор.
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; зашто Мојот јарем е пријатен и Моето бреме е лесно. - Исус Христос (Евангели по Матеј)

Sunshine_
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 24 Mar 2011, 22:05

Re: Blighted Ovum

Post by Sunshine_ » 19 Apr 2011, 19:08

ELIANA wrote:Жал ми е Sunshine (sad1) Тагата е неизмерна. Зарем има зборови што можат да те утешат? Јас немам други зборови освен тие што ми се утеха и сила мене во тешки времиња....

Ги подигам моите очи кон горите: откаде ќе ми дојде помош? Мојата помош е од Господа, Кој ги создаде небото и земјата. Псалм 121:1,2
Господ е близу до оние што се со скршени срца.... Псалм 34:18
Господ е близу до сите кои Го повикуваат, до сите што Го призиваат искрено. Пслам 145:18
Господ ги поткрепува сите кои паѓаат и Тој ги исправа наведнатите. Пслам 145:14
На оние кои се надеваат во Господа, силата се обновува, им растат крилја како на орлите, трчаат и не постануваат, одат и не се уморуваат. Исаија 40:31
Зашто Јас ги знам Своите замисли за тоа што имам намера со вас - зборува Господ - замисли за мир, а не за несреќа: да ви дадам иднина и надеж. Тогаш ќе Ме повикувате, ќе доаѓате кај Мене, ќе Ми се молите, и Јас ќе ве слушам. Ќе Ме барате и ќе Ме најдете, зашто ќе Ме барате со сето свое срце. Еремија 29:11-13
Дојдете при Мене сите, на кои ви е тешко и сте обременети, и Јас ќе ви дадам одмор.
Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; зашто Мојот јарем е пријатен и Моето бреме е лесно. - Исус Христос (Евангели по Матеј)
Ti blagodaram Eliana, no sega luta sum na site, i na Gospod i na doktorite i na mojata potsvest sto postojano mi prakjase losi sonista, kako predznak na nesrekjata... luta sum na zivotot... na se i na site !!!

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Peperutka » 20 Apr 2011, 15:45

Радица,многу ми е жал мила за тоа што ти се случило (a2) Но запомни дека после сонце доаѓа дожд,ќе си останеш повторно бремена и ќе си имаш здраво и живо бебче.Биси силна мила,сите сме со тебе (a2) (a2) (a2)

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 03 Apr 2013, 10:30

Zdravo sakam da prasam dali koga se konstatira Blighted Ovum mora da se cisti vo prisustvo na lekar?Ili moze da se iscisti da se ottrgne i so samiot ciklus?...Ako e vo bolnica so anestezija e ili ne?Pozdrav i vi blagodaram.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Debora » 03 Apr 2013, 12:47

Некогаш сам се чисти, некогаш треба на лекар... со анестезија се прави. Ама ти немој да брзаш со ништо. (thumbup)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”