Blighted Ovum

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Petra » 03 Apr 2013, 17:37

Данка,немој да брзаш. Има време, почекај. Имаше случај кога лекарот одвај го виде бебето после една недела од закажаната. Ме плаши нормална бременост да не заврши со киретажа под дијагноза Blighted Ovum. НЕ брзај! (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 04 Apr 2013, 14:21

Zdravo,sega se vrativ od lekar i da ve izvestam deka pak e samo gestaciskata kesa od plod ni traga.I samiot lekar kaza deka se raboti za Blighted Ovum i ne se znae pricinata od sto e.Ne mi dade upiut za cistenje,tuku mi rece da pocekam da pocne krvarenjeto pa togas da otidam da mi dade uput za da toa sto ke ostane se docisti.No,rece i deka moze samo da se iscisti preku krvarenjeto.Pa...ke vidime kako ke bide.Inaki vo ponedelnikot sakusot bese 13.5 sega e samo 14mm znaci prestanalo i da raste.Zdravje,da se nadevame naredniot pat se dobro da bide.Ne e lesno,no podobro porano otkolku podocna.Bozja volja.Mi rece mozam da ostanam bremena duri posle 6 meseci?!Ne e mnogu toa?Pozdrav i ve guskam site...Golema blagodarnost do site za poddrskata i sovetite.Imajte sekoe dobro :-)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Blighted Ovum

Post by kit-kat » 04 Apr 2013, 14:37

Данка многу ми е жал а се надевав дека докторот греши.
Биди силна и позитивна.Ти посакувам што побрзо да закрепнеш и да си ги видиш повторно твоите bfp но овојпат и успешно (a2) (a2) (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Peperutka » 04 Apr 2013, 14:38

Данка,навистина ми е жал што ти се случува ова (a2) (a2) Нека нема веќе вакви работи...
Јас би те советувала да не чекаш 6 месеци,туку со следната менструација да си работиш на случајот за ново бебенце (a2) (a2) Знам многу случаи каде веднаш после киретажа останале трудни и си родиле здрави и живи бебенца.

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 06 Apr 2013, 16:10

Aj ve molam pak za pomos...Vo cetvrtokot bev na lekar i konstatirase Blighted Ovum i mi rece do ponedelnik deka treba da dobijam i da odam da me iscistat.No,eve pomina nekoj den i jas voopsto nemam simptomi deka ke dobijam nitu pak krvaram.Mozno li e ako so ovaa dijagnoza Blighted Ovum ako ne dojde do krvarenje i jas si cekam,da nastanat nekoi pogolemi komplikacii?Mozno li e da dojde do truenje na krvta ili nerkoi pogolemi komplijkacii?Ve molam pisete ,dali bez krvarenje ve cistea ili treba da se krvari?Jas pak si vlevam nadez i si mislam da pocekam i deka ako nema krvarenje moze da izleze se vo red?Vo pravo li sum?Pozdrav...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Debora » 06 Apr 2013, 16:46

Данка ретко се случува да дојде до компликации, ама се можни. На запад најчесто чекаат да дојде спонтано крварење и спонтано да се исфрли плодот. Кај нас најчесто не чекаат. Која недела си сега?
Кај кој лекар одиш? Не прави ништо без да се консултираш со уште еден за кој знеш дека е одличен др.

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 06 Apr 2013, 16:54

I jas taka citav deka se sto e strano telo matkata sama si go isfrla.I zatoa mnogu ne panicam,no edna prijatelka od pamet me izvadi i mi rece odi da te cistat mozno e da ti se zatrue krvata,a jas neznam od sto bi mi se zatrula krvta koga neli rece lekariot plod deka nema?!E jas zaradi toa sto citav kako ne go videle pa go videle po nekoe vreme plodot ,zatoa i ne mi se ode dodeka ne prokrvaram.Neznam dali sum vo pravo?Nekako potajno se nasdevam deka moze se ke bide vo red.A koja nedela sum neznam,od pricina sto ovoj mi veli deka od 4mm sakusot porasnal na 14mm,plod nema.Posledna menstruacija mi bese 5 frvruari,na 8 mart bese negativen testot a na 14 mart pozitiven.Pa ako vie poveke znaete kazete mi.Jas veke neznam sto da mislam!Pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Debora » 06 Apr 2013, 17:04

Мило ми е што не паничиш. (a2) Јас се надевам декa не го виделе убаво и дека има уште шанси за да се покаже дека има плод. (prayer) Затоа ти реков и да побараш второ мислење.
Штом тестот на 8 бил негативен, може и покасно си останала бремена, кој да знаае...
Јас се надевам дека на следното ехо ќе слушнеш убави вести. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Blighted Ovum

Post by kit-kat » 06 Apr 2013, 19:27

Данка можеби ќе биде подолг постов но сметам од корист ќе биде.
Јас последна а редовна (на 25-27 дена)менструација имав на 01.02 .До 03,03 имав 2 негативни теста,за на 05.03 bfp
На 11.03 на ехо ништо не се гледаше па вагинално ме прегледа и ми рече имаш сакус кој е помал за аминорејата изгледа ќе треба чистење,но дојди за 2 недели.
Од памет се извадив тие денови само форумкиве знаат како.
По две недели ме праша дали прокрваре,кога реков не тогаш рече се е ок.И навистина слушнавме срце и ми рече дека сум 6 недела.А кога го прашав зошто беше тоа пред две недели ми рече сега се е во ред не се секирај и однесувај се нормално.
По 10 дена од тој преглед бев кај матичната гинеколог да ми отвори мајчина и испита крв,па ме виде на ехо и ми вика еј па ти си вече полни 9 недели што си одговара на аминорејата(која е логиката пред 10 дена 6 недела а сега 9)Па и органите оформени ги видовме а и плодот од 2,33см одговара на 9 недели.
Кога 10 дена се 21 ден (confus) (confus) (confus)
Важно бебето се развива а јас ни во еден момент не прокрварив (rad)

А најважното е што и кажав на матичната за првиот преглед кај докторот кој е приватен и одам за поголема сигурност и подобра опрема,да знаете што ми кажа (ner) (ner) (ner) (ner)
На ехото може плодот да е наместо во должина свртен и да се гледа правата големина,можно е да е фронтално свртен и да се гледа само големината на пресекот и да дава мали димензии.
И ми вика да знаеш колку непотребни ревизии и киретажи се направени кај плодови кои се во ред.

Мое мислење појди уште на 1-2 доктори.А за труење не се секирај па тоа не доаѓа така.Има симптоми како температура малаксаност...
Затоа со среќа од срце ти посакувам да е се во ред со овој плод,а во случај да не е нема разочарување.Ние жените сме борбени и со крената глава одиме до она што го посакуваме (prayer) (prayer) (prayer) (prayer)

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 06 Apr 2013, 19:36

(a2) (con) Vi blagodaram mnogu,citajki gi vasite odgovori se poveke si vlevam nadez i go molam Bog i kaj mene se dobro da bide.Oti vistina na pocetokot prokrvarev ama sosem malce,primav progesteron i veke nemam nisto.Ni trag od krvarenje Sakusot e od $mm na !4 i jas se nadevam da se piojavi plod vo nego,oti nikoj nemoze da predvide koga e tocno oploduvanje.Vi blagodaram mnogu za odgovorite,sovetite i poddrskata iako mi rece da otidam vo ponedelnik ke odlozam za ponatamu ako vo meguvreme ne prokrvaram.Ve guskam i vi posakuvam sekoe dobro na vas i vasite semejstva i bebuvcinja :-).Pozdrav.

Одговори

Return to “Спонтан абортус”