Blighted Ovum

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Petra » 09 Apr 2013, 23:10

Данка, исто како и Дебора и јас те советувам да не правиш киретажа, пред да отидеш на преглед и кај друг лекар. Ништо да не правиш без мислење на уште еден лекар. За киретажа не е доцна, нема да се искломплицира ништо. Те имаме во нашите молитви! (a2) (bu) (bu) (bu)

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 11 Apr 2013, 08:45

dobro utro i ubav den na site od forumot...Da ve izvestam deka cera mi ja pravea kiretazata i tamu prvo me pregledaaa i go konstatiraa istoto.Znaci lekarot imal pravo.Duri gestaciskata kesa pocnala da ja menuva i formata i goleminata.Taka..zdravje odime ponatamu (kup) .Sakav da ve prasam samo uste edno vcera imav krvarenje normalno,denes nemam nisto.vo red e tolku kratko da e?jas mislev poveke se krvari?ja prasav sestrata da ne mi stavile slucajno nekoj tampon mi rece ne?!Ve pozdravuvam i vi blagodaram za sovetite i pomosta koja mi ja pruzivte so vasite soveti.Pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Debora » 11 Apr 2013, 10:55

Данка брзо да се опоравиш и наскоро да си износиш една убава и здрава бременост. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Blighted Ovum

Post by kit-kat » 11 Apr 2013, 12:07

Данка (a2) (a2) (a2) и како што рече Дебора наскоро да не израдуваш со здрава бременост (a2) (a2)

danka
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 25 Mar 2013, 12:59
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Blighted Ovum

Post by danka » 11 Apr 2013, 13:12

Vi blagodaram...imajte sekoe dobro i vie i vasite semejstva.Pozdrav

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Blighted Ovum

Post by Petra » 11 Apr 2013, 23:03

Данка, нека мине. (a2) Наскоро да не израдуваш со здрава и убава бременост. (bu)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Blighted Ovum

Post by imambebe » 12 Apr 2013, 15:35

Danka zal mi e mila sto doslo do toa, no bidi silna, posle dozdot doaga sonce, vo najskoro vreme da te ogree edno malo, a sepak najgolemo soncence- zdravo i zivo bebence.

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Blighted Ovum

Post by hrizantema » 06 Nov 2013, 14:14

Е вака женски јас се најдов во оваа тема,па да ви ја раскажам мојата приказна.Минатата година во април месец случајно останав бремена не ни знаев кога ми доцнеше 10 дена и отидов на гинеколог се виде плод кој одговараше за 5-6 недела,но за само 3-4дена ме фатија болки и почнав да крварам и го исфрлив плодот и тоа си продолжи како мензис,па др ми викаа дека тоа е рана бременост и излгеда нешто не било во ред со плодот.Направив само микробиолошки испитувања и пап и беа уредни па др.ми рече дека може ако сакам пак да се обидувам за бебе.Меѓутоа мене не ми беше во план бременост се до ова лето кога решивме дека ќе се опуштиме и оп по два обиди се фати,но и овој пат не било за мене (sad1).На првата контрола според последна менструација бев 6 недела и 1 ден,ама плодот беше помал за таа недела,ама не се оптеретував со тоа,може покасно сум зачнала.Но нешто од внатре како да ми кажуваше дека не е во ред,немав никакви симптоми на бременост,па требаше да одам на контрола во 9 недела,ама претходно почна да ми тече кафеав исцедок и кога отидов во 9 недела плодот застанат исто на 6 недела,скоро и да го немаше,само ќесичката стоеше.Мислав дека светот ми се сруши,плачев се обвинував,зошто мене ми се случува сето ова.Правев киретажа во Ремедика иако само неколку саати претходно скоро се излезе од мене ама др сакаше да го пратиме матерјалот на испитување и се покажа токму тоа што и тој сметаше blighted ovum.
Сега ме испрати да ги направам испитувањата за АФА,д-димери ,фактори на хемостаза и ЛА,за да види да не случајно поради густината на крвта плодот не се храни и се суши па застанува со развојот.
Извинете на долгиот пост и ве молам споделете некои искуства во врска со ова,кои испитвања сте правеле ,дали ви случувало повеќе пати и дали после тоа сте имале успешна бременост

babygirl88
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 19 Sep 2014, 14:19

BLIGHTED OVUM- Gestaciski sakus bez embrion

Post by babygirl88 » 19 Sep 2014, 16:02

Nemozev da najdam tema kade sto bi mozela da prasam za ova, pa zatoa otvoriv nova. Navistina se nadevam deka blighted ovum ne e toa sto ke se sluci kaj mene, ama se plasam deka mozebi i e. :(
Ova mi e vtora bremenost. Nazalost prvata, ne uspea. Prestana da mu cuka srcenceto vo 7/8ma nedela i morav da abortiram. Pricina nema. Site testovi izlegoa negativni. Toa se sluci vo maj godinava. Sega sum povtorno trudna, i bev na lekar pred nekolku dena. Posleden pat dobiv menstruacija na 6ti Avgust i spored negovite presmetki, sum vo 5-6nedela. Koga me pogledna na eho, mi kaza deka ima rana bremenost, deka ima gestaciski sakus i zolto kese, ama deka seuste nema embrion :( mi izgledase zagrizeno i normalno jas se rasplakav. Ovoj doktor znaci voopsto ne razgovara i objasnuva ubavo sto i kako se slucuva. Mi kaza da se vratam za 10dena i ke vidime togas. Ama bas bi sakala da mi objasnese dali e normalno toa, ili mozebi nesto ne e vo red. Podobro da mi kazese otkolku sama da baram odgovori nasekade. Isto taka kaza deka e 11mm, verojatno mislese na gestaciskiot sakus. Se plasam deka nema da se formira embrion voopsto, zatoa sto dosega trebase veke da ima embrion? Ako ima nekoj sto ima pominato niz nesto slicno, ve molam pisete mi, navistina mi e strav, ne bi mozela povtorno da minuvam niz istoto. (sad1)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Blighted Ovum

Post by anonimna123 » 09 Dec 2014, 20:05

kaj mene. imase gestaciski sakus prviot pat no sama od sebe se iscistiv bev bremena 5 nedeli i nekojden bremenost so ivf sega pak so vtoroto ivf bese biohemiska bremenost betahcg bese samo 10,4 toa se sluci na6 noemvri da prokrvaram i ciklusot iako mi e redoven seuste mi nema dojdeno kolku vreme posle toa dobivte ciklus

Одговори

Return to “Спонтан абортус”