Колку да се чека до следната бременост?

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Колку да се чека до следната бременост?

Post by Debora » 03 Jan 2011, 13:25

Колкава пауза ви беше препорачана помеѓу спонтаниот абортус и наредната бременост?
Ова во принцип зависи од тоа дали имало киретажа, во кој стадиум била загубената бременост и од лекарот кој го давал советот.
Колку чекавте вие?

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спонтан абортус

Post by zizel » 03 Jan 2011, 19:17

Mene mojot lekar mi rwce da cekam 3 ciklusa i posle ke mozam da zabremenam pak. I taka i se sluci i si zbremeniv pak i si rodiv zdravo dete. I nemav nikakvi problemi so bremenosta. A spontaniot nema nekoj poseben redosled. JAs imav edno dete i super mi pomina taa bremenost bez komplikacii i do kraj, pa za vtoroto imav spontan, pa tretoto dete bese cela bremenost bez problem. Taka da opusti si se Koka i uzivaj so mazot ti i ke bide.

lore
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 18 Jan 2011, 15:21

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by lore » 18 Jan 2011, 15:31

jas cekav 1 mess taka mi kaza mojot ginekolog i porbav i odma ostanav (t3) i sega imam kerka (b4)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by marinela999 » 08 Nov 2011, 22:51

Девојки јас сакам да ве прашам колку време чекавте за наредна бременост после киретажа. Бидејќи мислам дека после киретажа се чека повеќе. Мене докторот ми рече нешто 4 месеци, ама важно е и колку циклуси, бидејќи и циклусот после тоа е пореметен.Ако имате искуство пишете ми. Јас уште не сум добила, а поминаа 7 недели од киретажата (ner) .позз (kup)

Franceska
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 23 Jan 2012, 11:33

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Franceska » 03 Feb 2012, 14:24

Na klinika preporacuvaat 6meseci, a mene maticnata mi rece da pominat 3-4ciklusa i mozes.
Kaj sekoj e individualno.Pred se zavisi od smata idna mami kolku e taa spremna za vakov cekor.
Nekoj se resavaat i posle eden pominat ciklus i ragjaat zdravi i pravi bebinja.Jas eve na 4meseca posle kiretazata ostanav bremena.Rano e da se kaze sto e i kako e, ke vidime.Na eden stranski sajt sto citav pred nekoj den, vika kolku poskoro se zacne posle kiretaza, tolku e pogolem procentot deka na svet ke donesete zdravo dete, zasto togas matkata e cista kako kristal i nema sto da i popreci vo sozdavanje na (b4) .pozdravce i srekno:-)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Happy_Mommy » 03 Feb 2012, 14:45

Франческа точно е тоа. Јас имав спонтан и киретажа во 12 недела. После еден циклус пак останав бремена и сега си имам здрава права ќеркичка. Се роди помалечка па понекогаш си поврзував дека можно е киретажата да е причина за тоа, ама не сум баш сигурна. Тоа е веќе друга тема.
Поздрав и среќно! (bu)

MladaMajka
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 30 Dec 2012, 13:01
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by MladaMajka » 09 Jan 2013, 17:46

Оваа тема е многу потребна за тие со спонтан абортус. Јас се консултирав со многу гинеколози и одговорот беше: 1 циклус, 3 циклуси 6 месеци... Сите различно. Јас имав спонтан пред една недела и планираам веднаш после првиот менструален циклус да започнам да работам на случајот. Секако со Господ напред.
Се надевам дека набрзо ќе се впишам на списокот. bfp

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by SIMONA » 10 Jan 2013, 22:05

Според мене(а сум слушнала од мнооогу случаеви)најдобро е да се продолжи одма со работење на случајот.Еве мојата другарка имаше втор спонтан само одложуваат им викаат за една година,6 месеци..
И некако се потешко и потешко останува бремена еве сега 3 пат пробуваат после една година и тешко им иде...Многу ми е жал....Ама мислам да не правите паузи ако е се во ред слободно продолжете

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by kit-kat » 26 Apr 2013, 15:30

Мое мислење е дека треба на прво место да се стави физичката а посебно психичката состојба на жената.
Има жени кои брзо се издигнуваат од кошмарот,се помируваат и тераат понатака,но за жал има и такви кои тагата ги уништува и надвладува и многу време остануваат на дното.
За вторава група жалосно е да им се врши притисок.Над цела тешкотија што ја имаат уште да се додаде дали забременила или не.
За среќа мојата Верба во Бог е голема,Му благодарам Нему за силата што ми ја даде,толку брзо да се соземам од болката.
И верувале или не,едвај чекам да помине времето да добијам мензис да ги направам брисевите,па со нови сили и поголема надеж да чекам да бидам Благословена со нов живот во мене.
А овој пат со уште поголема воља,поголема верба дека ќе биде поскоро.
Успеав девојки да не потклекнам,да не дозволам огромната болка да ме надвладее.
Некои што ме гледаат си велат не и е гајле на женава.
Верувајте срцето сеуште ми гори,душата ме притиска,но не дозволувам да се види тоа на мене.
Можеби грешам со моево размислување,но така се чувствувам. (smile)

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Колку да се чека до следната бременост?

Post by Kalaninana » 31 May 2013, 11:14

Zdravo devojki!
Vo vrska so vremeto na cekanje do sledna bremenost, na mene doktorot mi rece da pocekam samo eden ciklus i da pocneme da se obiduvame!
Ni posakuvam na site mnogu uspeg za (b4) (b4) (b4) (b4) (b4)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”