Одбивање на храна во градинка

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by SMESKO » 02 Sep 2016, 14:44

Д има 1 год и 8 мес и сеуште јаде блендирано (tongue)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Lejla7 » 02 Sep 2016, 15:18

Ми беше стрaв и срaм дa кaжaм aмa истo и мoјoт син. И рендaнo oвoшје пo нештo и гмеченa бaнaнa. Пaрченцa сaмo aкo му дaвaм јaс. И не се зaмaрaм веќе.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by SMESKO » 02 Sep 2016, 16:33

Абе децa се,немoжи сите дa се исти,и јaс престaнaв дa се грижaм oкoлу тoa,кoгa ќе биди спремнa тoгaш сo силa ништo не бидувa.Некa се здрaви и живи и ич дa не ти е срaм ни стрaв (racinja)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Bube » 02 Sep 2016, 21:07

Познавам едно девојче , сега е голема 5 годинки е ехеееер ама кога беше мала до 2 годинки јадеше ислкучиво блендирана храна. Мало парче таа се давеше повраќаше едно друго . Иииии тргна на градинка . За нецели две недели ја научија на неблендирана храна (cl)
Во градинка нема трте мрте , сакам несакам (smile)

Пример ви кажувам . Ако сакаат самите да почнат да јадат ќе јадат . Веројатно убаво им е вака нејќат да се мачат . А убаво е да почнат веќе да џвакаат , ама шо да правиш тоа си е нивна работа (thumbup)
Срцки .

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Tina9 » 03 Sep 2016, 12:09

Бубе тоа што го напишав во претходниот пост е случај од пред две години и се однесува на градинката позади маркет Миса, сигурно знаеш која е. Можеби условите се сменати. Се надевам. Јас многу сакав да ја носам торте во градинка зашто многу сака деца и е дружељубива. И само пет минути да сме сами ми вика да бараме деца (smile). Не смеам заради проблемот што си го има.
Ви посакувам што полесно прилагодување и на храна и на учителки и на одвојувањето (grupna-gushka)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Bube » 03 Sep 2016, 14:36

Во таа градинка оди ќеркичка Тина (cry1) можеби има промени во менито , дај боже .
Јас не сум родена охриѓанка , се омажив за охриѓанец (rolll) и не живеевме тука до скоро така да појма немав ни која градинка да ја бирам што да правам ништо . Не познавам многу луѓе . Ама се надевам дека не е исто од пред две години оти не би сакала да не оди . Сакам да оди во градинка (cry1)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Maceto » 09 Sep 2016, 09:33

Ние сме 14+ и уште јадеме блендирано, мене едно време почна паника да ме фаќа,ама учителката во градинка ме охрабри оној ден.Ќерка ми оди во јасли група од 12-18 месеци,и учителката ми вика од Декември ќе почнале да ги учат децата да јадат сами и да им даваат парчиња,а на нас родителите ќе ни дадат инструкции дома како да продолжуваме,како тие таму што прават,и ми вика не се плаши брзо ќе навикне и нема дете кое не проџвакало (rolll) Сега жената ме опушти па ќе видиме како ќе биде (rolll)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Одбивање на храна во градинка

Post by Bube » 09 Sep 2016, 12:49

Маченце имате прекрасна градинка , морам да кажам . Браво . Се познава одма по тоа што го кажуваш

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”