Прашања безброј прашања

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
fifi
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 03 May 2010, 18:12
Location: тука сум

Прашања безброј прашања

Post by fifi » 09 May 2010, 10:51

Ние сме во фаза на поставување на прашања, до бесвест, додека не ме шизне бидејки прашањата се толку обични и одговорите за неа, бар јас мислам познати, но таа секако си прашува. (confus)
На репертоар ни се прашањата Што е .........? (confus) (love5)
Па имаме: Што е глава? Што е рака? нога? стомаче? срце? (love5) и така до бескрај се што ќе види, потоа
Што е небо? ѕвезда? дрво? трева? река? море? шума? (love5) па потоа
Што е јадење? пиење? гледање? одење? стоење? скокање? пеење? (love5) и се што ке чуе.
И таман ќе објаснам таа ќе се фати за последниот збор што сум го изговорила да праша што е тоа и така во круг до бесвест, додека не изгубам инспирација за одговарање. :-?
Какви прашања добивате вие од вашите деца и како се снаоѓате со изнаоѓање на одговори?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by Debora » 09 May 2010, 11:04

Fifi слатко се изнасмеав, ова изгледа е фаза низ која минат сите деца, многу ми е позната од контакти со деца на пријатлеките. Какво трпение бара. (laugh1) Ќе се јават мајките да ги споделат нивните искуства.

fifi
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 03 May 2010, 18:12
Location: тука сум

Re: Прашања безброј прашања

Post by fifi » 09 May 2010, 11:21

Да, да живци кабли (laugh1)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by Annabel » 10 May 2010, 09:46

А тоа ти е фазата 1000 зошто 1000 затоа (laugh1) .

Еве еден наш пример:

- Ајде да си одиме дома, треба да спиеме.
- Зошто?
- Затоа што е ноќ.
- А зошто?
- Затоа што сонцето зајде.
- Зошто?
- Затоа што отиде зад планината да им свети на другите дечиња што треба да одат во градинка.
- Зошто?
......и обавезно доаѓаме во ситуација NO COMMENT

fifi
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 03 May 2010, 18:12
Location: тука сум

Re: Прашања безброј прашања

Post by fifi » 10 May 2010, 12:28

Ахаа Анабел, баш ме потсети сега и ние ги имавме тие и сум ги заборавила, ги надминавме :lol:

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by Petra » 10 May 2010, 15:51

Хе хе се изнасмеав. Слтки дечиња со безброј прашања. ЈАс сум заборавила на овој период. И кај мене поставуваше многу прашања. И интересно јас се трудев да и дадам мудар одговор, а она на одговорот пак има прашање. :lol: Многу изморуваат и потебное е трпение,нерви ортоми. (laugh1)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by sunshine_2012 » 03 Dec 2012, 05:42

i nie sme vo toj period na 1000 zosto i 1000 zatoa, nekogs mene me zaboli usta od objasnuvanje, so prvoto sme veke vo deep talking so nego go pominavme toj proces se uste prasuva zosto no e poretko e sega 2to mi e vo toj period zosto ovaa zosto onaa, i se povtoruvaat prasanjata. No toj period e pak ubav znaeme decata deka ucat so povtoruvanje, ubav period i mnogu vazen za razvoj na decata.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by happy cumulus » 05 Dec 2012, 19:48

Uf, Sunshine. Edvaj cekam takov period da dojde. Se nadevam i moeto dete ke e ljubopitno. Znam deka ke mi dojde preku glava togas, ama pa ima li nesto poubavo od koga vidis kolku mnogu se interesira? (smile) Retko pa i sega koga Ian ke vidi nesto sto za nego interesno ke pokaze so prste i iscekuvacki me gleda da mu kazam sto e. I cesto saka da mu povtoram nekolku pati. Se nadevam deka i toj ke e ljubopitno dete (smile).

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Прашања безброј прашања

Post by sunshine_2012 » 05 Dec 2012, 22:09

Happy cumulus stom Ian ti pokazuva so prste i ceka odgovor pa i da mu povtoris ponekolku pati znaci ljubopitnosta e veke prisutna. ke bide i toj sekoe dete e nekoj pokasno ja pokazuva nkoj porano itn.ka:
inaku, povtoruvanjeto e mnogu vazno. dodeka ne mu odgovaram na sin mi toj ne me ostava na mira, srcinja se. a eve primer na muabeti so golemiot toj e 5 god. i deneska bas go slusam kako so tatko mu razgovaraat vo vrska za bebinja itn. muabetot pocnal vaka.
mene mi dojde menziso i jas ne sum ja ubavo pokrila hartijata so krv i toj da vide i go prasuva tatkomu zosto ima krv na hartijata(mm se nasol vo veceto zaedno so nego)i mm pocnal da mu objasnuva deka Bog ja sozdal zenata taka koga zenata nema bebe vo meseto eden pat vo mesecot so krvta se cisti, kolku e razbral neznam no mu se voshituvam na mm kako se snajduva da mu odgovori, jasne bi znaela bas sto da kazam :)
ete i toa ke dojde i takvi muabeti ke si imate so Ian koga ke dojde vremeto ;) ke ti bide ubavo vo sekoj slucaj.
ps izvinete ako e malku e nepristoen postot.

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”