Градинки

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
mamicka
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 12 Nov 2009, 07:31
Location: Tetovo

Градинки

Post by mamicka » 12 Nov 2009, 13:12

Ajde da piseme za nasite iskustva so gradinkite.
Damjan odi vo gradinka ova e vtora godina. Lani ubavo se privika i si odese bez problem. Ovaa godina povtorno trgna vo septemvri ama ne e mnogu vooduseven. Neznam zosto.
Kako e kaj vas drugite?
p.s. ovaa nedela e doma, bolni sme

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Gradinki

Post by Annabel » 13 Nov 2009, 00:14

Ива ја пуштивме од 8 м.во градинка, и немаме проблем. Никогаш не плаче кога ја оставаме. Сега има 2 г.и4 м. Многу сака да оди бидејќи сака деца. Но воспитачките ни велат дека често седи настрана и си ги чува нејзините работи да не и ги земе некој (на пр.шишенцето). Многу ме чуди зашто во друштво со деца знае да си игра, и се радува. Кога ја оставам во градинка немам впечаток дека не сака да си игра, одма оди кај децата...Но сигурно воспитачките не би ме лажеле...

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Gradinki

Post by MAMA_M » 16 Nov 2009, 08:25

син ми одеше во градинка од 1,5 год. до школска возраст. на почетокот многу тешко се разделуваше од нас, после имавме период кога сакаше да оди и седеше цел ден, а последната година одеше со сила и го земавме пред спиење. тој,дома, преку ден преспиваше само до 2 год и тоа ни беше најголемиот проблем со градинката. веројатно голема улога имаше и учителката. му се сменија 3-4, а тој само кај една од нив одеше со задоволство.

сега размислувам ќерка ми од кога да ја пуштам.......најмногу ме плаши тоа што син ми, во почетокот, скоро секоја втора недела беше настинат или болен

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Gradinki

Post by Petra » 17 Nov 2009, 21:06

И мојата керкичка одеше во градинка. Почнав да ја носам кога имаше2.5 год. прво во игротека за да се навикне.Почетокот беше тежок но за кратко време се навикна.Направивме прекин па пак продолзивме со целодневен престој.Тогаш не сакаше да останува да спие и ја зимавме после ручек.Но,најмногу што придонесе да ја отпишам од градинка беа честите разболуванја.Додека беше дома скоро и не се разболуваше,а додека беше во градинке беше често болна!

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Градинки

Post by mihaela » 05 Aug 2011, 15:33

Јас син ми го запишав во градинка и почна да оди пред два дена,но некако тешко ни оди привикнувањето,Останува по два три саати за почеток,но некако со плачење ги поминува.Се си мислам дека и времето не го погоди.Во моментов сите деца се во една група,има повеќе гужва и галама,а тој некако се вознемирува од многу викање.И сега незнам што да правам.Дали да продолжам од понеделник или да чекам до септември.Се плашам дека ако вака продолжиме да не мусе јави некоја одбивност кон градинката.Но кој знае можеби е така дека е на почеток.Ќе видам сепак и во понеделник како ќе биде,па ако не е како што треба ќе паузираме до септември.Сепак сметам дека одењето во градинка е добро за секое дете затоа што покрај дружењето има и едукација,па ќе му биде полесно и за во училиште.

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Градинки

Post by Trena » 19 Sep 2011, 01:40

Сменивме градинка и сега оди со поголеми деца.
Веднаш се гледа разлика.
За жал кај нас ги одвојуваат после 4 години што е грешка , бидејќи до таа возраст ги чуваат и бебињата и поголемите деца заедно и немаат никакви активности.
Доколку беа одвоени ќе беше полесно .
Сега може да се игра , да се дружи и се гледа дека повеќе му се оди отколку во првата градинка каде што беше хаос.
Инаку тргна на 1, 5 години и добро ја прифати.
Имаше плачки на почетокот ,а и нормално е .Нормално е и да има после секоја поголема пауза .

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Градинки

Post by kikica » 20 Sep 2011, 11:37

Jas ne sakam da go pustam sin mi vo gradinka, posebno ne prvite 3-4 godini dodeka nema zrel imunitet, pa da mi se razboluva detenceto sekoja nedela, ili pak da zakaci nekoe hronicno vospalenie pa maka da maci cel zivot, znam deka nekoi roditeli nemaat izbor i mora toa da go storat, no jas koga bi imala izbor nikogas ne bi go pratila vo gradinka! zamislete ima vospituvacki na koi ne im se zanimava so decinjata i gi teraat roditelite da im stavaat peleni iako tie veke gi odviknale od peleni svoite deca (scared) Boze zdravje koga ke trgnam na rabota ke barame nekoja dadilka koja ke ide doma i ke go cuva sin mi (thumbsup)

kate_ogi
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Nov 2011, 16:41
Location: Sveti Nikole
Им се допаднал: 1 time

Re: Градинки

Post by kate_ogi » 19 Nov 2011, 20:43

Ognen ima 2god i 5 meseci i odi vo gradinka veke 7 meseca i uste na pocetokot nemavme nikakov problem. Toj mnogu gi saka decata i ucitelkite. Edinstven problem ni e stanuvanjeto nautro vo 7h iako zaspiva vo 21h. Se mislam dali da go zaspivam eden cas porano. Poz

Lena
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 25 Nov 2011, 14:47

Re: Градинки

Post by Lena » 16 Dec 2011, 11:59

Син ми оди во приватна градинка, таму се десетина деца во група, многу им е убаво. Си ги сака двете учителки и секој ден со радост го носиме.

ksterjovska
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Jan 2012, 18:26

Re: Градинки

Post by ksterjovska » 12 Jan 2012, 18:28

Lena dali bi mozela da mi kazes vo koja privatna gradinka odite?
Mnogu mi e tesko da najdam dadilka pa razmisluvam dali go pratam sin mi vo gradinka. Ima samo 8 meseci. Ti blagodaram. Pozdrav

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”