Градинки

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Градинки

Post by ivvi<3 » 30 Aug 2016, 15:30

Фала ти Мачето (smile) Автокоманда и локациски не ни е предалеку, може да ни одговара. (big-hug)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Градинки

Post by Ariela » 31 Aug 2016, 04:11

ајде да се надеваме дека нашите дечиња брзо и лесно ќе се адаптираат на градинката.
ние се запишавме во Кочо Рацин кај универзална, да не има некој искуство со таа градинка?

мамички планирате да почнете да ги носите одма на 1ви?
мене една воспитувачка ми препора да почекам барем 2 недели зашто сега ќе има мн гужва мн плачки, сите сега почнувааѕ, па за да може после повеке да и се обрне внимание кога другите деца ќе бидат адаптирани.
што мислите вие за ова?
јас планирам одма да почнам да ја носам барем по малце по половина час првите денови за да се навикнува.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Градинки

Post by ivvi<3 » 31 Aug 2016, 15:02

Ариела, советот и не е лош, ама сѐ зависи од тоа дали можеш да си дозволиш да ја пратиш покасно (smile)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 31 Aug 2016, 15:35

Јас решив да ја носам утре (racinja)
Чисто да видам како е што е, што ќе ме советуваат учителките . Да видам керкичка како ќе реагира. Знам дек апрвиот ден може нема многу да е страшно ама ако не и е убаво секој нареден ќе има повеќе плачки кога ќе свати каде ја носам.
Инаку сум невработена моментално па ако добијам ваков совет од учетелките да почекам 10 тина дена , во ред , би прифатила
Ајде со лесно на сите дечиња и мајки кои тргнуваме утре во градинка (racinja)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Градинки

Post by ivvi<3 » 01 Sep 2016, 00:28

Бубе, чекаме да ни пишеш како си поминала (smile)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Градинки

Post by Ariela » 01 Sep 2016, 01:44

Бубе убав помин утре во градинка.
со лесно да биде, ви поскакувам брзо да се адаптирате на новата ситуација.
истото им го посакувам на сите децчиња кои тргнуваат оваа учебна година прв пат во градинка.
Бубе чекаме да пишеш како сте поминале, извини а во која градинка ќе одите?

(big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 01 Sep 2016, 12:11

Многу сум среќна и горда на А (bu)

Ја однедов во 8 . Не ми дозволија да седам со нејзе рекоа вака подобро било . Је зема едната учителка таа почна да вришти ајас излегов . Ја слушав надвор ама решив да не чекам во двор . Рекоа ќе ми се јават кога да ја земам . Помина еден саат , ги заборавив клучевите од дома во нејзиното ранче и се вратив си викам таман доста е ќе си ја земам . Ама учителката вика нееее рано нека е , не плаче и добра е . Доброоо . Заминав дома и незнаев шо да правам со себе . Чудно ти е дома без нејзе . Колку само работи завршив а тел не ѕвони за да одам по нејзе .
Кај 11 некаде ме фати склет , викам ами ако оставив грешка број (fr) да одам да си ја земам .
И двете учителки не можеа да ја изнафалат, ме расплакаа со какви зборови ја опишуваа. Рече постарата не паметам кога последно сум имала вакво дете.
Умно разбрано соработува јадела играла пуштиле песнички таа прва скокнала да танцува .
Многу многу сум пријатно изненадена .
Кога ме виде само го напрчи муцето и свика мама и дотрча до кај мене . Се испоздрави со сите и полупци им прати .
Ете ве охрабрувам сите без страв оти она осеќаат само храбро носете ги . И не стојте во близина да се мачите , фатете нешто работа хахаха
Утре вече ќе знае каде ја носам и се надевам нема да прави проблем .
Ариела ние не сме во скопје , во охрид во градинка .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Градинки

Post by Lejla7 » 01 Sep 2016, 13:42

Брaвo зa умнaтa глaвa Бубе (big-hug) Сите денoви вo грaдинкa дa и се кaкo песнa (bu)
Дoгoдинa и мене ме чекa истoвo (unsure) се нaдевaм и ние ќе пoминеме вaкa убaвo (bu)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Градинки

Post by ivvi<3 » 01 Sep 2016, 14:36

Браво Бубе за твојата умница dance

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Градинки

Post by Ariela » 01 Sep 2016, 15:41

Супер Бубе браво за твојата убавица. (joy)
Ми даде надеж дека и мојата принцеза лесно ќе прифати. Инаку нас во градинка ни дадоа точно термин кој ден во колку часот да дојдеме. Си направиле они распоред по едно ново детенце на неколку дена за да можат да им обрнат повеќе внимание.

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”