Градинки

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Градинки

Post by angel 1005 » 07 Sep 2016, 14:33

 ! Message from: Пеперутка
Пишуваме кирилица
Poleka ke se navikne nema drug izbor nema koj da mi go cuva ne treba da se bara vinovnici ama sepak da bideme realni uslovite se katastrofa denes cel den vrne i go nosime so patiki vodeni i cel den sedat so isti patiki nemaat ni presobuvki podot voden a deca kako deca zemaat i od pod koga nesto im padne za da jadat ako imas izbor bube ne go maci deteto ima vreme i period za socijalizacija ubavo e se so deca detska igra ama pocekaj nemoj so sila pa uste i pomalo do moeto dete vo jasli ako go nosis pricekaj ima vreme

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Градинки

Post by Lejla7 » 07 Sep 2016, 14:37

Кaј нaс вo Струмицa рoдителите си нaбaвувaaт пресoбувки т.е. тoплинки - oбaвезнo му се стaвaaт вo рaнецoт нa дететo. Прв пaт слушaм декa децa седaт пo пaтики сo кoи биле нaдвoр вo грaдинкa, кaј нaс не е тaкa. (confus)

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Градинки

Post by angel 1005 » 07 Sep 2016, 15:35

Zalno no vistinito toa e koga nemas izbor se naviknuvas na se i sesto

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 07 Sep 2016, 19:00

Лејла има има секакви градинки . Ете и во нашата исто како кај ангел .
Јас купив топлинки , нови пижамки и во ранчето ги однесов . Како ги дадов така си ги земав . Ај си викам дека прв втор ден може затоа.
Во понеделникот ќерка ми првпат преспа во градинката. Кога отидов да ја земам вратата беше отклучена надвор и една од вработените ме упати да влезам . Ќерка ми само шо се будеше .
И шо да видам . Не само шо не хи облекуваат во пижами ајде тоа и така така ќе си ја о лекувам покомотно ионака него и патиките и беа на нозете (ner) (ner) (ner)
Реагирав нормално ми се извинија рекоа ненамерна грешка невниание ,ок .
Јас мислам дека не ни треба да шетаат таму во истоте патики па бебиња има шо лазат , а они и на спиење да е им ги соблечат .
Знам да не ги обвинуваме воспитувачките ама од кај знам кога не гледам дали ќе и ги слечат .

Сериозно размислувам да си ја задржам дома .
Денеска на влезот ВНАТРЕ во ходникот имаше пикавец (comp)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Градинки

Post by Ariela » 08 Sep 2016, 04:15

Како бе Бубе да ја задржиш дома?
немате ли др граднка во близина?
немој да ја отпишуваш ако веќе почна да се навикнува.
јас баш бев пријатно изненадена за тоа како почна брзо да се адаптира и со спиење затолку кратко време, со вас се тешев дека ќерка ми лесно ќе се навикне (bu)
мора да се ујачаат малце дацава, да научат дека не е се така розово во животот, ние не можеме да ги чуваме во стаклено звоно.
вака пишуам, но и јас сум иста плашливка за се и се тресам (shaking)
муабетот ми беше да не се откажуваме одма.
Бубе пиши вие како поминувате,
исто и другите мамички ги чекаме вашите искуства.
ви спомнав дека ние дури од 19 тргнуваме.

(jmp)
позз мамички

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Градинки

Post by Maceto » 09 Sep 2016, 09:21

Баш ме чуди муабетот со патиките (scared) Кај нас кога ги оставаме децата,на лице им ги соблакаме патиките и ги облекуваме топлинките,палтото и патиките со алишта во ранче ги оставаме во шкафчето и на земање пак исто,соблекуваме топлинки,облекуваме патики и тие толинки ни стојат во шкафчето кое е само за ќерка ми ( а секое дете си има свое шкафче ) А инаку да ги облекуваат во пижами, па баш и нема некоја логика,прво многу деца се,второ ни јас по дома кога спие преку ден не и облекувам пижами,а во градинка секогаш ја носам во комотна облека,баш заради причината за спиење (laugh1) Бубе и јас не сум за тоа да ја задржиш дома, верувај на нив им е поинтересно со децата таму него со еден човек дома, се разбира кога се настинати или нешто болнички секако ќе си седат дома. Мене што и да ми смета ( до сега ништо посебно сум немала забалешка бидејќи сум задоволна ) би им кажала на учителките. Ако лесно се адаптира, не ја тргај, сепак со деца им е најубаво,барем мени би ми било убаво да сум дете (rolll) (grupna-gushka)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 21 Sep 2016, 10:26

Ариела Иви што направивте ? Тргнаа ли малите во градинка?

Ќеркичка веќе некое време не ни плаче ни кога ја оставам . Ми вика чао и заминува со воспитувачката (bu)
Се навикнавме и двете . Можам да кажам веќе дека имавме лесна и успешна адаптација . Уште од третиот ден со спиење а после десетина дена немаше ни плачење ни на сабајле . Дите да имате барем ваква адаптација ако не и полесна (thumbsup)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Градинки

Post by Maceto » 21 Sep 2016, 13:43

Браво Бубе гледаш колку е се подруго кога детето бргу ќе се адаптира (joy) Баш ми е мило,а ти сакаше да ја оптишуваш,убаво им е таму,а и тоа што кога недај боже ќе се разболи,ти си дома и можеш да си ја чуваш и гледаш,и така брзо ќе си оздравува, и затоа сега уживај си и супер си е срцето мило (big-hug)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Градинки

Post by Ariela » 21 Sep 2016, 21:49

Супер Бубе баш ми е мило за твоето девојче.
Јас рано е да кажам сеуште, ние тргнавме во понеделникот и сеуште седи само по пола саат така ни кажуваат.
Првиот ден плачела цело време, вториот ден кога ја земаа мн плачеше врискаше и внатре седела само кај воспитачката во раце (cry1) на одење ја гушна и рече ќе дојде утре пак.
И денес кога стигнавме таму почна да се бута во мене и да се враќа назад,после кога ја земаа врисна малце, а јас избегав зашто не можев да ја слушам.
Потоа кога дојдов по неа после 30мин, ми рекоа дека била подобра денес, дека се смирила за брзо и дека кога сфатила дека сум дошла по неа тогаш почнала пак да плаче.
Јас утре планирам да ја оставам 1 саат и да видам како ќе биде, зашто она плаче напочетокот па се дмирува.
А ми рекоа утре пак исто-поласаат, ама неможам дс одолговлекувам толку- ќе нема кој да ми ја чува.
Не знам веќе што да правам?
Инаку А е мн приврзана со мене иако одам на работа и ја чуваат баби, кога сум дома не оди лај никого-ептен со молби и лажења.
Леле извинете претерав со постов.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Градинки

Post by ivvi<3 » 21 Sep 2016, 22:02

Сѐ уште не ја пратив. Требаше ревакцина да прима, ама нѐ презакажаа за октомври и некако не ми се праќа во ноември. Најверојатно на пролет ќе ја пратам.

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”