Градинки

Се за дечиња од преучилишна возраст, цртање, боење, играње, градинки и наши искуства и совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 01 Sep 2016, 21:11

Ариела тоа е многу паметно од нивна сѕрана. Браво за градинката .
Е сега од аспект на вработени родители незнам баш ..кога нема кој да го чува и неколку дена одложување е многу .

Ама за подобро прилагодување на децата е супер. Денеска на пример во нашата градинка сите нови во хор плачеа, тоа така оди едно заплаче и сите по него .

Ајде нека ни е со лес на сите и нас и на децата. Јас сакам уште неколку денови како денес па да ја прогласам адаптацијата за успешна и лесна (thumbsup) уште сум скептик помалку

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Градинки

Post by Maceto » 02 Sep 2016, 11:14

Бубе браво за твојата умница срце е (love5) (lovet) Аууу ние вриштевме,градинката во вис ја дигавме,ама сите 15 деца наеднаш плачеа,тие беа тогаш по 9-12 месеци,а јас надвор си плачев (rolll) (rolll) ама деца како деца брзо се навикнуваат,па посебно со добри воспитувачки се е полесно...Така да си останете умни и да си ја сакате градинката (big-hug)
Ариела и кај нас во Кисела Вода е така,си има одредено време за новите дечиња и по колку да седат,бидејќи да можат да им обрнат внимание,да ги гушнат да ги утешат и добро е така,јас бев задоволна од адаптација од нивна страна, е сега кога е 14 месеци ќе видеме како ќе биде,бидејќи не одеше 2 месеци (scared) Со лесно на сите мили дечиња dance (joy)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 05 Sep 2016, 15:50

Понеделнички денес. Трет ден во градинка . Со пауза викендов нели . Со преспивање (joy) дури во 14 отидов по нејзе од шо неможев да издржам веќе . Тогаш се будеше .
Се било во ред .
Беше некое бебе денес за првпат ?

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Градинки

Post by angel 1005 » 05 Sep 2016, 22:40

zdravo na site majki so sreka neka e pocetokot na nasite decinja vo gradinka imam problem so sinceto ima 3 god i imase mnogu golema zelba da odi vo gradinka edvaj so vrski bozem go zapisuvas na fakuletet uspeav go zapisav no samo prviot den otide so zelba i bese sreken no potoa sto se sluci nikako ne saka da odi samo place jas uporana sum bidejki nema veke koj da mi go cuva go odnesov i denes mu vetiv deka posle ke setame i ke kupime igracki go ubediv ama mnogu placese duri do dvorot se slusase srceto mi se rasparci,neznam kolkav period im treba na decava da se priviknat znaejki deka sekoe dete e razlicno no ve molam ako moze nekoj da go spodeli svoeto iskustvo?bidejki ziveeme vo takva sredina mislam moze i ucitekite pridonesuvaat deteto da place i da se otkzes bidejki platata im e ista i so 15 i so 30 deca vo grupata taka im kazale na nekoi majki cii deca ne se zapisani.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 06 Sep 2016, 09:00

И А денеска плачешеееее мнооогу . Едвај ја држеше во раце учителката . Вчера беше многу потиштена и мирна , необично тивка (cry1)
Почнав да се грижам. Ако не и е убаво нема да седи .
Сега виде како е што е таму .
Незнам .

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Градинки

Post by Lejla7 » 06 Sep 2016, 09:35

Мнoгу се нервирaм кoгa ќе прoчитaм декa зa нештo се криви учителките. Знaчи, дaлеку oд тoa декa не пoстoјaт несoвесни учителки, aмa тврдење oд типoт "плaтaтa им е истa и зa 15 и зa 30 децa" не ми се дoпaѓa. И јaс рaбoтaм вo oбрaзoвaние и дa ви кaжaм имaм oдделенијa сo нaд 25 ученици кoи ми се екстрa, нo и тaкви сo пo 10-15 ученици oд кoи глaвa те бoли цел ден.И пoсле кoи дoмa немaм силa дa пoигрaм сo сoпственoтo дете.
И нoрмaлнo декa кoгa се мнoгу децa учителките не мoжaт нa сите дa им пoсветaт дoвoлнo внимaние, пa тргнете oд себе бре луѓе, дoмa сме сo еднo-две децa, пa не успевaме секoгaш се, нели? И сo еднo е тешкo, a зaмислете кaкo им е ним сo 20-30 мaли и рaсплaкaни? Јaс не мoжaм дa пoднесaм кoгa мoетo плaче, a не пaк хoр. Секoјa им чест зa трпениетo и хрaбрoстa, требa дa речеме, a не дa им мериме плaтa. Се извинувaм зa пoстoв, мoже не му е тукa местo, aмa некaкo преку глaвa ми е oд oпштественaтa девaлвaцијa (целoкупнa) нa нaстaвниoт кaдaр.

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Градинки

Post by angel 1005 » 06 Sep 2016, 20:29

Jas se izvinuvam ako so nekoj zbor se navredivte lejla 7 ne moze site da se stavat vo ist kos ima i dobri i losi luge pa isto i so ucitelkite zavisi i koi ke se padnat vo grupata konkertno kaj moeto dete ucitelki se prilicno vozrasni i imaat po 60 god nemaat ni sila niti pak mozat da se spravat so 30 deca nikakva igra ne igraat nitu so nasmevka so ubavo da go zemat da go privlecat toa e sepak dete nevino sustesvo sto moze uplaseno detence so 3 god da zgresi koga samo uplaseno place od nivniot pogled ama toa e toa mora da se navikne treba vreme

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Градинки

Post by Lejla7 » 06 Sep 2016, 22:31

60 гoдини имaaт и нaшите мaјки (мoјaтa дo душa и мaлку пoвеќе (laugh1) ). И секaде имa нaсмеaни и нaмрштени, вo секoјa прoфесијa, a и ние не сме пo цел ден нaсмеaни сo нaшите децa. Требa пoнекoгaш мaлку дa се стaвиме и вo туѓa кoжa. Не е еднo дете, 30 се, дo кoе пoпрвo дa дoтрчa, и нa кoе пoпрвo дa му се нaсмее тaa 60 гoдишнa женa? И не зaбoрaвaј декa и ние еден ден ќе имaме 60 гoдини (дaј Бoже дa си дoчекaме) , пa не би ни билo убaвo вaкa дa збoрувaaт зa нaс и дa сaкaaт дa не зaменaт сo пoмлaди?

Јaс не сум вooпштo нaвреденa aмa кривицaтa мoже требa дa се бaрa нa другo местo (нa пр. тoј кoј пoстaвил еднa вoзрaснa женa нa 30 дечињa), a не вo сaмaтa учителкa.

И шaлa нa стрaнa, aмa ние сме биле пoбрoјни групи и вo грaдинкa и вo шкoлo, не ни се смееле кoј знaе кoлку, пa еве не. А денешниве децa и нивните рoдители се мaлку пoинaквa (и пoрaзлигaвенa) прикaзнa. И дo нaс е.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 07 Sep 2016, 13:19

angel 1005 wrote:zdravo na site majki so sreka neka e pocetokot na nasite decinja vo gradinka imam problem so sinceto ima 3 god i imase mnogu golema zelba da odi vo gradinka edvaj so vrski bozem go zapisuvas na fakuletet uspeav go zapisav no samo prviot den otide so zelba i bese sreken no potoa sto se sluci nikako ne saka da odi samo place jas uporana sum bidejki nema veke koj da mi go cuva go odnesov i denes mu vetiv deka posle ke setame i ke kupime igracki go ubediv ama mnogu placese duri do dvorot se slusase srceto mi se rasparci,neznam kolkav period im treba na decava da se priviknat znaejki deka sekoe dete e razlicno no ve molam ako moze nekoj da go spodeli svoeto iskustvo?bidejki ziveeme vo takva sredina mislam moze i ucitekite pridonesuvaat deteto da place i da se otkzes bidejki platata im e ista i so 15 i so 30 deca vo grupata taka im kazale na nekoi majki cii deca ne se zapisani.

Ангел тоа што го пишуваш е досрма нормално за дете што се адаптира во градинка. Адаптацијата е таква . Со плачење некој повеќе некој помалку . Без разлика што синчето сакало да оди во градинка . Може си имало друга претстава како изгледа градинката во неговата глава . И сега му е ново, непознати деца учителки а никој од домашните . Дај му време ќе се навикне

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Градинки

Post by Bube » 07 Sep 2016, 13:32

Точно е дека градинките не ни се сјајни , секоја чест на исклучоци .
Еве ја носам скоро една недела ина двс ума сум иако адаптирањето не ни е толку тешко.
Ама исто така точно е и дека учителките не се криви . Ги гледам . Посебно во јасли . Значи и да саакаат не можат да ни ги гледаат како ние дома . Ама не се тие криви .

Треба да излеземе и да се побуниме за подобри услови во градонките, поеќе вработени помали групи почисти ..... и ред други работи

Одговори

Return to “Предучилишна возраст”