Хиперплазија на ендометриум

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Nasha29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Mar 2012, 21:53

Хиперплазија на ендометриум

Post by Nasha29 » 01 Apr 2012, 10:16

Zdravo zenski i idni mamicki (smile) Cestito na site sto gi videa svoite dve crticki i mnogu mnogu sreca za nas ostanatite (thumbup) Temata za inf momentalno mi e epten aktuelna zatoa sto 3 godini se obiduvame da zacneme so mm i nisto, neuspesno. Prvo imav cista, ja izvadiv so laporoskopija i eve godina ipol po operacija, aj ke bide, aj ke bide i ne biduva uste. Pred dve nedeli bev kaj Dr. Tase vo Bitola i mi utvrdi hiperplazija na endometrium, toa bilo zadebeluvanje na sluznicata na matkata taka sto nemoze voopsto da dojde do nadacija na jajcenceto. Mi dade da pijam primolut nor i sega dobiv i pak sum na pregled za edna nedela. Kazete mi imase li nekoj vakvo iskustvo pred da pravi ivf i kako pomina (unsure) Ke poludam zosto nikoj predhodno ne mi kazal za ova, sto pati imam odeno vo Remedika i kaj mojot maticen. Inaku so mm e se vo red, spermata mu e zadovolitelna.
Aj ve molam pisete mi nekoe iskustvo, po moznost pozitivno (thumbsup)

Nasha29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Mar 2012, 21:53

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Nasha29 » 02 Apr 2012, 21:32

Nikoj nema so vakva dijagnoza? (confus) Bas mislev ke me raspolozite malku so vasi pozitivni iskustva . Zakazav pregled slednata nedela pa stom ke dobijam odgovor ke vi pisam vo slucas da se pojavi nova forumlika so vakov problem (smile)

Nasha29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Mar 2012, 21:53

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Nasha29 » 11 Apr 2012, 20:49

Eve se vrativ od pregled, mi pravea kiretaza posto se pojavi polip a ispadnale nekolku polipi i mnogu obilen materijal. Sega cekam rezultati od materijalot, se nadevam deka ke bide se vo red i deka na sledniot pregled ke mi kaze deka e cisto (cl)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Debora » 11 Apr 2012, 21:11

Наташа ќе чекаме да ни споделиш убави вести. Ќе видиш дека ќе биде во ред. (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by marinela999 » 24 Apr 2012, 13:07

Natasa se nadevam i jas deka se ke bide vo red. Sigurno ima i nekoj drug so vakov poblem ama mozebi ne ja videle temava, pa zatoa i ne pisale. A toa sto ti go napravija bese histeroskorija ili bas kiretaza?? I jas ke pravam histero, da vidat da ne imam nekoj polip, vaka na eho ne se gleda ama za sekoj slucaj pred ivf e pozelno. Taka da super sto si napravila, sigurno ke bide sega cisto i ke ima ubavo krevetce za bebceto da si uzivka tamu narednive 9 meseci (rad)

Nasha29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Mar 2012, 21:53

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Nasha29 » 10 May 2012, 20:20

Dragi moi forumdjiki, daj boze da bide taka, mnogu fala za podrskata bas me raspolozivte (love5)
Inace ne pravev histero tuku bas kiretaza, ja vikaat eksplorativna kiretaza vo Bitola, cini 7900 denari i sega matkata e top (rad) Barem taka vika Dr. Mi rece da pravime sega prirodna a ako ne bide da se konsultirame za ponataka. Ama sega udriv na (dve) i aj da vidime dali ke ispadne edno (b4)
Ako odis na histero polipot sigurno ke ispadne i posle mozes na inf. edna moja drugarka praves histero i i ispadna eden polip koj najverojatno precel i posle vednas vo nareden ciklus pravese inf i bese uspesno (joy)

Ajde so gospod napred ke bideme (t3) (t3) (t3)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by TinaV » 10 May 2012, 20:50

Nasha дај Боже да успеете после овој зафат. Пречката е отсранета, на добар пат сте и природно може да успеете, така да терајте ја работата што сте ја зпочнале (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Debora » 10 May 2012, 21:02

Наша29 баш ми е мило за убавите вести, сега штом имаш топ матка редно е во неа да се вгнезди едно убаво бебенце. (love5) (a2)

Nasha29
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 31 Mar 2012, 21:53

Re: Хиперплазија на ендометриум

Post by Nasha29 » 12 May 2012, 23:57

Lele lele kolku mi ide ubavo na dusickata koga slusam ubavi zborovi (love5) epten vi fala mili moi, daj boze site najskoro sto e mozno da se izraduvame so bfp Malce me tresat nervi posto strav mi e od inf, t.e. da ne ispadne neuspesno ama ajde hrabro napred (thumbsup) Ve sakam site (a2)

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”