Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност?

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност?

Post by bubuvce_84 » 27 Sep 2012, 13:57

Devojki neznaev kade da prasam pa ovde pisav ako imame tema Debora izvini prefrli go postov ,znaci jas gi pravev skoro site ispituvanja sega pred 3 nedeli i na resultatite mi ispadna deka imam kandida i nekoja infekcija na papot pa pak mi zemaa bris no i pokacen seker mozno li e od sekerot da imam problemi so zacnuvanje, izvinete uste ednas ako go pisuvam na pogresno mesto

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Debora » 27 Sep 2012, 14:19

Бубаче го префрлив постот во нова тема. Јас мислам дека дијабетисот дека може да предизвика потешкотии при зачнување, ама не знам дали е кај тебе така затоа што сите испитувања и хормоните ти се во ред. Е сега во случај на ПЦОС често пати има скриен шеќер и се дава терапија за тоа. Мислам дека Пеперутка и Трена имаа пишувано дека ја примаа.
Се надевам дека пишат девојките што се поупатени на оваа тема.
А што ти кажа тебе твојот лекар?

bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by bubuvce_84 » 27 Sep 2012, 14:26

Debora jas nemam policisticni jajnici e sega mi ostanuva uste hormonite na 3 den da gi proveram bidejki tie sto gi pravev pred skoro 1 godina nekako ne mi se verodostojni ,a doktorov mi rece sega koga ke odam na 3 den da ispitam pak glikemija ,OGTT i glikoziran hemoglobin da se vidi od koga imam pokacen seker ne e mnogu no e nad normalata 6.9 mi e mene ama i majkami ima do pred nekoja godina mi bese pod normala, so ne se slucuva covek da ne znae sto da pravi,dokrorov mi rece deka moze da e nasleden no zatoa ke pravam ispituvanje od koga go imam ,a moze i na nervna baza so vika on porano nemase nisto sega sekoja vtora zena e so problemi so ne pravi stresot ke vidime

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Happy^_^ » 20 Jan 2014, 21:25

Кај мене е запишано и гликемија да испитам, ме прашуваше др дали сме имале болни од шеќер во фамилија, но немаме. Сепак запишал и ок. Тоа е посебно испитување не се гледа со крвна слика или?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Радост » 20 Jan 2014, 23:08

Хепи мила, гликемијата е шеќер. Ако бара само вредност на гликемија на гладно, одиш и ти земаат крв од вена и одма го добиваш резултатот. Скриен шеќер е друго испитување, не се грижи.


(a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Happy^_^ » 20 Jan 2014, 23:17

Фала ти најмила моја Радост. Претпоставував дека е така ама да си прашам (smile)

mimi0202
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 12 Jan 2015, 16:40
Му се допанале: 2 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by mimi0202 » 12 Jan 2015, 17:21

Zdravo.....Jas imam dijabet tip 2 a veke 2 mes mi pronajdoa i teroidna zleza pa primam eytiroks 25mg a veke 3 ipol god se obiduvam da (t3) ali nekako ne uspeva dali ima nesto vrska sekerot ili teroidata.A PAP i mikrobioloski test mi e ispiteno i hormonalen status se e OK....Ako moze mislenje pls

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Branka » 12 Jan 2015, 18:42

Mimi cim imas pokacen seker mora da primas i terapija za toa. Metformin se pie. Odi na endokrinolog i konsultirajse obavezno. Jas imam skrien seker ama kaj mene ne e mn strasno zosto mn malku mi e pokacen i primam terapija za toa. Toa ti e moj sovet :)

mimi0202
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 12 Jan 2015, 16:40
Му се допанале: 2 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by mimi0202 » 21 Jan 2015, 19:55

Fala vi mnogu,Pa sigurno ke treba da si ja svatam raboata mnogu po seriozno i da pocnam so lecenje.Se nadevam deka vo skoro vreme ke ve izvestam za nekoja bebuska,... (b4)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Дали покачениот шеќер може да биде причина за неплодност

Post by Branka » 03 Feb 2015, 21:43

Jas 3 meseci pijam metformin za skrien seker i uste nema bebe :(( Dali treba uste vreme lecenje, dali uste e rano?

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”