Септум - преграда на матка

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Септум - преграда на матка

Post by merlin » 03 Sep 2013, 11:30

koga na covek mu e dosadno si ja bara beljata, cepkam po internet a i na forumot i nemozam da najdam ni edna informacija kaj sto pisuva deka pregrada na matka moze da pravi problem za zabremenuvanje pa se staviv vo misla dali vistina taa pregrada tolku moze da mi stetela, inaku posle nejzinoto otstranuvanje imam golemi promeni vo ciklusot, prethodno imav 7 dene a moze i poveke koj sto mozev so sekojdnevna samo da gi pominam, a sega mi doagja tece saglam 3 dena i prestanuva....dajboze da imala vlijanie po vo narednite meseco da se izraduvame..sakav da ve prasam dali nekoj ima iskustvo so pregrada vo mataka ili pak nekoj blizok..jas iskreno mi e strav da priznaam ama kako kskepticna sum deka taa pregrada mozela tolku da vlijae na dobra spermogram i kaj mene se drugo dobro( hormoni, histero i laparoskopija)..

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Debora » 03 Sep 2013, 16:31

Да Мерлин, може да влијае. Зависи од тоа каде е поставена преградата, понекогаш не прави проблем, ама понекогаш може да го спречи зачнувањето или да дојде до спонтан. Нема правила.
Тебе ти останува само да се опуштиш и да си ги дочекаш bfp . (bu)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Vesela » 03 Sep 2013, 16:52

Јас сум немла таков проблем, ама другарка ми имаше. Остануваше трудна, ама секој пат завршуваше со спонтан абортус. Одкога и направија операција(и ја отстранија преградата) си роди две дечиња.
Како што ти пиша Дебора, немора да значи дека и кај тебе е тој случај. Дај Боже поскоро да ги видиш bfp

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by lide86 » 03 Sep 2013, 19:15

Merlin ne znam dali pregradata moze da pravi problem za zabremenuvanje, no za razvoj na plodot moze....jas imav pregrada i ne znaev...uste prviot mesec koga probavme so mm da ostanam bremena - ostanav....vo 26ta nedela se porodiv mrtvorodeno,pred toa 3 nedeli vo bolnica lezenje zaradi krvarenje,bidejki bebeto udirase na pregradata i nemase kaj da rasti... posle ja otstraniv... posle toa 3 godini ne ostanuvav bremena i taman resivme so mm deka ovaa god nema da planirame bremenost (dr. planovi) i op bidna bremenost najneocekuvano...na srekata i nemase kraj... no za nesreka sponatn vo 11ta nedela (pricina nepoznata)... i koga ke sumiram se mislam deka se e do Gospod kako saka... so pregrada isturkav do 26ta nedela, a bez do 11ta... a drugarka isto imase pregrada i otkako ja otstrani po 2 meseca ostana bremena i rodi zivo masko bebence... za ostanuvanje bremjena se e do psihata...znam site ti velat ne misli na toa, ama navistina taka e...najdi nekoja rabota sto ke ti bide poprioritetna za malku da podzaboravis na bremenost....pozzzz i se nadervam deka za brzo ke se iznenadis do dve crticki....

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by merlin » 03 Sep 2013, 19:20

daj boze da e taka, za zabremenuvanje i posle spontan da, ama mora da veruvam deka kaj mene pravela problem uste vo zabrenemuvanje..sakam da se opustam i veruvam deka vo skoro ke bide ama koga nemam rabota samo cepkam nesto, inaku doma ne mi ni tekuvam nemam vreme za toa..svesna sum deka nesmeam da me obvzeme panika i skepticizam ...no so vasa podrska toa nemoze da se sluci mn vi blagodaram (love5) (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Debora » 03 Sep 2013, 21:20

Мерлин се зависи од тоа каде е преградата, некои не можат да забременат, кај некои не може да се доноси бременоста, а некои си доносуваат бременост со септум. Снаа ми имаше септум што ја двоеше матката на пола, а ја доноси бременоста. Нема правила. Тебе ти останува да веруваш дека се решил проблемот и готово.
Јас нема да ти речам да се опуштиш, само ќе ти речам обиди се да не се опседнуваш. ;-) Ама верувај дека е решен проблемот. (love5)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Stefanija » 27 Jan 2014, 15:44

Женски а што треба за да се провери дали имаме таква преграда на матката? Тоа ние треба да побараме или гинекологот ја прави таа проверка....или воопшто не проверува???

Kalla
Член
Член
Мислења: 101
Придружен: 15 Dec 2013, 15:49
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Kalla » 01 Feb 2014, 15:48

Стефанија, зависи од големината на септумот. Ако е поголем може да се види на ехо (ама мнооогу ретко) или да се примети на ХСГ снимката. Меѓутоа, доста често го откриваат при хистероскопија, ако е помал во големина и ако не можеле претходно да го откријат.

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by Vasilij » 01 Feb 2014, 21:39

Да напишам едно искуство на другарка,они со сопругот 10г. немаат дечиња,има правено до сега 5 ивф од кои 2 надвор од Македонија и сите неуспешни. И сега пред некој месец правеше хистероскопија- (scratch) ама на свое инсистирање и.....преграда.Никој не успеал 10г. да и ја открие преградата или пак да и предложи хистеро.Страшно.
Па се прашувам дали треба и јас да си инсистирам за хистеро,пред една година правев лапароскопија во Систина и си прашав тогаш ајде кога веке правам лапаро да биде лапаро-хистероскопија ама ме убедија дека не ми треба тоа,дека се гледа на ехо и хсг ако има септум. Можеби требаше да бидам поупорна. (scratch)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Септум - преграда на матка

Post by anonimna123 » 17 May 2016, 23:03

На мене после 11 години го откријаа септумот јас имав две икси првото заврши со блаитид овум второто со биохежмиска бременост благодарение на нашите способни доктори кои на хсг снимка стара 10 год неможеа да видат оти имамсептум сега ја отстранија за гурговден и се опоравувам сеуште

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”