Идиопатска или необјаснета неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Debora » 30 Sep 2009, 13:01

Ова е мојата дијагноза. Еве како што кажува и самото име, идиопатската неплодност е неплодност за која не е позната причината.
Кај двајцата сопружници сите испитувања се во ред, а не доаѓа до бременост.
Бидејки не се знае причината, тешко е да се знае лекот. Најчесто до успех се доаѓа со ин-витро, иако поретко може да успее и инсеминацијата.

maksima1
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 25 Jan 2011, 20:36
Им се допаднал: 1 time

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by maksima1 » 25 Jan 2011, 22:00

Eve i nie vo brag mnogu godini a nisto a se ni e vo red. Od pocetokot imase nekoi bakterii i zapusuvanje na kanalite pa zatoa pravev laparoskopija i eve tolku godini pominaa se do lani koga zacnav so INF, no sto sega ako pak nema da mozeme prirodno dali seg ake ni odobrat za da bideme preku fondot?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Debora » 25 Jan 2011, 23:03

Максима прво добродојде и ти посакувам што поскоро полни раце. (a2) Зошто да не ви одобрат преку фондот? Нели одобруваат 3 обиди или има некои измени?

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Ana.I » 26 Jan 2011, 11:31

Bi trebalo da moze preku fondot,ama vo kakva drzava ziveeme,samo gledaat da te zeznat ako mozat,mesto da ti pomognat,a na privatno se moze za zal

maksima1
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 25 Jan 2011, 20:36
Им се допаднал: 1 time

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by maksima1 » 29 Jan 2011, 21:41

Da do tri obidi e no bidejki nemam nikakv problem na videlina a nema rezultati a ako sto slusam mnogu tesko dovoluvale pa zatoa mi e strav. Kojznae kolku vreme ke cekame.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Debora » 29 Jan 2011, 21:55

Па толку години ич не се невидлив проблем, се работи за тоа дека не можат да ја откријат причината за неплодноста, а не дека ја нема.
Баш една од индикациите за ин витро е необјаснета неплодност. Кај вас не се работи за пола или една година, туку за многу. Стварно би било резил кога тоа не би им било јасно на фондот.
Верувам дека ќе нема проблем и дека наскоро ќе ни пишеш дека постапката е почната. (a2)

Nina
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 07 Mar 2011, 12:52

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Nina » 14 Mar 2011, 13:00

Да те прашам Дебора, дали сте пробале со алтернативна медицина? Чаеви, затоплување на јајници. Дали сте биле кај некои гледачи или сл. Од една страна се коси со медицината, но од друга страна ние сме и душевни битија. За идиопатската неплодност, а исто и за мене и оние двојки кои имаат потешкотии при зачнувањето имам некоја своја теорија.
Мислам дека сите сме чувствителни и преосетливи личности, или пак сме немале безгрижно детство, и сл. кое не довело до тоа. Зашто ние сме она што го јадеме и она што го мислиме. Мора да оставиме да се случуваат работите онака како што налага времето.
Знаеме дека има милион примери кога зачнуваат непланирано: Била на журка - со Extaza, па нема проблем. Пушење! и во 1 и во 9 месец од бремемоста - не е проблем.(thumbup)
А ние осетливите.... барем едниот партнер е осетлив, а и така се бираме нели? Малку слични, малку различни - си ја мачиме маката.
Па најголем совет за мене е Опуштенко :lol: А ве советувам и сите вас. Сега давам подршка, но и јас имам мнногу кризни денови. Мора да сме поопуштени и тука едни за други! Ве сакам сите! :-*

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Sashka » 14 Mar 2011, 14:09

Не е дозволено форумов да служи за промовирање на надри-лекари, бајачи, гатачи и слично. Таквите теми веднаш ќе бидат бришени. -Ова е во правилата на форумот

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Debora » 14 Mar 2011, 15:30

Фала Сашка. (a2)

Медицината ако не може да го открие проблемот на ова ниво на нејзиниот развој, не значи дека нема проблем. Сега има недоволно испитани полиња, кои во иднина ќе бидат појасни.
Инаку јас не сум некоја пречувствителна личност, сметам дека сум прилично смирена и оптимистична, ниту сметам дека сум имала некое посебно трауматично детство. Едноставно Нема објаснување. Ама сум УБЕДЕНА дека проблемот ќе се реши и се ќе биде во ред, во ова воопшто не се сомневам и тука е мојот мир и радост.
Чаеви сум пиела, секако без успех, сметам дека во некои случаи можат да помогнат, па и лекарствата често пати се прават од растенија. (smile) Чаевите не се противни на медицината.
Да ти одговорам за бајачите и тука ќе заврши дискусијата за нив, ни во милион години не би отишла. Тоа се противи на Божјите заповеди, а мојата љубов кон Исус е премногу силна за да го направам тоа. (love5) Мојот Бог е силен да го реши секој проблем, па и мојот и знам дека така ќе биде. (bu)
Поздрав и ти посакувам што поскоро едно убаво меше. (a2)

Nina
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 07 Mar 2011, 12:52

Re: Идиопатска или необјаснета неплодност

Post by Nina » 14 Mar 2011, 16:37

Чисто онака прашав за бајачи и надри лекари, зошто човек во очај е спремен на се. А немам намера да промовирам такви ствари - и јас сум против. (правилата на форумот ги прочитав) мислам дека не сум прекршила нешто (sad1)
Поздрав и од мене, исто ти посакувам побрзо (t3)

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”