arkuaten cavum na matka

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

arkuaten cavum na matka

Post by injevka » 11 Feb 2014, 23:04

Povelete vo temava nekoj so vakvo iskustvo.Dijagnosticirano mi e ARCUATEN CAVUM na matka i sumljam da ne e mozno na toa da mi se dolzat prethodnite 2 neuspesni bremenosti iako 3doktori mi tvrdat deka ne e do toj stepen sto bi mi smetalo.Ako ima nekoj vakvo iskustvo neka go spodeli

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: arkuaten cavum na matka

Post by Bobe » 11 Feb 2014, 23:12

Инјевка јас ке те замолам,еве бидејки јас лично сум лаик на оваа тема ако можеш малку подетално да ми објасниш за сто точно станува збор????или да барам на нет???
се надевам дека не е нешто страшно нели?
те гушкам миличка (a2)

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: arkuaten cavum na matka

Post by injevka » 11 Feb 2014, 23:26

nemam nisto protiv i eve ke oajasnam edniot del potocno gorngiot del na matkata malku mi e navjlecnen vnatre i toa si e vrodeno a korekcii na toa mislam deka nema

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: arkuaten cavum na matka

Post by Bobe » 11 Feb 2014, 23:34

Верувала или не баш денес со другарките кога пиевме кафе едната ми кажа дека матката и е вовлечена навнатре т.ц горниот дел од неа на десната страна и за разлика од другите и е и повисоко сместена (confus) ,има две дечиња и лекарот и рекол се е ок дури и јајниците и се повнатре не на местото каде што треба да се....и сето ова јас првпат го слушнав и ми беше чудно бидејки не знаев а толку време се дружиме (pipi)
претпоставувам дека е истото???а како се дијагнозира преку обицен гинеколошки преглед или???(тоа не ја прашав)
ако е истото еве доказ дека не би требало да е некој страшен проблем (smile)

injevka
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 01 Feb 2014, 16:19
Им се допаднал: 4 пати

Re: arkuaten cavum na matka

Post by injevka » 12 Feb 2014, 11:30

Matkata mi ja gledase Dr.Organdziski na 4D i mi kaza deka mi e idealno dobra za bebe a mi napomena deka imam policisticni jajnici i toa e problemot sto tesko se zabremenuva po priroden pat.A koga otidov vo Sistina kaj Kuzevska Klimentina samo sto ja pogledna slikata od ehoto mi vika pa ti imas arcuaten cavum mozno e i toa da e problem za abortusot posto bese nekade 4 vo 5 mesec,i izgleda sumljase deka e mozno da imam nekoja pregrada na matkata i mi terase da pravam HSSG na matka i jajnici(tubite) so rengenska snimka iako jas imav praveno HSG so ultrazvuk kaj Organdziski koj mi rece deka e se ok.I od sistina mi kazaa posle deka e ok ama posto najprvo mi spomna takvo nesto a i jas si vidov deka gorniot del mi e zaoblen navnatre si ja opteretuvam da ne e toa pa nedaj boze da nema resenije

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”