Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 29 Dec 2015, 14:17

драгичка незнам за таше и јас сакав да идам кај него но се премислив.слушам за чаеви и со храна пробувале не се откажуваме ќе успееме.мислам дека бојан се викал докторот во систина.....гледаш ли милена како успеа а толку се трудеше и чекаше

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 29 Dec 2015, 14:22

Јас ке пробам првен со апчињава па после со чаеви. Дали имаш ти некои апчиња пиено

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 29 Dec 2015, 17:07

само метформин

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by milena15 » 29 Dec 2015, 17:25

Девојчиња, јас пробав се и сешто од природно и ништо не ми помогна. Единствено ми помогна метформинот кој го пиев две години, но нажалост и од него немав овулација, како се случи овулацијава сега не знам. За андрогените хормони кои често знаат да се проблем кај пцос пиев спиронилактон и декстаметазон, последниве месеци го пиев декстаметазонот и мислам дека и тој имаше некаква улога во ова чудо.
И секако пазење колку што може повеке на исхраната.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 29 Dec 2015, 18:47

милена јас на памет ги знам твоите постови драга, ова со дексаметазонот ти го даде доктор и дали може да се земе без рецепта, кај кој доктор си ти ако може да се каже (big-hug)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by milena15 » 29 Dec 2015, 19:50

borjana мене ми го даде доктор Крстевска од ендокринологија но она сега е во пензија. Го пиев од 0.5мг секоја вечер во 23:00 часот, а откако останав бремена продолжив да го пијам како заштита од спонтан по препорака на гинекологот.
Често ги даваат кортикостероидите од имунолошки аспект за организмот да не го препознае ембрионот ко страно тело и да го отфрли. Делува на тој начин што го потиснува имуниот систем. Делува на повеке работи фактички :)
Инаку леков е мошне евтин и приватно и на рецепта, само знаеш лек на своја рака не би ти препорачала.
Ти инаш ли проблеми со машките хормони?

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 30 Dec 2015, 00:18

милена имам со се проблем но овој мојов доктор не дава упат ни за хормони.... Кога отидов на ехо сега ми рече мн цисти на јајниците и по тоа мисли дека не сум бремена. Денес ке одев кај новиот доктор но мн ми е лошо вртоглавици повраќам изгледа од цистите и тоа што немам добиено 10 дена се е пореметено.кога испитав пред 8 месеци инсулонпт мн низок 2.... За тоа пијам метформин на сите висок му е што пијат мене низок фала мн за информацииве и гушка најголема

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by sakambebe » 30 Dec 2015, 17:06

Дали може да ми кажете чијав 10дена 2х1 примолут нор и еве 5ти ден одкако ги допив а менструација нема само два дена како кафеав исцедок а обилно крварење нема уште дали е рано или има некој проблем ве молам за најбрз одговор ?

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 30 Dec 2015, 22:49

Јас ги пиев примолут нор 7 дена 2x1 и откако ги прекинав по 5 или 6 дена добив менструација почекај уште некој ден би требало да добиеш или звони и на матичната. Инаку јас сега пијам добростон и денеска ги допив и еве веке неколку дена во долниот дел на стомакот осекам како пеперутки да ми летаат како некои движења што би можело да биде си се чудам и си се тешам дали цистите сега пукаат ако има некој искуство нека пиши.

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Strelce » 31 Dec 2015, 00:51

Сакамбебе јас ги пиев од 16-ти ден,10 дена и откако ги допив ми дојде за една недела.Би требало да ти дојде...
Грл23 дабростон се пие за поддршка на бременост,т.е. ги даваат после стимулација со кломифен.Сега дај Боже да не добиеш (joy)
Иначе јас од дабростон ништо не осекав,само што од него ми каснеше менструација една недела

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”