Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 31 Dec 2015, 12:55

стрелче јас сега чекам да добијам менструација и одкако ке добијам наа 5 ден треба да почнам да ги пијаме дијане и така 3 месеци да ги пијам за да ми се регулира циклусот и за да може да остаанам бремена (smile)

Monicka
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Nov 2012, 13:01
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Monicka » 24 Mar 2016, 17:12

Здраво на сите.
Незнам дали е постов на право место, ако не е префрлете го (smile)
После долго време решив повторно да се приклучам на форумов, затоа што на моиве проблеми им нема крај (sad1)
После успешна инсеминација (која заврши со спонтан), успеав 2 пати природно да забременам и за жал повторно 2 спонтани. Ми открија инсулинска резистенција и скоро година дена пијам Метформин 3x1, за конечно да константираат ПЦОС. Пред една недела направен ми е дрилинг на јајниците преку лапароскопија и сега докторот ми вика да пробуваме 6 месеци природно, па ако не биде ништо тек тогаш да се јавам да ми препише Кломифен. Ме интересира дали некоја од вас има слично искуство и дали навистина оваа лапароскопска метода помага да се забремени побрзо и да не дојде повторно до спонтан. Поздрав (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Радост » 24 Mar 2016, 19:33

Баш ми е жал ... (big-hug)

Јас само да прашам за колкава инсулинска резистенција станува збор? Колку е инсулинот? Од колку мг пиеш метформин ( претпоставувам на алкалоид )? И дали додека го пиеше се случуваа спонтаните? И дали ти е испитан и тестостеронот?

Monicka
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Nov 2012, 13:01
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Monicka » 24 Mar 2016, 20:04

Радост, инсулинот ми беше 26 (референтна вредност до 23). Од 850мг пијам на Алкалоид. Многу лошо го поднесував на почеток, нонстоп повраќав, ама ми се навикна организамот. За 2 месеци ослабев неверојатни 25кг, докторите неможеа да се изначудат (метформинот си го направи своето).
Абортусите за жал беа пред да ми ја откријат резистенцијата, после 3 абортуси на никој овде ( Австрија) не му текна дека може и тоа да допринесува и прво одење во Скопје на гинеколог ме упати докторот да го проверам инсулинот. Тестостеронот ми е ок, ама затоа FSH и LH ненормално високи вредности (како да сум во менопауза) Лапароскопијата ја правев овде кај што живеам, ми рекоа да никако да не го прекинувам Метформинот и дека после тој дрилинг на јајниците би требало сите хормони па и инсулинот да си дојдат на свое место.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 24 Mar 2016, 23:26

Моника, убаво што сте го откриле проблемот,метформинот сигурно ке си ја заврши работата.И јас го пијам но поради многу низок инсулин, дрилинг на јајници немам никогаш направено, но имам читано за многу успеси после него. ти посакувам да се средат работите најбрзо и да се израдуваш.докторот вели никогаш не го заборавај метформинот, држисе до тоа верувам ке ти помогне. Многу мамички со ПЦОС метформин го викаат магично апче

Monicka
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Nov 2012, 13:01
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Monicka » 25 Mar 2016, 12:46

Фала ти Борјана, се надевам дека тоа е проблемот кој што ги предизвика абортусите и дека Метформинот конечно ќе даде позитивни резултати.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 08 Apr 2016, 11:05

Може ли некој да ми даде некое мислење или искуство пиев три месеци диане35 кога добив после третата доза си закажав за на гинеколог 11 ден и кога ме виде на ехо докторката ми рече дека имам еден фоликул и дека бил добар и ми кажа за два дена повторно да отидам потоа кога ме види на ехо ми речо дека според големината за една ден или два ке пукне фоликулот ако може некој да ми каже колку време после тоа би можело да имам овулација поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Debora » 08 Apr 2016, 17:47

Овулацијата се случува кога пука фоликулот, тоа е всушност ослободувањето на јајце клетката. Со среќа. (smile)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Girl23 » 08 Apr 2016, 18:22

Da no kolku vreme bi mozela da trae ovulacijata otprilika edna den dva :?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Debora » 08 Apr 2016, 18:39

Пишуваме кирилица. (smile) Некаде околу 24 часа. Најсигурно е да се има односи пред да прсне фоликулот, така ќе има спремни сперматозоиди во заседа. Се разбира да се продолжи со односи и во тој ден, па и ден - два покасно.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”