Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Tina9 » 30 Oct 2015, 07:00

Смени си го докторот. Барај второ мислење. Јас циклус добивав и уште три до четири пати годишно и ми велеа нема шанси да останам бремена, па еве ја торте скоро две години. Битно е многу кај кој доктор си. Барај второ, трето мислење

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 04 Nov 2015, 22:10

Тина многу ти благодарам твојот пост е мој поттик, разговарав со мн добар гинеколог штета што е Прилеп жената е специјалис за проблеми со плодноста инаку мој матичен гинеколог до пред 7 год.Ми кажа дека се сеќава на мене и уште тогаш ми кажа да го решавам проблемот зашо некогаш ПЦОС се проблем за забременување и предизвикуваат спонтани во рана бременост, но јас на 19 год не го сватив тоа сериозно.Ми кажа дека тој проблем се решава со терапија од неколку месеци, мн ми е стрес да сменам гинеколог

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by sakambebe » 14 Nov 2015, 22:25

Борјана а која е таа докторка во прилеп??

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by borjana » 15 Nov 2015, 18:57

Евгенијасе вика одамна не сум била кога ќе одам планирам да ја барам,јас поради пцос неможам да останам бремена,фоликулите ми растат во цисти не пукаат,а докторот неке да ми даде терапија,сакам.да го смена но лај што прашав никој не прима нови демек нема место

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by sakambebe » 09 Dec 2015, 22:00

јас пијам кломифен 2x1 ама не растат кај мене фолекулите незнам зошто така....никако да тргни на арно работата одам во плодност кај доктор обедниковски сега треба да одам да видиме што ке правиме понатаму.... (sad1)

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Strelce » 11 Dec 2015, 18:36

Сакамбебе првпат те стимулираат со кломифен?Јас три месеци ги пиев и секогаш различно ми реагираше,т.е. првиот пат имав 2 фолекули,вториот пат еден фолекул а третиот три,ама за жал немаше резултати.Сега се спремам за Хсг па ке видиме... (racinja)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by sakambebe » 12 Dec 2015, 23:06

Не како опрв пат неколку пати имам пробано на почеток се правеа и растеа а сега се прават ама бе растат па денес бев на преглед и овај пат ќе пробваме со 2х2 на ден а до сега пиев 2х1 па ќе видиме што ќе биди.....имам раничка па ме прашуваше дали имам правено биопсија што е тоа и дли е болно:-(

SakameBebence
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 13 Dec 2015, 19:18
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by SakameBebence » 13 Dec 2015, 19:51

Здраво на сите,
Се надевам дека ќе сакате да ме дружите и мене. :-)
Ќе се обидам накратко да ви ја раскажам мојата приказна. Од пред четири и нешто години ми е дијагностициран синдром на полицистични јајници. Една година одев кај матичниот гинеколог, со терапија и без никакви резултати. Морам да напоменам дека сама си ја идентифукував дијагнозата, а не ми беше соопштена од гин.
Заминав во Плодност, кај д-р Таше (извонреден лекар и пред сѐ човек). Веднаш ми ја соопшти дијагнозата без никакви заобиколувања. Канали проодни, една хистероскопија - отстранет полип и септум, во јули годинава и лапароскопија - дрилинг на јајници, во моментов со препорака за инвитро.
Сепак д-р Таше ми предложи уште три циклуси со кломифен пред инвитро.
Во моментов очекувам да добијам за да почнам со кломифен. Примав прумолут нор и веќе треба да добијам, но некако ми доцни повеќе од вообичаено.

П.С. Се извинувам за долгиот пост

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by Debora » 13 Dec 2015, 21:47

Сакам бебенце добродојде и ти посакувам уште првата тура кломифен да ти го донесе тоа што го посакуваш. (lovet) Кај многу жени со ПЦОС тоа бил лекот. Ќе чекаме со тебе. (a2)

sakambebe
Член
Член
Мислења: 122
Придружен: 09 Feb 2014, 22:37
Му се допанале: 57 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Синдром на полицистични јајници (ПЦОС)

Post by sakambebe » 13 Dec 2015, 22:25

Sakamebebence која тие дозата на кломифен и јас имам полуцистични јајници одам кај др.обедниковски во плодност сега вчера бев ми даде примолут нор па кломифен 2х2 на ден примав и претходниот месец помала доза ама фолекулите не растеа доволно затоа зголемивме и вака ако не бива ќе прави комбинација со инекции па господ здравје да се радуваме и ние 3год сум во брак никако до резултат

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”