Ендометриоза

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Ендометриоза

Post by Debora » 16 Jan 2010, 16:24


sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Ендометриоза

Post by sani » 07 Sep 2010, 15:11

Jas sum nova vo ovie raboti nikogas porano ne sum bila na forumi i neznam mnogu okolu kompjuterite ama bidejki makata ke te natera na se i jas resiv da se priklucam kon onie koi mozat da mi pomognat
sakav da ve prasam dali nekoj imal slicen problem kako mojot. operirana sum od endometrioza vo mesec jini ovaa gonia vo remedica kaj doktor dimitrov. imam 26 gonini a dijagnozata mi ja konstatiraa vo sistina noemvri minatat godina i toa potocno doktor adamova. Endometriozata ja otstranija so laparaskopska operacija koaj me cinese okolu 1000 evra moze i malku poveke. Megutoa vo sisitina mi rekoa deka poradi endometriozata mi se osteteni jajnicite i deka ne se sigurni dali mozat da proizveduuvaat zdravi jajce kletki i toa mi pravea nekoi analizi koi gi prakaa vo germanija na ispituvaje za da vidat kolku jace kletki se dobivaat i doktorkata mi rece deka nesmeam veke da cekam tuku vednas da napravam in vitro. Znaejki kolku toa cini i pari i nervi resiv da odam vo remedica a tamu mi rekoa de3ka treba prvo laparaskopska oper. pa da pocekame da vidime kako ke bide ako ne biva nisto togas in vitro. Jas se nadevav deka ke bide se ok ama eve uste nema nisto a pazime so soprugot i na plodni denovi i da ne sme pod stres ama ne biva i toa. jas sum mnogu razocarana i tolku posakuvam da stanam majka sto veke izgubiv nadez, mislev deka pomladite devojki ne se soocuvaat so vakvi problemi. Vo kraen slucam mi rekoa deka ako za vreme na pravenjeto na in vitroto ne izvadat jajce kletki treba da si pobaram donatorka koja ke mi donira jajce kletki. mnogu sum isplasena i ne gledam idnina za nasvo semejstvo bez decinja. Inaku soprugot bese na site ispituvanaj i kaj nego se e vo red. pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 07 Sep 2010, 15:29

Sani на твое место јас не би чекала и би се обидела со ин витро. Не значи дека нема природно да забремениш, ама со чекањето може и да се поврати ендометриозата - ова во никој случај не го кажувам за да те плашам, туку само ти го кажувам моето мислење.
Нервозата не му помогнала на никој, смирено, со вера и храбро продолжи до целта. (prayer)

Пиши што ќе одлучиш и како си. (a2) Голем поздрав до тебе. (l2) и се надевам дека наскоро ќе се пофалиш со најдобрите вести

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 22 Jun 2012, 18:12

Sega ja najdov ovaa tema za endometrioza no nema mnogu mislenja.
Da vi kazam za mojot problem - imam endometrioza na dvata jajnika. So mm probuvame sedum meseci no eve nisto ne se slucuva. Posleden pat bev na kontrola pred tri meseci vo re medika i mi rekoa ako ne se sluci nisto do juni da odam da se dogovorime za laparoskopija, pa ete nisto ne se sluci i slednata nedala imam zakazano pregled.
Dali moze nekoj da go spodeli svoeto iskustvo, dali laparoskopijata moze da dovede do pogolemi problemi vo odnos na zabremenuvanjeto?
Inaku osven hormoni i vaginalen ultrazvuk nemam napraveno nikakvi drugi ispituvanja. Ispituvav FSH i prviot pat vo bolnica vo GV mi pokaza vrednost 18,8, vo remedika doktorot mi rece da go preispitam bidejki ako navistina e taka nikogas nema da mozam da ostanm (t3) so svoi jajce kletki tuku mozebi so invitro so donirani jajce kletki. Posle toa napraviv povtorno analizi na FSH tretiot den od menstruacija vo remedika i vo bolica vo GV dvete ispadnaa 8,8.
Citajci go forumov i razni statii se prasuvam da ne e mozebi nesto drugo vo prasanje pokraj endometriozata. Dali znaete mozebi kolkav e procentot na zeni koi ostanale bremeni po laparaskopija?
Dali posle laparaskopija potrebno e da se napravi invitro i kolku cini celata invitro postapka privatno? Go citav cenovnikot na remedika tamo pisuva deka za prvo invitro cenata e 80.000.00 denari, no neznam tocno kade procitav deka privatno vo koja i da e privatna klinika cenata e oklu 5.000 evra, pa sega neznam sto e tocno i dali celata invitro postapka e vklucena vo tie 80.000,00 denari ili samo del, a drugite propratni postapki kon invitroto dopolniteno se naplakaa?
Molam nekoj da mi pise zosto sum mnogu isplasena i zbuneta se custvuvam kako da sum vo bezizlezna situacija i mi nema spas (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 22 Jun 2012, 18:34

Ирис, не се секирај за лапорскопијата. Со неа ќе ти се зголемат шансите за бременост, ќе отстранат од ендометриозата тоа што може да се отстрани, а ако успеат ќе ја отстранат и цела. Ти препорачале ИВФ после тоа оти со ИВФ шансите да дојде побрзо до бременост се поголеми - ова од причина што не треба да се чека долго време по лапароскопијата, за не дај Боже ендометриозата пак да се врати.
Инаку за цените на ИВФ можеш да прашаш во темите за ИН Витро, да не не ја видат оваат тема жените што прават, ама јас мислам дека 5000 евра е премогу, порано на приватно беше околу 3000 - зависи од тоа колку терапија ќе треба да примиш.
ФСХ очигледно дека првиот пат погрешно ти го измериле.
Со среќа и пишувај ни, навиваме за што поскоро да си останеш бремена и да си го гушкаш бебенцето. (bu)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 22 Jun 2012, 20:07

Fala Debora za informaciite i zelbite mi vlevaat nadez

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 29 Jun 2012, 15:36

Деновиве бев на контрола, а и требаше да се догвориме за лапароскопија, др. ми рече да се обидеме до септември - почеток на октомври, па ако не останам (t3), да одам да се договориме за лапароскопија. На ехо ендометриозата беше иста како претходниот пат, а др. виде еден фоликул па ми рече би требало да пукне и во наредните неколку дена да бидеме колку што може поактивни, па можеби и ќе се случи нешто. Инаку по природа сум многу нестрплива личност и сето ова што ми се случува прави да се чуствувам многу (cry1) (confus) (ner), па неможам да си ги средам чуствата. Се прашувам колку време му треба на фоликулот да пукне и дали секогаш ослободува јајце клетка и колку време по пукање на фоликулот потребни се почести (dve) ?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 29 Jun 2012, 15:43

Ирис, дај Боже да останеш бремена и да нема потреба да чекаш до есен. (smile)
Штом фоликулот треба да прсне за неколку дена фатете се за работа, најдобро е да бидете активни неколку дена пред овулацијата и на денот на самата овулација. Откако ќе прсне фоликулот јајце клетката е спремна за оплодување од 12-24 часа, тоа е тешко да се фати, ама затоа ако претходно сте имале односи сперматозоидите веќе ќе ја чекаат во заседа и ќе ја оплодат. (smile) Обиди се колку можеш да се опуштиш и на труд (ttc) . (thumbsup)
Ако останеш бремена ендометриозата треба самата да се повлече затоа што јајниците во бременоста ќе одмараат, па ќе нема хормони што ќе ја потикнуваат да се шири.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 02 Jul 2012, 16:40

Iris, неможам многу да ти помогнам, но имам прашање за тебе (unsure)
Не ми е јасно како се дијагностицира ендометриозата?
Прочитав дека најчесто нема никакви симптоми. Дали е потребно да се направат посебни испитувања? Може ли на обичен гин преглед, ехо да се дијагностицира?
Имаше ли симптоми кај тебе?

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 05 Jul 2012, 08:45

Утринава мм направи спермограм чисто да се увериме дека се е во ред (минатиот пат спермограмот испадна нормален), ама денеска не испадна така (ner) . Параметрите за присуство на леукоцити во ејакулаот се 1-2 на видно поле, а кај мм испаднаа 10-12 и во термин за состојба на спермограмот е заокружена поспермиа, бидејќи сум на работа немав време да ги однесам резултатите да ги прочита мојот матичен гиниколог. Барав по интернет ништо не можам да најдам за поспермиа освен тоа дека спаѓа меѓу причините за неплодност кај мажите, а неможам да најдам дали и како се лекува. Збеснав ако верувате (ner). Знам дека избегав од темата но молам ако зане некој нешто за поспермиа да ми пиште.

Мики извини не ти одговорив одма, енометриозата ми ја открија со обичен ехо преглед, а претходно имав болки во јајниците, не многу големи и имав чуство дека имам нешто, посебно кога ќе се заморев или при подолго пешачење.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”