Ендометриоза

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 29 Aug 2012, 16:30

Ама лапароскопија се прави 'надворешно', преку стомак се прават резовите, нема контакт со вагина или цервикс... нели? Освен ако не правиш хистеро-лапароскопија. А каде ќе ја правиш?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 29 Aug 2012, 16:46

Ете, читам лапароскопија и веднаш во главата ми е комбинација со хистероскпија. (laugh1) Па да, ако е само лапароскопија веројатно затоа не ти бараат брисови.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 29 Aug 2012, 19:04

Дебора, Мики благодарам за брзиот одговор. (thumbup)
Да ти одговорам на прашањето Мики, лапараскопија ќе правам во Ре Медика.
А овие анализи ќе ги направам за секој случај, нема никаква штета од од тоа да ги направам, нели? (confus)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 13 Sep 2012, 15:46

Devojki kolku vreme po laparaskopija moze da se imama odnosi i da se prodolzi so obiduvanje za bfp

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Ендометриоза

Post by carina » 13 Sep 2012, 21:16

zdravo iris,denovive samo si citkam na forumov i bas seg ja procitav tvojata prikazna.sakam da ti raskazam eden slucaj kaj moja bliska prijatelka sto imase endometrioza.devojkava pred 8 godini edvaj ostana bremena so prvoto dete,prirodno ama po dolgo vreme.posle toa i otkrija deka ima endometrioza i znam deka imase ogromni bolki.i sovetuvaa da ostane bremena ama zenava nikako ne mozese.na krajot i kazaa deka mora da napravi in vitro zatoa sto taa imase i problem so jajce kletkite-nekvalitetni,taka mi kaza.posle 5 godini napravi in vitro i si rodi uste edno.zatoa sto imase mnogu golemi tegobi so endometriozata i go izvadija vednas edniot jajnik.za edno 3 meseci od poroduvanjeto i operacijata ni javuvaat da ni kazat deka e trudna so treto,znaci ne mi se veruvase ama od muabetot podocna mi kaza deka i go iscistile jajnikot sto ostanal i taka se fatilo,sega si ima i treto.so ova sakam da ti kazam deka so laparaskopijata verojatno ke ti gi iscistat jajnicite i polesno ke si ostanes bremena i toa moze vo brzo vreme.pozdrav i ne si ni prva ni posledna koja so endometrioza ostanala bremena

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 14 Sep 2012, 08:55

Карина многу ми е мило за твојата пријателка и ти благодарам за подршката ама ете има некои денови сешто ќе си помислам, но сепак се надевам дека се ке биде ОК.
Девојки пак јас може сум досадна ама ме интересира колку време по лапараскопија може да се има односи и да одидува за забременување.
Молам ако некој знае нека пише.
Поздрав милички (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 14 Sep 2012, 09:30

Iris, јас кога се распрашував на оваа тема, кога ми предлагаа хистеролапароскопија ... сфатив дека нема некое правило. Се зависи од колку е 'голема' интервенцијата. А тоа само докторот што ќе ја прави и после тоа може да ти каже колку 'длабоко' влегол и колку време ќе биде потребно за да се регенерира и заздрави. Е сега, ова можда повеќе важи за хистероскопија, ама сепак... најдобро он ќе ти каже.
Мене ми рекоа, ако е само дијагностичка (што во твојот случај не е мислам) немора ништо да се чека веднаш може да се работи на случајот. Ако се прави интервенција, до кај 3 месеца (е еден доктор ми рече еден месец, друг 3 месеци...).
Ова е мое размислување, ако може некоја од искуство да каже за својот случај, се надевам ќе ти помогне.
Ти посакувам се најдобро и нели.... опушти се (smile)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 14 Sep 2012, 15:26

Да Мики во право си најдобро ќе биде да се опуштам.

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Ендометриоза

Post by andrea » 26 Nov 2013, 17:59

http://babinlek.com/prichina-za-neplodn ... ometrioza/
eve najdov eden link za endometrioza,se nadevam deka na niedna od nas nema da i treba,sepak ubavo e da se znae...

Orchidea
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 17 Nov 2013, 22:14
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ендометриоза

Post by Orchidea » 26 Nov 2013, 20:10

Здраво за сите.. јас на кратко ќе го споделам моето искуство со надеж дека на некоја од вас ќе и биде од помош. Мене ми беше дијагностицирано ендометриоза на јајник, со големина од 4,5 цм. Предлогот на докторката беше веднаш да пробам да забременам, за да се спречи нејзиното растење. После година и пол без успех, направив лапараскопија, и еве девојќи, после само еден месец од операцијата, веднаш забременив, ни самата не знам како и кога (rad) ... мој совет е да не чекате, воопшто не е страшна лапараскопијата, а шансите за забременување се огромни. Поздрав и со среќа...

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”