Ендометриоза

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 18 Jul 2012, 20:54

И јас така си мислев ама да прашам за секој случај. Некогаш си велам ќе пробам се што некому помогнало да остане (t3) , но сепак во такви моменти и си велам дека треба малку разумно да гледам на работите бидејќи не се сите исти и колку многу и да посакувам bfp не треба да правам нешто што можеби ќе ми наштети или недај боже да направи никогаш да не бидам (t3) .

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 18 Jul 2012, 21:36

Сосема те разбирам за пробањето на ова, она..., и баш така е и некому нешто може да помогне, а некому да одмогне, затоа и одиме на лекар. Мислам дека најдобро е да се опуштиш летово и да заборавиш на лекарства, па дај Боже до есен да бидеш трудничка, а со тоа да биде решена и ендометриозата. (prayer)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 19 Jul 2012, 12:16

Фала Дебора за желбите, а и во право си потребно ми е малку да опуштам.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ендометриоза

Post by kit-kat » 19 Jul 2012, 17:55

iris sega ja procitav tvojata sostojba i mislam deka i jas imam ist problem.
10 meseci se obiduvame za (b4) i nisto.Pred 15 dena na redoven pregled na eho Dr. mi rece deka imam zadebeluvanje na sluznicata na matkata,i cekavme da dobijam ili da ne sum (t3) no dobiv i sega treba da odam.Samo da te prasam dali imas obilna ili oskudna menstr.Jas poslednive meseci posebno ovoj skoro nisto nemav a imam jaki bolki vo polovinata dolu i vo stomakot?
Kakvi simptomi imas ti?

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 19 Jul 2012, 18:44

Здраво кит-кат само што го прочитав твојот пост. Јас имав болки во јајниците не многу јаки, а посебно кога ќе се заморам ако работам нешто или ако долго пешачам, а крварењето од кога добив па и сега ми е обилно и менструациите од секогаш ми биле болни.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ендометриоза

Post by kit-kat » 19 Jul 2012, 22:15

Thanks Iris82 i so sreka kaj tebe.Vo pravo si sekoja zena e razlicna duri i ista zena vo razlicno vreme e razlicna.
Jas vo moeto dete pred 8 god. vednas zabremeniv a sega se trudime podolgo vreme.Ama toa e sto e za nas ke si dojde.

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 03 Aug 2012, 10:59

Здраво на сите.
Ме немаше некое време па реков да Ви пишам.
Не знаев во која тема да пишам па се решив овде зошто ова е мојот проблем и причината за се што ми се случува.
Минатиот месец, можеби десет дена пред да добијам, ме обзеде некое претчуство дека никогаш нема да станам мајка и дека што и да направам ќе е залудно. Од тогаш не можам да си се смирам. Мм веднаш забележа дека не ми е нешто во ред и секој ден ме прашува дали сум добро и се прави да ме расположи, но не можам да му кажам што претчуствувам, ниту нему ниту пак да зборувам за тоа со некој друг. Секој ден плачам кога сум сама. Ништо не ми помага ни смешни серии кои секогаш ме расположувале, ни дружење надвор со роднините и пријателите, ништо, ама баш ништо, а не можев ни да пишувам на форумов.
Вчера не можев долго да заспијам и имав потреба сето ова да го напишам овде и да излезе од мене, но неможев за да не го разбудам мм, па еве сега реков да пишам. Добив пред некој ден, а претчуството и тежината што ја чуствувам на душата се сеуште тука. Можеби некој ќе рече дека претерувам, но така се чуствувам и не можам ништо да сторам. Се плашам дека ваквото претчуство ќе се исполни, а воопшто не го сакам тоа, но сепак ќе продолжам да првам се што е потребно.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ендометриоза

Post by Miki » 03 Aug 2012, 14:06

Iris, откога го прочитав твојот пост, се извадив од памет и почнав малку да читам за ендометриоза и за шансите за забременување. И тоа што можев да сфатам е дека воопшто нема причина да ги гледаш волку црно работите. Да, мораш да се соочиш со фактот дека можеби ќе биде тешко, мачно, исцрпувачко емотивно и психички....ама тоа е едно, а друго е да мислиш дека никогаш нема да успееш.
Верувај, на секоја од нас од време на време ни пролетува таа помисла. А ваквите мисли само те блокираат и те онеспособуваат да се бориш понатака.

Да не ме сфатиш погрешно, ама топло би ти препорачала да се обратиш и на некое стручно лице, невропсихијатар, психолог. Тоа не е никаква страшна работа. Секој има потреба да каже некому што му лежи на душа, а тие луѓе со големо искуство многу можат да помогнат да ги видиш работите во поинакво светло и да ги надминеш најголемите стравови. Кога човек не се соочува со страв, тогаш се е полесно.

И батали ги комедиите, ако помогнат, ќе биде само привремено. Туку седни си во некоја пријатна атмосфера, со едно кафенце, пивце или што и да ти прави ќеф, и поразговарај со тм. И на двајцата ќе ви биде полесно. Од најдобри намери, да ги заштитиме најблиските од споствените стравови, само се одалечуваме.

Ајде...само смело, се како што викаат лекарите, лапароскопија, па после, едно по едно.... и на крај ... радости (joy)

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ендометриоза

Post by Iris82 » 29 Aug 2012, 16:01

Еве ме после мала пауза. Знам дека претходниот пост беше баш (ner) , но надежта почна да ми се враќа, а и се чуствувам многу подобро.
Денес истражуав малку повеќе за лапароскопијата (бидејќи, како што имам напишано дали во оваа или во друга тема на форумов, некаде на крајот на септември треба да правам лапароскопија) и некаде прочитав дека на некои жени кои правеле лапароскопија и хистероскопија им барале да изспитаат вагиналини и цервикални брисеви.
Докторот кој што ќе ми прави лапароскопија единствено ми кажа дека треба да дојдам додека сеуште имам добиено за да се договориме за датумот на зафатот, но не ми спомна дека треба да направам некакви испитувања пред тоа.
Ако некој знае нешто во врска со ова молам нека пише.
Инаку да кажам дека со мм сеуште се обидуваме и се надевам дека нема да ми биде потребна лапароскопија, па можеби ако даде господ септември да бидам (t3) .
Поздрав до сите (kup) .

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ендометриоза

Post by Debora » 29 Aug 2012, 16:18

Ирис ти посакувам во септември да останеш трудна, па да ја прескокнеш лапароскопијата. (thumbup)
А за брисовите... јас не знам конкретно за лапароскопија, ама треба по процедура да се бараат пред ХСГ, пред инсеминација итн (знам дека некаде не бараат, ама по процедура треба) бидејки ако има некаква инфекција може да се прошири и да се направи поголема белја. Е сега пак ќе кажам не знам конкретно за лапароскопија.
Ако се сеќавам со плаво картонче за микробиолошките брисови се плаќаше околу 200-300 денари, а резулататите ги даваа за 2 дена, така да ако треба да ги направиш не е проблем.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”