Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ance
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 05 Nov 2014, 20:29

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by ance » 06 Nov 2014, 08:56

Здр.јас сум нова на форумов и решив да го споделам мојот проблем со вас.Во брак сум год.дена и се обидуваме неколку месеци,а последниве мес.повеке водам сметка на плодни денови.
Направив пап,микробиологија,биохемиска лабар.за хепатит,ехо и се беше во ред.Меѓутоа кај мм дијагнозата беше ологоспермија.Мојот гинеколог му препиша терапија за 3мес,беше и на уролог и таму доби терапија.После 2мес.мм правесе спермограм во гак,дијагнозата е нормозооспермиа
волумен 4
пх7.8
концентрација 21.0
вк.бр.на сперматозоиди 84.0
морфологија-нормални 36%
подвижност-брза линеарна 25%, спора 25%,непрогресивна 25%,неподвижни 25%.Сега ке прави спермокултура.Гинекологот ни вели да спремаме документи за инвитро, а урологов дека нема потреба за тоа.Чекам ваш совет

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 06 Nov 2014, 20:02

(dobr) Анче, имај пријатна дружба, штом спермограмот се нормализирал и со тебе е со во реед, на вас е одлуката дали ќе правете ин витро или пак инсеминација или едноставно ќе оставете уште некој месец, поздрав (bu)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by saska075 » 07 Nov 2014, 09:25

Анче и јас мислам да почекате барем уште 3-4 месеци. Сепак се обидувате само неколку месеци. Иако спермограмот не е баш најдобар, има шанси и за природно. Нека си ја допие ТМ терапијата, направете потоа нов и видите дали ќе има подобрување. Како што кажа Слатка може да пробате и со инсиминација, па потоа ако нема позитивен резултат почнете со ИВФ.

ance
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 05 Nov 2014, 20:29

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by ance » 07 Nov 2014, 20:25

Fala Vi....bas mi trebase nekoj ubav zbor.Ako sega ne bide nisto se mislime da pojdime i kaj dr ginekolog,da vidime sto toj misli,si velime deka dve mislenja se sepak podobri od edno :) a vo megu vreme gi cekame i rezultatite od spermokulturata

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by aneance » 28 Nov 2014, 19:09

Sakam da ve prasam dali testosteronot kaj mazot ima vrska so kvalitetot na spermata
Pred Edna nedela gi dobivme rez
FSH 4.78 --------0.7-11.1
LH 5.11----------0.8-7.6
PROLAKTIN 212-----<360
TESTOSTERON 286-----245-1600
Doktorot rece deka e slab i vtornikov primi inekcija za testosteron I za Edna nedela pak ke go ispitaat a posle ke pravi spermogram
Imate li nekakvo iskustvo i da mi kazete sto ponataka

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by anonimna123 » 28 Nov 2014, 21:48

Jas bi ti preporacala znaci da se sovetuvas okolu testosteronot na maz ti so dr cedo dimitriovski od sistina on e spec endokrinolog androlog spec za maski sterilitet

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by anonimna123 » 28 Nov 2014, 21:55

Ance najdobro e koncentracijata da bide nad 20 mil a vasata e21 mil sto e nekoja si granicna vrednost jas bi ti preporacala tvojot da zeme da pie vit a c e cink i selen i maticen mlec i med cist domasen da jade jatkasti plodovi najdobar e indiskiot orev zatoa i kaj nas bese nizka koncentracijata a sega imame odlicen spermogram i domati neprskani da jade i ke bide uste podobar spermogramot

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by anonimna123 » 28 Nov 2014, 22:04

Ima potreba od urolog kako nema i kaj nas bea brzo progresivni 25 posto sega se nad 60 posto za normalen spermogram treba brzo limearnite spermatozoidi treba da se nad 50 posto ako ste vo moznost od avstrija da gi poracate profertil se okolu 120 evra na mojot soprug mu pomognaa mnogu vaznoto spermogramot ne vi e vo red neznam koj vi ja ima napisano taa dijagnoza normospermija odete na urolog spremajte si gibdokumentite za invitro no neka go prave soprugot ti i jas toa sto ti go kazav

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by aneance » 28 Nov 2014, 22:08

Mm bese vo remedika kaj dr novakovski vikaat deka e iskusen pa ke vidime za edna nedela a moze sperogram da pravi togas zavisi kakov ke mu bide testosteronot
A dali ima vrska niskiot testosteron so kvalitetot na semeto

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by anonimna123 » 28 Nov 2014, 22:14

E neznam kolku ima vrska nizkiot testosteron so sprrmogramot no znam edno endokrinolozite se specijalisti za hormoni a testosteronot e hormon a dr cedo dimitrievski e endokrinolog androlog a takov dr vi treba na vas sega moj sovet vi e pobarajte milenje i od nego a toj dr novakovski sto e urolog li e

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”