Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 17 Sep 2014, 14:22

еве ги вредностите :
пх. 7.9 (7.2-8.0)
вискозност 0
брзи 10
бавни 30
живи 52
на место подвижни 10
неподвижни 50
степен на подвижност 3,4
концетрација 40
број на сперматозоиди 140
нормални 4
ненормални 96
леукоцити 1
и на крај пишува астенотератозооспермија
многу ненормални има (cry1)
спермокултурата му беше во ред нема инфекции

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 17 Sep 2014, 14:38

snegulka83 wrote:Slatka osven lekarstvata obratete vnimanie na ishranata, alkohol ne, cigari ne. Imase negde napisano recept za med so jatkasti plodovi pa probajte i so nego. Probajte i so maskiot caj. Sigurna sum deka ke se popravat vrednostite i za brzo ke se falis so mese (t3) .
мм не пуши и не пие, инаку порано си тренираше но сега поради работата не може инаку на исхраната дома си готвам не јадеме многу мрсна,витамини обавезно салата овошје , е баш ќе пробам и со медот а ќе купам и машки чај,фала ви на сите па кој има слични проблеми ќе споделуваме

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Bea » 17 Sep 2014, 16:13

*sweety* со колку дена апстиненција е спермограмот?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 905 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by SMESKO » 17 Sep 2014, 17:34

Slatka golema guska za tebe,nemoj da se nerviras,dobro e sto go pronajdovte problemot,sega ke bide ae vo red,i se nadevam deka vo skoro ke se druzime vo trudnicki muabeti.Jas neznam za vakov problem i moeto znaenje e na nula,no sigurno ke se najdat iskusni koi ke go spodelat svoeto znaenje so tebe.Problemot e resliv taka da nema za sto da se grizis.Te guskam i ti ja prakam celata sreka na ovoj svet za da vo skoro vreme gi slavime i tvoite 2 crticki.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Maaja » 17 Sep 2014, 19:41

Слатка само да те (big-hug)
Не би знаела многу околу вашиот проблем, гледам дека подвижноста е намалена а исто и морфологијата не е добра, е сега не сум во тек со твојата приказна .... пробајте со инсеминација мислам дека може да се среди, а во случај да нема успех со инсеминација овој спермограм е добар за ин витро немој да се грижиш .... Барем знаете каде е проблемот, што ви кажа докторот можебио треба некоја терапија да прима тм, пробајте со нешто .... само без нервози и пробај да го охрабриш тм бидеќи верувај тие многу потешко од нас ги прифаќаат работите, ајде се ќе се среди и ќе биде добро (a2)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 19 Sep 2014, 12:14

Фала ви како што ме мислите инаку доброл е што најде проблемот и еве работме на случајот , пишав дека прима терпаија и Попович рече дека не е до толку страшно, па за два месеца ќе го повториме и ќе видиме за што понатаму

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 20 Sep 2014, 18:27

Bea wrote:*sweety* со колку дена апстиненција е спермограмот?
Само ајс пишувам на оваа тема, па Беа петок спрема сабота имавме и во вторникот правевме спермограм, колку се тоа три и пол дена или четири

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Miki » 20 Sep 2014, 21:31

Sweety, ona broj na spermatozoidi 140, se 140 milioni?!?!

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 20 Sep 2014, 21:37

да концентрацијата е 40 милиони 10 на шестта и 140 10 на шестта , 140 милиони , добро ли е или лошо (confus)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by snegulka83 » 20 Sep 2014, 21:57

Slatka koncentracijata vi e super, pozdviznosta i morfologijata mora da gi popravite. Zemete maticen mlec najmnogu go preporacuvaat. Se na prirodna baza nema steta.

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”