Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Vasilij » 21 Sep 2014, 20:46

Здраво девојки еве ме мене пак во темава (smile)

Постот на Слатка ме асоцира на една случка што ме збуни.Имено пишував во темава за Биоастин(мм ги пиеше 3-4 месеци,па после тоа направи спермограм и се покажа дека и не беа многу ефикасни за него) Направи и испитувања на хормоните и отидовме со кај ендокринолог со најновите испитувања-хормонски и новиот спермограм со лош резултат ама пишуваше меѓу другото вкупно во ејакулат 56х10^6 Ние целите радосни дека има 56 милиони,кога докторот ни вика тоа е 5,6 милиони (scared) Неколкупати прашав дали е сигурен(а не беше)па се јави во лаб. ги праша и потврдија дека е тоа 5,6 милиони...што математички не е логично нели....ама.....

Е сега сакав да прашам и за ПРОфертил таблетките,многу читав за нив и најдов многу позитивни искуства.Овде на форумов само Надица и Снегулка 83 пушувале дека сопрузите ке ги пијат ама не најдов дали имало резултати од истите.Ве молам Наде или Снегулка ако може да споделите искуство...или некоја друга девојка што има искуство со таблеткиве се разбира....

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by snegulka83 » 21 Sep 2014, 20:59

Vasilij cesto se prasuvam do kade ste sto pravite. Pisuvaj pocesto. Soprugot seuste gi pie PROfertil kapsulite ova e veke vroto pakovanje. Znaci pie nekade 5 meseci i imame uste za mesec. Nema nekoe drasticno podobruvanje. Dijagnozata si ostana istata. Najmnogu gi zedovme zaradi podobruvanje na morfologijata koja kaj nas e dosta losa. (bu)

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Vasilij » 21 Sep 2014, 22:01

Кај нас исто така меѓу другото има и лоша морфологија само 8% се нормални другото све&%$#@?!...и ете си викаме уште ова да пробаме,планираме од Австрија да ги порачаме околу 100е се за три месеци.....абе борба...ма каква борба ова војна излезе и тоа осумгодишна...па ако и со ова не бива да кренеме бело знаменце веќе уморни сме (racinja)

И фала многу што си помислила на мене Снегулка83 (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 21 Sep 2014, 22:21

уфф Василиј кај нас Попович рече 40 милиони дека се , леле читам и се плашам ,ајде ќе мислам позитивно само да се среди

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Vasilij » 22 Sep 2014, 23:38

Слатка па позитивно ќе мислиш нормално,нема друго само позитивно....извини немав намера да ти предизвикам несакани емоции,лаик сум за медицина,само сакав да споделам искуство на кое твојот пост ме потсети....напишав дека докторот ендокринолог не беше сигурен во одговорот и ако Поповиќ ти ја кажал бројката тогаш сигурно е така.

Еве ако може некоја девојка да помогне околу бројкиве ?!? И на мене ми одговара мојов доктор да погрешил и да имаме некое милионче повише (smile)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 23 Sep 2014, 08:13

Ne Vasilija ja I koga citam me faka strav ne sega od tvojot post koga ke si zaminat gostite ili toj so smokvi ili toj recept sto go imase pisano na stranata a I plus ke mu kupam maski caj

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by snegulka83 » 23 Sep 2014, 09:49

Slatka eve jas da te utesam imate 40 milioni. (rad) Nemate namalen broj zatoa i dijagnozata vi e asteno terato zoospermija. Da imase i namalen broj ke imavte i oligo. Znaci so koncentracijata ste super. Kako sto ti pisav pogore zemete od medot, maski caj i plus ako mozite da najdite maticen mlec i so terapijata ke se sredi. Napravete povtorno po 3 meseci i ke imate veke drugi vrednosti. (bu)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by Miki » 23 Sep 2014, 13:32

Sweety..sega vidov podobro, koncentracijata e 40 milioni a vo primerokot koj e daden imalo 140 milioni vkupno. 40 milioni e super. Se nadevam so terapijata kje se podobri i morfologijata. Na krajat na kraistata ako samo toa e problemot, mnogu lesno se resava so ivf. A i doktorot vi e top, mojot heroj ;)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 23 Sep 2014, 18:34

да да докторот рече дека е во ред тоа, само подвижноста и морфологијата се насмеа вика од овие ќе има да летаат (laugh1) поради далечината ќе се допишуваме со докторот преку меил или преку тел, ке му ги испраќам од овде резултатите па може и за месец ден па природно ќе останам ако не ќе одеме на инсеминација

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Машка неплодност и како до подобрување на спермограмот

Post by sweety » 10 Oct 2014, 17:06

Сега ќе одам до продавница да земам , лешници, бадеми и ораси, дома имам мед и ќе го направам рецептот, а утре и ќе купам машки чај, него кажете ми некој што го има правено ова со медот дали имало подобрување , и чајот пр. може кило чај да направам дневно да го пие и ли само по една шолја дневно

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”