Нередовна менструација

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Нередовна менструација

Post by carina » 24 Jul 2011, 16:16

јас имам проблем со нередовна менструација ама за разлика од повекето жени каде сто проблемот е најчесто со менструација што касни кај мене доага порано,на 20 дена.на некоја тема пишав дека имам проблем со пролактинот и пијам достинекс таблети ама изгледа ке треба да побарам второ мислење.нешто не ми е јасно (confus) -имам исцедок од гради,нередовна менструација,ама 2 пати правам проверка на пролактинит на 3 ден од циклус и два пати е нормален а докторов ми вика мора да е со пролактинот проблем иако на тестовите е во граница на нормала,демек не бил погоден денот.ако има некој искуство со менструација сто доага порано би сакала да пише и дали знаете од што би можело да биде.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нередовна менструација

Post by Debora » 24 Jul 2011, 16:39

Исцедокот може да биде од зголемен пролактин, ама мене ми е чудно што на тестот 2 пати не се покажал. (confus) Дали ги имаш испитано и другите хормони? Не мора причина да е пролактинот. На твое место би побарала мислење од уште еден лекар.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Нередовна менструација

Post by carina » 24 Jul 2011, 17:00

дебора фала на брзиот одговор,токму тоа му казав и јас на докторов,да ги проверам и др хормони,ми вика не е до нив ти си родила едно,тие мора да се во ред,изгледа навистина ке треба да побарам второ мислењ иако многу мразам да менувам доктори,кај него сум 10 години,ама ако го менувам веке ке закажам во ремедика кај хаџи лега, гледам го фалат по форумиве,инаку мојов др е од систина.поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нередовна менструација

Post by Debora » 24 Jul 2011, 17:38

Ти си родила, ама работите се менуваат нели. Јас сум одела кај Хаџи Лега и можам да кажам дека ми остави многу добар впечаток, човекот цврсто стои на земја. Пиши што ќе направиш.
Мислам дека сериозен лекар ќе направи детално испитување, па дури и да се потврди првата дијагноза.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Нередовна менструација

Post by carina » 24 Jul 2011, 21:53

(agr)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Нередовна менструација

Post by carina » 13 Feb 2012, 07:30

zdravo devokli ,eve veke 4-ti den mi e od menzis ama ovoj pat mnogu slabo,sekogas sum imala obilni menstruacii barem 2-3 den.krvta mi e sveza,znaci ne e temna ama nekako pobleda i kako pomesana so nekoj beluzlav sekret.ne deka ne pomisliv na bremenost,ama pa eve 4-ti den mislam deka nema sansa,znam so prvoto imav oskudna ama tri dena.ako imal nekoj oskudna menstruacija ve molam da pise,bas me interesirs sto moze da bide.poizdrav

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”