Нашата дијагноза за брачна неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 23 Dec 2010, 00:00

Ајде на едно место да ги напиштеме нашите дијагнози, полесно ќе се снаоѓаме. (smile)
Нашата е идиопатска - необјаснета неплодност, со тоа што на последниот спермограм се појави и некој вид на астенозооспермија.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Peperutka » 23 Dec 2010, 10:19

Дебора,само нормозооспермија е добар спермограм а другите наоди значат дека нешто со спермата не е во ред,тогаш не е необјаснета неплодност.
Нашата засега е изостанок на овулација а можеби и запушување на јајоводите (cry1) (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 23 Dec 2010, 10:37

Знам Пеперутка, ама кај нас сите спермограми беа нормални освен последниот (или барем така ги толкуваа), а и претходно имавме проблем со неплодност, дијагнозата ни беше идиопатска. Ако во меѓувреме сме добиле трајна астенозооспермија, тоа само дополнително ни ги комплицира работите. Ама за да се постави таа дијагноза потребно е тоа да го потврдат барем 2 спермограма, оти понекогаш кај нормален спермограм може да се јави отстапување.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Ana » 27 Dec 2010, 13:17

kaj nas se samo 5% brzo podvizni spermatozoidi... sto e mnogu loso. a i ima pokaceni leukociti a vo spremata voopsto ne treba da ima leukociti
utre ke odime na urolog da vidime sto ke ni kaze...

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by detelina » 27 Dec 2010, 14:33

Zdravo.I jas kako tebe debora se vodam so idiopatski sterilitet so toa sto spermogramot e ok.a i drugite rezultati se ok no eve 10 god sum vo iscekuvanje i se uste nisto i najmnogu se nerviram sto kade i da odam nikoj ne moze da ja najde pricinata poradi koja ne mozam da ostanam (t3)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 27 Dec 2010, 14:39

Детелина и мене тоа најмногу ме нервира, не се наоѓа причината. На почетокот ти е мило што резултатите се во ред, но после едноставно почнав да се надевам дека нешто ќе испадне дека не е во ред и ќе се најде проблемот и решението. Овака се е во ред, а резултат нема. (hair) Исто и ние почнавме да се обидуваме пред 10 и пол години.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Ana » 27 Dec 2010, 14:50

koga bev kaj ivanovski mu se javi edna zena da mu soopsti deka e trudna, posle 20god sterilitet ostanala trudna so in vitro, ne znam koe po red...
nema otkazuvanje... (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by marinela999 » 26 Dec 2011, 14:13

Нашиот проблем е нередовен циклус(со тоа и ретка овулација) кој најверојатно е последица на високиот пролактин. Пијам Достинекс за овој проблем, кој ми го намалува пролактинот ама пак не ми е редовна(поредовна од пред тоа ама сепак не е скроз во ред), добивам секогаш различно (sad1) . Како се ова да беше малку па и на крај најверојатно не ми се проодни јајцеводите- така покажа хсг ама др. ми рече дека можеби и ми биле отечени јајцеводите од интервенцијата(хистеро со лапараскопија) па не беше 100%сигурен во ова, ама бидејќи пробуваме и природно веќе 5 год. изгледа дека тоа е точно (drool).
Спермограмот е добар.Отприлика тоа е нашиот проблем за забременување природно.Ако некој ваков проблем нека пише да споделиме искуства, да си помогнеме (a2) (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Lejla7 » 15 Jan 2012, 11:32

Тина, и нашата дијагноза (поточно мојата) е poor responder. Во октомври правевме ин витро и тогаш и ни ја поставија дијагнозата затоа што со примени 40 инјекции Фостимон ми пунктираа само 4 јајце-клетки. И не знам кое е чарето сега. Ин витрото го правевме на приватно и финансиски не исцрпи. Сега не знам со што да се обидам, и мојата резерва на јајце клетки е на долната граница. А инаку имам редовни менструации, па не ми е јасно дали заради помалата резерва на јајце клетки имам овулација секој месец или не? Да не се пмачиме природно напразно? Пиши ако знаеш нешто па да споделиме искуства. Поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 16 Jan 2012, 23:05

Постовите кои не беа за дијагнозите ги префрлив тука topic26.html , ајде да се држиме до темите, нека има ред на форумов. И таму има еден куп постови за Тешиќ, а за тоа си има посебна тема. Значи ќе ве замолам да се пишува во соодветните теми. Фала за разбирањето. (smile)

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”