Нашата дијагноза за брачна неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Lejla7 » 05 Oct 2012, 21:58

koka wrote:vo hormonite mi ispadna prolaktinot kokacen si pijam lekarstva za nego a ovulacijata mislam deka denes ili utre taka si osekam jas tie nekni i vcera izgorev od temperatura me napadna virus ama denes i narednite denovi ke rabotime na slucajot (dve) mojot maticen koga mi zema bris mu kazav da napravam i pap test on mi vika ti si mlada za papa.nie vo drzavna vo strumica nemame eden dobar doktor..kako i da e odime napred i neka gospod e sekogas so nas
Аман бе Кока, кој е тој матичен што ти кажал дека си млада за Пап и има ли тој поим што е превенција од ХПВ вирус? Бог да чува, па сигурно не си 16 години. Пап тест се прави еднаш годишно, а ако не е уреден - на 3-6 месеци, јас така знам, и да ти кажам редовно одам веќе 5 години, а сум требала и порано да почнам, само немало кој да ми каже ни за матичен гинеколог пред 25та.
За раничката не се секирај, ќе помине, а и не штети за забременување. Јас држам среќа уште овој месец да останеш (t3) (bu) (bu) (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by kit-kat » 05 Oct 2012, 22:58

Кока душо за раничката да не се грижиш.
Јас без да знам дека имам раничка сум останата бремена со синчето.Немаше никаков проблем и природен пороѓај имав.И ја изгорев со мал зафат после 8 месеци од пориѓајот.Сега немам ни трага од неа (thumbsup)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Miki » 05 Oct 2012, 23:06

koka wrote:on mi vika ti si mlada za papa
(ner) (ner) (ner)

Младаааа???? Абе здрав ли е тој. Јас колку знам, за сите сексуално активни девојки, жени, скоро е задолжително еднаш годишно да се први пап.... бооожеееееее... немам коментар

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 09 Oct 2012, 12:26

devojki denes mi olekna malku na dusata mi se javija od organziski i mi kaza deka pap-testot rezultatot mi e gotov i deka nema nisto se e vo rede

lavica82
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 11 Nov 2012, 20:43

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by lavica82 » 12 Nov 2012, 17:02

Zdravo na site.jas sum nova na forumov pa sakam da ve prasam nesto.dve godini sum vo brak i do bremenost ne doslo.pred dva dena gi dobiv rezultatite od spermogramot i dijagnozata e oligozospermija.ima mal broj na permatooidi odnosno vkupen broj 27milioni i koncentacija 9.drugite parametri mu se vo red.me intersira dali znaete da mi kazete dali so vakov spermogram moze da dojde do oploduvanje po priroden pat ili resenieto e samo in vitro.ve moolam ako nekoj ima slicen prblem da mi odgovori

pepa
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Oct 2010, 07:31

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by pepa » 23 Nov 2013, 17:57

zdr pozz do site na forumot bev na pregled vo sistina kaj mitko ivanovski i vo lekarskiot izvestaj pise uterus e so uredna morfologija,so adenomioza na zaden zid ke ve molam dokolku nekoj moze da mi kaze (sad1) sto e ova adenomioza a inaku imam zapuseni jajovodi so hidro salping i se spremam za laparo so histeroskopija vo brak sme 10 god no so 2 neuspesni inf pozz

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 23 Nov 2013, 18:14

Пепа јас не сум чула за ова, но прогуглав и вика дека аденомиоза значи дека ткивото на ендометрумот - што инаку внатрешно ја обложува матката е навлезно и во мускулните ѕидови на матката. Не би знаела ништо повеќе да кажам. Лекарот не ти рече ли ништо?

pepa
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Oct 2010, 07:31

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by pepa » 23 Nov 2013, 18:26

fala ti debora ne nemi kaza nisto samo mi kaza treba da se izvade hidrosalpingot pa da se prave inf leeleee mozev li da bidam tolku maler na seta maka plus uste ova mi faleseee dali so ova se pomali sansite za inv (cry)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Debora » 23 Nov 2013, 18:36

Па вајда ќе ти кажел ако требало да се превземе нешто и за тоа. Обиди се да се смириш и сконцентрирај се на решавање на хидросалпингсот - за него знам дека може да направи проблеми при ин витро. Една гушка и пробај (колку што се може) без нервози да бидеш и да мислиш на убавото пред тебе. (a2)

NadicaG

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by NadicaG » 23 Nov 2013, 20:12

нашата е олигоастенотератозооспермија(и намален број и намалена подвижност и неправилна форма)

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”