Нашата дијагноза за брачна неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by belomorka » 26 Sep 2012, 15:40

и нашите резултати од спермограмот не се нешто ама докторот ни рече добри ви се. сега во моментов заборавив каков беше процентот ама ке видам кога ке дојдам дома и ке напишам.
и мене ме нервира кога ке ми речат се е ок ајде сега ти иде овулација поработете малку.

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 30 Sep 2012, 18:55

gi napraviv hormonskite ispituvanja mas mi napravi spermogram i sega utre mi se spaga 12 den doktorot mi kaza da idam na kontrola da me gleda na eho i da vide sto se slucuva vnatre i togas ke mi dade sigurna dijagnoza pa ke vidime sto ke ne krstat utre sme vo 9.00 na pregled drzete i sreka

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Herra » 30 Sep 2012, 22:11

koka wrote:gi napraviv hormonskite ispituvanja mas mi napravi spermogram i sega utre mi se spaga 12 den doktorot mi kaza da idam na kontrola da me gleda na eho i da vide sto se slucuva vnatre i togas ke mi dade sigurna dijagnoza pa ke vidime sto ke ne krstat utre sme vo 9.00 na pregled drzete i sreka
Со среќа мила утре, стискаме палци се да биде во ред (a2)

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Herra » 05 Oct 2012, 12:16

Кока миличка каде си ни? Те чекаме да ни се јавиш со убави вести (a2)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 14:12

vestite ne se bas najdobri ama se nadevame na dobro inaku sekoj den ve citam ama nekako ne pisev zosto bev mnogu razocarana i isplasena,na grloto na matkata imam ranicka kako so mi kaza doktorot taa ranicka treba da se lekuva mi dade vaginalni i mi prepisa dabruston da pijam ako dode do oploduvanje da se zacvrsti bebeto ako ne da dobijam mestruacija,isto si gi pijam lekarstvata za pokacen prolaktin i vo januari na kontrola ama toj mi dade pozitivno vlianie i me ohrabri deka moze i do togas da go izraduvam do bremenost ako do januari ne zatrudnam so ovaa terapija togas ke sme ispitale kanalite i kako so vika toj ke pocnat poteskite ispituvanja mi vika majka sigurno ke stanes dali po lesen ili nedaj boze po potesok pat ama sigurno ke bides majka...
mene mi e mnogu krivo zosto porano ne si otidov na privatno i da pocnam so ispituvanjata ama kako i da e borbata za bebence prodolzuva kako so vika mas mi nikogas ne e kasno

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by Miki » 05 Oct 2012, 15:07

Кока не се вознемирувај, раничка на грлото на матката, нема врска со забременување, не влијае... ќе си ја третираш и ќе се среди тоа. Знам како е, сум го поминала. А за тоа што не си отишла порано на приватно, нема врска приватно не приватно, секој 'нормален' гинеколог, кога пробуваш да забремениш повеќе од 1 година би те пратил на испитувања, следење на овулација, хормони и спермограм, за пап и микобилогија, тоа е препорачливо и 2 пати годишно за секоја жена... не е битно дали ќе дадеш пари од џеб или преку здраствено осигурување што ни одбивааат секој месец, има некои принципи и процедури кои мора да се следат.
Ич не се секирај, било што било, нема гледање назад и туфкање.
А хормоните, какви испаднаа?

И плус, штом ти дал Дабростон, значи видел дека имало овулација? Ти кажа колку, колкави фоликули имаш? И кога да работите на случајот? Тоа е битно. (smile)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by saska075 » 05 Oct 2012, 15:20

Koka ne se sekiraj i mojata koleska od rabota imase ranicka na matkata pa za 3 meseci ostana bremena. Ne e toa precka za zabremenuvanje. Nemoj da se sekiras i nerviras ubavo kaza Miki stom ti dale Dobreston sigurno si imala ovulacija. A za odenje na privatrno ili drzavno site se isti, site ne gedaat kroz prizma na pari. Jas sto deka 3 god odam privatno vo Sistina nema nekoe fajde golemo. Se imam iznadavano pari kolku za 2 IN VITRA da napravam. Samo napred gledaj i se ce bide vo red.

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 15:21

vo hormonite mi ispadna prolaktinot kokacen si pijam lekarstva za nego a ovulacijata mislam deka denes ili utre taka si osekam jas tie nekni i vcera izgorev od temperatura me napadna virus ama denes i narednite denovi ke rabotime na slucajot (dve) mojot maticen koga mi zema bris mu kazav da napravam i pap test on mi vika ti si mlada za papa.nie vo drzavna vo strumica nemame eden dobar doktor..kako i da e odime napred i neka gospod e sekogas so nas

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by saska075 » 05 Oct 2012, 15:29

Ja prasav sega koleskata kakva terapija koristela taa za ranickata i mi rece sledno:
1. vaginaleti Plantagin C od Kantarion bile;
2. B Complex;
3. Vitamin C;
4.Sumamed
Terapijata ja piela 3 meseci.
Se nadevam ti pomognav i ti olesniv malce.Sepak ti konsultiraj se so tvojot doktor da ti kaze sto kako.

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Нашата дијагноза за брачна неплодност

Post by koka » 05 Oct 2012, 15:34

da i toj mi prepisa terapija za tri meseci a jas sega doma si stavam na tamponce kantarionovo ulje i pijam caj od kantarijon a od koga ke mi dojde treba da pocnam so terapijata za ranickata..fala ti mnogu saska075 a za vitamin c jada limoni i si kupiv cedevita od limon

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”