Спермални антитела

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Спермални антитела

Post by marinela999 » 28 Mar 2012, 10:59

Дали некој има да ми даде број од институтот по имунологија??Никако да го најдам (smile) (kup)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спермални антитела

Post by TinaV » 28 Mar 2012, 17:21

Маринела ти го напишав бр. во Генетски испитувања, ама и тука ќе ти го напишам. 3 110 556

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Спермални антитела

Post by marinela999 » 29 Mar 2012, 07:11

Tina ti blagodaram mila, ама па некако како да го смениле бројот, ме изфрла?? (confus) Јас денес може ќе одам до таму(и така ќе одам натаму), па ќе прашам што како.Само уште заборавив да прашам ако на некој му текнува колку чини ова со спермалниве антитела и тие генетски мутации???!!Поздравче, ама ајде кога ќе одам и тоа ќе прашам, само да земам повеќе пари. (smile) (kup)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спермални антитела

Post by TinaV » 29 Mar 2012, 09:13

Маринела, треба да си поупорна со вртење по телефон. Или е зафатено или никој не се јавува. Врти повеќе пати во текот на денот и звони подолго. Ние лани кога испитавме не чинеше за се досега што ни дадоја по 500 денари за секој, значи 1000 денари за двајцата не чинеше. Со среќа (thumbsup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Спермални антитела

Post by marinela999 » 29 Mar 2012, 13:32

Tina бев денеска за хепатит и хив да испитам, и мислев да одам до имунологија ама немав време имав работа па не отидов да прашам. Ама еве твоите инфо ми се доволни а и плус ќе вртам на тел па ваљда ќе ми кренат некогаш (smile) . Да ви кажам мн ми е шубе од инфективна болница (sad1) , еве ова ми е трет пат да одам да ми земаат таму крв и секогаш мн се плашам да не закачам нешто, незнаете сега колку ми е шубе (ner) . Да му се плукнам си викам вака секоја год одам да испитувам па повеќе шанси има таму да се заразам отколку на друго место (sad1) .
Што мислите вие? Дали и на вас ви било шубе, и дали има простор за паника (cry1) ??!!Веќе после ова хпв (што сигуно сум го фатила по лекари) баш сум во паника од болести кои не се лечат, а тек и мм ќе треба да оди па и него да го мислам (ner)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спермални антитела

Post by TinaV » 29 Mar 2012, 15:31

Marinela, не си единственат вака што размислуваш, но во секој случај грешиме што така размислуваме. Ама вооопшто не треба да помислуваме на овие работи, бидејќи на нашава мака уште вакви мисли ни фалат, затоа да ги бришеме од глава. А и да ти кажам, ако сака да биде ќе биде, па не со бактерија или не знам какви резултати од испитувања. Рековме, а и кај многу форумџивки се докажа, Бог е тој што одлучува и прави чуда. Ете така да рзмислуваме. (kup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Спермални антитела

Post by marinela999 » 23 Aug 2012, 14:47

Девојки бев пред некој ден во имунологија да ми земат крв незнам ни јас за што, ама за се што мислат дека треба. Мн беа фини сите, докторката толку убаво ми објасни се, 15 мин ми раскажуваше. Браво. На крај ми земаа крв за сите видови на антитела(ми рече има 30 видови), а на мм само за едни. Резултати за две недели. Како плус испитување ми предложи некои генетски испитувања што се правеле во случаи како мојот. Тие чинеле малку повеќе (околу 4000 денари за еден) и се чека мн време повеќе од 3 месеци. Незнам дали воопшто да ги правам, бидејќи нема да бидат готови до моето наредно ивф, и што кога ќе ги добијам откако го имам веќе направено, само ќе ми биде шубе (confus) . А уствари па и какви се такви се, и така за тоа лек нема. Незнам ќе размисливе деновиве, бидејќи и не ми се малку пари....Инаку и за овие антитела платив 1700 за мене а за мм само 60 ден. (laugh1)

silvija
Член
Член
Мислења: 208
Придружен: 14 Jan 2013, 20:56
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Спермални антитела

Post by silvija » 20 Apr 2013, 10:42

здраво ..јас правев испитувања на имунологија и кај мене и кај мм се покачени спермалните антитела.
првенка на почетокот на дневникот има дадено убаво објаснување околу антиспремалните антитела (АСА)..

јас само ќе кажам дека овие се поредок фактор за неплодност и затоа и ретко кој од докторите ги прави, ама сметам дека секој кој има проблем би требало да ги направи затоа што тестот не е скап и се прави преку анализа на крв.
отидов со упат од матичен гинеколог, на којискрено не се сеќавам што пишуваше, ама беше само за антитела , исто и за мм, ама од матичен лекар.. кога отидовме на имунологија ни рекоа дека имало повеќе антитела од тие што се наведелни во упатот и плус некои генетски, и дека ако сакаме може сите да се направат, и немаше потреба да се корегира упатот...колку што се сеќавам цената беше 1200 + 60 за АСА, и по 1700 за двајцата за генетските (овие се поскапи, ама генетските не мора да се прават на почеток на испитување на неплодност).. ми рекоа резултатите за 1-2 недлеи , јас ги добив за 4 недели .. генетските којзнае кога ќе бидат, додека чекавме една пациентка се пожали дека ги чека резултатите 5 месеца (ner) страшно..
ова се е испитано кај мене: Аna screen, TPO, TG, Ovarijalni, Spermalni, Zona Pelucida, PR3 (c-ANA), MPO (p-ANCA), APSIgG (AFA), ASPIGA (AFA), ASPIGM, AB2AIGM, ABAIGM, AB2AIGG, AB2AIGA, ACAIGG, ACAIGG, ACAIFM, ACAIGA (Ovie poslednive site imaat AFA vo zagradata)
кај мм само спермални

ми рекоа да почнеме со терапија; антиоксиданси, б6, б12, Фолна (5мг) , и за мене плус аспирин
би требало да се намалат, ама не и да исчезнат (confus)
пошто ние веќе поцнавме со ивф, неккао незаинтересирано не гледаат и ни викаат и така планирате ивф да правите (ner)

silvija
Член
Член
Мислења: 208
Придружен: 14 Jan 2013, 20:56
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Спермални антитела

Post by silvija » 20 Apr 2013, 10:44

БИ сакала доколку некој имал слично искуство, да пише.. не знам дали ТинаВ и Маринела се сеуште активни на ФОРумов, они последни имаат пишувано на оваа тема

silvija
Член
Член
Мислења: 208
Придружен: 14 Jan 2013, 20:56
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Спермални антитела

Post by silvija » 20 Apr 2013, 10:52

Дебора, ги читав твоите постови на оваа тема.. вака, јас кога им казав дека имам преваено испитувања на трансфузиологија, ми рекоа дека не се истите..
еве сега ќе напишам што јас имам испитувано на тррансфузиологија:
основни тестови на хемостатскиот систем: бр на тромбоцити, хематокрит, бреме на крвавење, протромбинско времеПТ, аПТТ, ТТ
тестови за тромбофилни состојби: ATIII, PC, PS, LA (lupus coagulant), ACA (antikardiolipinski - igg, iga, igm)
Тестови за фибринолитичкиот систем: Д-димер

дополнително постојат следниве, што кај мене не се напрваени, не знам зошто:
квантитативно определување на коагул. фактори (фибриноген, протромбин... ги има 13)
агрегација и следење на антиагрегациска терапија
комплемент и други протеини
антикоагулантна активност

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”