Микроаденоми на хипофизата

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Микроаденоми на хипофизата

Post by Peperutka » 13 Aug 2011, 19:25

Микроаденом според дефиниција претставува тумор помалку од 10 мм во дијаметар кој може да биде хормон секретирачки, но може да биде и инактивен, т.е. да не пројавува симптоми. Овие лезии често се проаноѓаат при преглед за други невролошки проблеми или доколку пројават симптоми од хормонската активност или заради нивниот раст .
Во зависност од тоа дали е секретирачки или не, дава различни симпроми (зависно од хормонот што го продуцира).
Пациенти кои имаат пролактин секретирачки аденом може да пројават проблеми со инфертилитет, галактореа, аменореа, намалено либидо. Често е и зголемување на тежината .
Доколку се работи за помал тумор не би требало да има проблеми со бременоста, сепак треба да се следи нивото на пролактинот кој нормално се зголемува за време на бременост. Планот за бременост треба да се разгледа со соодветно стручно лице и да се спроведува соодветен третман.
Медикаментозниот третман се спроведува со допамински агонисти на прво место Бромокриптинот, додека хируршкиот третман се изведува доколку аденомот не реагира на терапија.Сепак третманот е избор на лекарот во зависност од тоа дали ке се делува на туморскиот раст или на ефектите кои тој ги дава со продукцијата на хормоните.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by Hera » 15 Aug 2011, 09:26

Јас имам микроаденом кој за среќа не е поголем од 2.5mm и не пројавува симптоми. Го открив пред 5 години кога имав проблем со пролактинот од кој ми се лачеше жолт исцедок од градите. Поради него ме пратија на магнетна резонанца и докторот што ми ја погледна снимката си прави муабет со мм и само така ме потапна по рамото и ми вика ништо не е, не се секирај, ова е мало туморче. (confus) И не ми се веруваше што слушам ... јас немам познавање од медицината, тумор за мене е збор за нешто страшно. После отидови на други консултации со ендокринолог, па на очни прегледи затоа што микроаденомите најчесто правеле проблем и со видот, ама за среќа кај мене се беше во ред. Поради проблемот со пролактинот пиев бромергон и хаос ми беше тој период, многу тежок, постојано со главоболки и нерамнотежа. Мислам дека си легнував навечер уште во 8 саат.
Е сега проблемот со неплодноста ... ме уверуваат дека микроаденомот не пречии, дека е неактивен ама јас многу долго време немам бебенце. (sad1)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by Peperutka » 15 Aug 2011, 21:43

Хера можеш да ни раскажеш како се изведува магнетна резонанца,каде си ја правела и колку чини?Сум слушнала дека после тоа,треба 6 месеци да се пазиш,т.е. да не останеш бремена?

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by Hera » 16 Aug 2011, 15:38

Јас ја правев во Државна, на рентген. Мислам дека со картончиња доплатив околу 800 ден.
Е сега не знам за тоа дали треба да се чуваш некој период, тогаш не ми кажал никој такво нешто.
Овде е многу убаво објаснето се:
http://www.zazdravje.com.mk/upload/cont ... 1%86%D0%B0

strumica
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 30 Aug 2011, 20:32

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by strumica » 30 Aug 2011, 20:34

zdravo,MR ne e precka za da ostanete bremena i nema stetni efekti za plodot taka da ne mora da se cuvate

strumica
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 30 Aug 2011, 20:32

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by strumica » 30 Aug 2011, 20:37

jas imam mikroadenom na hipofizata prolaktinot mi bese zgolemen i sega imam i nizok progesteron vo lutealna faza mi e 6 ng/ml,imam naglo zgolemena kilaza 10 kila za nekolku meseci so istiot nacin na ishrana i istata fizicka aktivnost,drugite hormoni mi se ok.sakam da prasam dali nekoja od vas pie dostinex i dali i pomaga zatoa sto jas go pijam 2 i pol godini i tumorot mi porasna od 4mm na 6mm

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by marinela999 » 17 Jan 2012, 13:30

Zdr Strumica odamna imas pisano, ama eve jas ke ti odgovoram. Jas isto pijam dostinex, i so nego go drzam prolaktinot vo normalni granici inaku bez nego mi e ekstremno visok. Jas dva pati se imam snimano na magnet, prviot pat ne se gledase deka imam mikroadenot, samo se pretpostavi spored visinata na prolaktinot. Togas ne piev dostinex, nekoe vreme piev bromergon ama bese odamna pa neznam kolku vreme go piev. Pred tri godini koga se snimav na MR vidoa deka imam mikroadenom od 5-6 mm i togas pocnav da pijam dostinex. Od togas ne sum bila na MR i neznam dali mi e porasnato, ama nekako vo posledno vreme imam glavobolki pa se si misalm deka mi e od toa. Neznam na kolku vreme treba da se pravi kontrolno snimanje vo vakvi slucaevi?! Plus za snimanje na MR na drzavno se ceka i do 6 meseci, a na privatno e skapo. Inaku odma bi otisla. Pozdravce

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by anonimna123 » 06 Jan 2015, 07:38

Jas imav samo sirenje na hipofizat nemav adenom i nekolku pati me snimaa na mr i se istoto go pokazuvase i nekolku godini veke pijam bromergon i mr na hipofizata posledniot pat izleze uredna taka da moe mislenje ako e adenomot moze i bromergon da pomogne mojot prolaktin bese dvojno pokacen i tsh isto bese pokacen i pijam i za nego eutirox

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by anonimna123 » 06 Jan 2015, 07:38

Jas imav samo sirenje na hipofizat nemav adenom i nekolku pati me snimaa na mr i se istoto go pokazuvase i nekolku godini veke pijam bromergon i mr na hipofizata posledniot pat izleze uredna taka da moe mislenje ako e adenomot moze i bromergon da pomogne mojot prolaktin bese dvojno pokacen i tsh isto bese pokacen i pijam i za nego eutirox

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Микроаденоми на хипофизата

Post by anonimna123 » 06 Jan 2015, 13:23

pokraj bromergon piev i maticen mlec pomaga za prolaktinot da se namale

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”