Цисти како причина за неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by Dorotea111 » 13 Oct 2013, 20:16

Кога се појавуваат како цисти од кои доцни циклусот, тоа е знак на полицистични јајници, во блага форма, или налик на полицистични јајници. Се појавуваат фолекули, до одреден ден од циклусот создреваат и после престануваат да растат, и се претвораат во цисти, кои пукаат пред добивање на циклусот. Затоа се пролонгира цикслусот. Барем така ми има објаснето докторите. (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by Happy^_^ » 13 Oct 2013, 20:24

Фала мила Доротеа, (a2) а за да откријам дали е така треба да отидам претпоставувам на гинеколог во периодот после каснењето? (confus) Знам лани во ноември одев на редовен преглед имав фоликули и ми рече да одам по некое време да видиме дали пукнале и среќа пукнати беа (smile)
Ах колку не сакам да одаааааааааам (ner) (ner) (ner) (кој сака)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by Martinka » 04 Feb 2014, 22:59

Здраво..Сакам да ве прашам за совет или некој ако имал искуство слично на моето..
Вчера бев на гинеколог поради продолжено менструално крварење кое беше симптоматично за мене бидејки циклустите ми се секогаш редовни..
На УЗ докторот ми кажа дека имам циста на лев јајник 5х5 см ( водена циста) и дека заради тоа не овулирам а тоа е и причината зошто не можам да останам бремена најверојатно..
Ме советува ако до четврток не добијам да испијам една доза дабростон па да се јавам после добивање на контрола...
Дали може сама да пукне без да пијам хормонска терапија бидејки немам искуство со хормонска терапија и дали има некои компликации после тоа во однос на плодноста?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by kit-kat » 05 Feb 2014, 00:14

Мартинка мислам дека водените цисти може се причина за неплодност,но не се опасни бидејќи со терапија се решаваат.
Од искуство на други чоколадните цисти се поопасни (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by Lejla7 » 05 Feb 2014, 11:08

Мартинка, јас имав водена циста лани пролетта и исто ми дадоа Дабростон, на следната контрола ја немаше. Не се плаши, Дабростонот е само хормон прогестерон, не може да одмогне. Пиј си ја терапијата

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by anonimna123 » 14 Oct 2015, 23:05

i jas isto piev mikroginon za nea i pukna

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”