Цисти како причина за неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 11 Dec 2010, 12:35

дали е имало нешто предходно или не поима немам ама сега нема ништо од циста,ни трага ни глас ме видоа со вагинално и гинекологот рече дека немам ништо. (smile)

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 12 Jan 2011, 15:29

на оваа тема сум со две различни мислења едната докторка која ме гледаше со вагинално ехо рече дека нема ништо а прегледот треше само 1 мин (cry1) додека лекарот кај што бев најпрво ми рече дека цистата е присутна била на грлото на матката а ме гледашедесетина минути на ехо и ме уверуваше дека не е можно од неа да ми доцни циклусот а ми доцнеше цели 20 дена..може ми е глупо прашањето мегутоа какви се тие ранички на грлото како што читам кај некои дека ги има да не станува збор за оваа истото бидејки и слабо го владеам овдешниот јазик

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 12 Jan 2011, 15:44

Рана на матката и циста не е едно исто. Да не пукнала цистата меѓе двата прегледа?

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 12 Jan 2011, 16:44

па јас како што мислам тогаш не беше бидејки прегледите ми беа преку еден ден прво беше тој каде што ми рекоа дека нема ништо а после еден ден тој каде што докторот ми рече дека е се уште присутна...а во случај после прегледите да е пукнала дали се има некакви болки во моментот кога пука или кај секој е различно..и дали тоа што е цистата на грлото на матката не влијае на циклусот како што кажа лекарот..некаде читам дека и стресот е голем причинител а последните два три месеци беше неизбежен за мене..

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 12 Jan 2011, 16:57

Како што кажа различно е, некои жени знам дека кога им пукнала циста на јаник чувствувале болка, ама за матката не знам. Се надевам дека нареднава контрола ќе покаже дека стварно ја нема за да престанеш да се секираш околу тоа, а во меѓувреме може ќе останеш и бремена. (a2)
Инаку стресот секако има огромно влијане врз циклусот, можеби и тоа да било. Ако имало потреба од загриженост лекарот сигурно ќе ти кажел.

babygirl
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 08 Sep 2011, 15:18

Re: цисти на матка и на јајници

Post by babygirl » 17 Oct 2011, 22:47

Значи, читав нешто околу цисти на матка и навистина се уплашив. Од причина што мене веќе повеќе од половина година менструацијата редовно ми доцни.. :/ Прв пат ми доцнеше пред околу 8 месеци. Февруари добив на 24ти, март цел немав и во април добив на 22ри. Во меѓувреме тогаш посетив гинеколог и ми кажа дека ми немало пукнато тоа (заборавив како се викаше :ymblushing: ) и ми рече дека со инекција можам да добијам, одбив, решив да почекам уште 1 недела и за неколку дена добив. Е сега, бидејќи од тогаш ми доцни. На пр. некогаш имам на 36 дена, некогаш 32, 39. Сега, денес ми е 37ми ден и сеуште немам добиено. Не сакам да и кажам на мајка ми, бидејќи ќе крене паника и уште утре ќе ме однесе на гинеколог. Затоа би сакала прво да се советувам со вас, дали има шанси со мојава возраст (17 години) да имам циста, или нешто слично..!? И дали е опасно за нешто (особено бременост, во иднина секако.)
Благодарам однапред (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 17 Oct 2011, 23:00

Babygirl можно е и на 17 г да се има циста. Мој совет е сепак да и кажеш на мајка ти и да те однесе на гинеколог, за секоја сигурност.
За тоа дали е опасно за можна бременост во иднина не вреди да се шпекулира, може да биде, а не мора, а додека не се утврди со преглед не се знае ни дали има циста.
Пиши што ќе направиш. (a2)

babygirl
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 08 Sep 2011, 15:18

Re: цисти на матка и на јајници

Post by babygirl » 20 Oct 2011, 20:41

Во ред било се’. (jmp) Матката ми била завртена некако, па затоа потешко сум добивала. За да не примам хормонски инекции, мора да си чекам.. :)) (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 20 Oct 2011, 21:55

Баш ми е мило што се е во ред. (a2) Овака барем нема да мислиш и да се секираш.

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Цисти на матка и јајници

Post by koral » 03 Dec 2011, 01:04

devojki...mn.me interesira dali paraovarijalna cista moze da bide pricinaza neplodnost?se obiduvame 5 meseci ....mojott gin. vika nekoi zeni so cisti ostanuvaat bremeni,nekoi ne....ve molam pisete nesto

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”