Цисти како причина за неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by TinaV » 06 Dec 2011, 19:53

Koral, да бидам искрена незнам многу за параоваријална циста, ама знам како што ти рекол гинекологот има случаеви кога дошло до забременување и со циста. Знам еден случај кога дозна дека е бремена дозна дека имаше и водна циста, којашто и пукна со самото растење на плодот. Така да можно е, иако цистата може да е и пречка за забременувањето исто така.

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by koral » 07 Dec 2011, 19:08

fala ti Tinav,ke pocekam uste mesec,dva pa ke odam posle na klinika da vidam sto ke mi recat....backi

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by TinaV » 07 Dec 2011, 22:40

Koral, уште би сакала да те предупредам да не правиш нагли покрети, потешки физички активности, како фитнес или нешто слично, во случај на постоење циста на јајници. Имам слушнато од моја пријателка која имаше полицистични јајници, по една напорна физичка активност и се искомплицира состојбата, и во краен момент и го спасија јајникот. Не сакам да те паничам или уплашам, туку да те предупредам, кога веќе имаш дијагностицирано циста да не се оптеретуваш со такви активности, а се разбира да работиш на случајот да ја отстраниш цистата. Дали си размислувала со некаква алтернативна медицина, како чаеви на пример со коишто, меѓудругото би го исчистила организмот од цисти и др. непотребни работи? Што ти вели лекарот, на кој начин ќе можеш да ја отстраниш цистата?

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by koral » 09 Dec 2011, 13:00

TinaV, mojot gin. vika deka ova e paraovarijalna cista znaci vo blizina na jajnikot a ne na samiot jajnik....nisto ne mi vika konkretno,ke pocekame uste nekoj mesec pa ke vidime...a ti ako znaes nekoj recept so caevi ili nesto drugo,pisi mi,srcka si... (smile)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by TinaV » 10 Dec 2011, 11:11

Корал, прво што ми паѓа на памет и што некако сум најсигурна е терапијата на Слободан Тешиќ, за којашто можеш подетално да се информираш на следнава страна: http://www.radost-radjanja.com/index.html Јас по втор пат ја нарачувам сакајќи да го исчистам организмот, матка, јајници, јајцеводи, да го подобрам хормоснкиот статус и некои други услови да обезбедам за да се припремам за инвитро. Инаку со терапијата се делува на полицистични јајници, како еден можен проблем за стерилитет. Да пробаш да пиеш и чај од камилица во поголеми количини (пријателката моја што и ги открија цистите знам пиеше од него). Не знам друго што да ти речам. Знам за чај од кантарион (демек во поголем сад, тенџере да се париш на него, и со самата пареа и топлина се делува на внатрешните органи, во случај на рани, особено при запушени јајцеводи, па си мислам можеби би делувало и на уништување на цисти. Не знам шо да ти речам Корал).

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Цисти на матка и на јајници

Post by kit-kat » 18 Jun 2013, 14:52

Еве ме и тука.
Повеќето ја знаете мојата приказна,ама еве на кратко.
Од секогаш сум имала редовен циклус 25-28 дена.Успешна бременост,со 8 год.син денес,горење на раничка на грлото на матката пред 7 год.И од тогаш ама баш никаков гинеколошки проблем.Уредни редовни контроли и пап тестови.
Пред 2 месеци имав киретажа поради спонтан во 12 недела.Уредни испитувања.Добив прв циклус на 25 ден од киретажата.
Мојот пробле е следниов.
Денес ми е 31 ден мензис немам.Бев на утз вчера и ми вика докторот .
Имам задебелен ендометриум(се сомнева во бременост),како и фоликуларна циста во матката(непрснат фоликул),која е 2,55см.
Ми рече да причекам и да направам тест ако е негативен да одам да ми даде примолут нор.
Дали има некоја слична ситуација?Негде читав дека Саншајн имаше ваков проблем во детето.
Фала ви сепак (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Цисти на матка и на јајници

Post by sunshine_2012 » 18 Jun 2013, 15:42

Кит кат јас имав проблем со миом на матката пред да забременам, но исто последниот преглед, ми кажаа дека имам полип на грлото на матката голем како зрно грашок и дека имам некои промени , но тоа е од стара раничка, Јајниците секогаш ми биле уредни и матката.
се надевам дек а е се во ред и дека ќе си видеш bfp
(kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Цисти на матка и на јајници

Post by kit-kat » 18 Jun 2013, 15:50

Фала и те (kup)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Цисти на матка и на јајници

Post by anabejbi » 18 Jun 2013, 16:45

Кит-Кат, кај мене постојано на едниот јајник се создаваа такви цисти од 4-5см понекогаш ќе пукнат а понекогаш само ќе истече од нив течноста па повторно се полнеше. Јас не примав дополнителна хормонска терапија за нив. А кај тебе ако е и ендометриумот задебелен би ти препорачала да не примаш никаква терапија постои голема веројатност да си (t3) , дај Боже, така да внимавај, а и цистата не ти е многу голема ако не овој месец може наредниот самата да пукне. Стискаме палци за bfp

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Цисти како причина за неплодност

Post by Happy^_^ » 13 Oct 2013, 18:52

А има симтоми кога се има циста освен пролангирање на циклусот?
Минатиот месец ми дојде по околу 8 дена каснење... и месецов ако биде така да се сомневам во циста?
Ах колку не ми се оди на лекар :(
Знае некој зошто настануваат цистите?

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”