Цисти како причина за неплодност

Дијагнозите со кои се соочуваме, а се причина за неплодност

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Цисти на матка и на јајници

Post by luna » 07 Dec 2010, 17:37

од секогаш имав редовен циклус мегутоа последните 2 месеци сум некако катастофа менструација добивам 7/8 дена покасно од редовниот термин бев на лекар и ми реце дека сум имала циста 1см. доколку некој е имал искуство или знае повеке за овие работи би можеле да си разменуваме искуства кои верувам дека ке ми дојдат како добредојде а исто така и на секоја друга жена..

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 07 Dec 2010, 17:50

до сега сум немала таков проблем имам читамо дека ги има на разни врсти мене прво лекарот ми рече дека сум била бремена а не осекав баш симптоми на бременост бидеји веке имам синче кое е неполни 4 години. па после извесно време кога отидов пак бидејки добив менструација ми рече дека било циста и ми даде антибиотици по што имав и грип и не ми рече што понатаму....последен мензис имав на 4 ноември и еве уште ништо а десетина дена пред датата за добивање имав средни болки во долниот дел на стомакот нагон за повракање и поддуен стомак...кои траеја до пред 2 дена....што мислите вие дали е имал некој вакво искуство (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 07 Dec 2010, 17:57

Luna како што кажа ги има разни видови. Јас еднаш од Кломифен добив 2 цисти (им го заборавив името) што крвареа, ама тоа беше некој друг вид.
Знам дека голем дел од цистите пукаат сами и после тоа се е како никогаш да не биле. Би било добро пак да отидеш на гинеколог, ако треба и кај друг за да се види за кави цисти се работи.
Моја пријателка од време добиваше цисти и и исчезнуваше циклусот, потоа кога цистата ќе пукнеше повторно добиваше менструација.
Се надевам дека ќе се јави некој што знае повеќе, ама во секој слујај мора лекар да утврди за каква циста се работи.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Ana.I » 07 Dec 2010, 18:12

jas kolku sto sum informirana,cistite najcesto ne se opasni,nekoj od niv samite pukaat,nekoj od niv se susat,a nekoj mozeme da gi nosime do krajot na zivotot.Mnogu e vazno za kakva cista stanuva zbor i kade tocno e locirana i treba da se prati da ne pocne so tek na vreme da raste.No sepak ako znae nekoj postrucno da objasni neka pise,najdobro da si pojdes na sovet kaj ginekologot.

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by aneta » 07 Dec 2010, 18:52

Луна,
мислам дека е подобро да одиш кај друг доктор да побараш мислење а не вака сама да седиш и да се прашуваш што ти е.
Јас сум имала водена циста на јајникот која ми беше случајно откриена во текот на една операција и самите доктори ја пукнаа.
После тоа имав некои си цисти на матката, и докторот ми рече дека ако не помина со следната менстурација, ќе треба уште еднаш да ме види и да ми каже што понатаму.За среќа исчезнаа со менструацијата.

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 07 Dec 2010, 19:08

ви благодарам на брзите одговори.......проблемот е што јас не живеам во мкд и овде не е како доле денес ако ми текне да отидам право на лекар овде е се со закажување. а и дополнителен проблем ми е што уште не го владеам добро јазикот и од тоа што ми го кажа лекарот некако не делуваше загрижен само ми вика не се грижи е ај како да не се грижиш незнам што да мислам правев и тест за бременост еден ден по доцнењето ама излезе негативен во секој случај ако нема уште два три дена ништо ке мора пак да закажувам.....стварно незнам да се биле болки од овулацијата ај ке траат 4 или 5 дена ама вака 10 дена бев по цел ден со благи болки ги има ги нема (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 07 Dec 2010, 23:27

Luna иако не е загрижувачки, мислам дека сепак е добро да закажеш преглед кај лекар што ќе знае да направи разлика меѓу бременост и циста. Можеби ќе треба да примиш некоја терапија.

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 09 Dec 2010, 23:31

па планирам да отидам наредната недела........туку сакав да прашам дали и може да касни мензисот од цистите и од прилика до колку време касни,бидејки до сега немам уште добиено (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: цисти на матка и на јајници

Post by Debora » 09 Dec 2010, 23:36

Може да касни од цистите, на другарка ми со месеци и каснеше заради циста. Кога ќе пукнеше цистата си добиваше редовно.

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: цисти на матка и на јајници

Post by luna » 09 Dec 2010, 23:47

ти благодарам наредната недела ке ве известам што и како е подетално..

Одговори

Return to “Дијагнози на неплодност”