Од која клиника сте најзадоволни?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by belomorka » 16 Sep 2013, 10:57

лејла имаш право за Ремедика, мене ми наплатија 21.000 плус.
значи ден ги рачувнам инекциите што ги примив плус и во ремедика не си ги купуваш сам тутк тие ти ги даваат па кај нив плакаш, во ремедика секој преглед ти го наплакаат и плус секој хормон, а имаш 3 фоликулометрии и три хормони од фондот ,ама кај нив неважи тоа, а кој им се тие дополнителни услуги незнам стварно. кај нив воопшто не е битно кога си ги пшримил хормоните кога си примил стоп инекција, пред пункција во дневна болница наредени кревети како да си во државна, по пункција јас тампонирана со 12 метри газа сестрата ми вика оди во WC и сама извадисија (па им се онесвсестив) не ти даваат ни едно сокче да се напиеш. Значи во тој поглед се КАТАСТРОФА. е сега имам сознание дека таму ембриолозите се постручни отколку оние во систина, а и сестрите се поваспитани од оние во Систина (ама не сум била 2 години таму па така да можеби и тоа се сменило кај нив).

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Lejla7 » 16 Sep 2013, 11:18

Не знам за стручноста, но Систина имаат доста успешни ин витра, а односот на сестрите покрај толку многу пациенти не е за чудо што е таков, и тие не се криви, ама на крај пак тие и не се толку битни за цела постапка...најбитен е докторот, условите и се разбира цената
Мене ме почастија и сокче и бисквити по пункцијата, а и бев сама во соба со тоалет, иако преку Фонд, значи воопшто не се прави разлика приватно ли плќаш или не.
Ме изнервира само односот на сестрата што ми ја водеше киретажата, беше многу нечувствителна, ама нејзе тоа и е работа - кој знае колку такви како мене плачки прима цел ден (иако не е за оправдување воопшто)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Lejla7 » 16 Sep 2013, 11:20

И не знам каков да е ембриологот, неговата работа завршува по трансферот, после тоа само Господ знае дали ќе продолжи да се развива ембрионот дури и да бил со оценка одличен.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Dorotea111 » 16 Sep 2013, 13:04

Za zadovolna ne mozam nesto da kazam, sekade e guzva, sekade vrie od pacienti, mislis kaj nas vo mkd samo so invitro se ostanuva bremena. Sum bila i vo remedika i sistina, i ednas imam otideno vo plodnost odamna prviot pat, pred 3 godini. Po odnos na doktor onaka za muabet mi se vide mitko ivanovski i hadzi lega muabetcii, ama za strucnost ne sum ubedena bas, oti ne sum pravela ifv kaj niv, samo inseminacii, a vo sprotivnost od pisuvanjata na forumot, bev mnogu zadovolna od dr.tase od plodnost, od pristapot i strucnosta u objasnuvanjata, mnogu ni objasnuvase, za mene za mm, za razlika od drugite- ne se sekiraj kje bide. Ne prodolzivme tamu demek daleku e prvo da vidme ovde vo sk. Ne znam sto da kazam, Vo remedika, bas kako sto kaza Belomorka, vo edna soba staveni site, mislis vo drzavna bolnica si, i da sakas privatnost nemas, site koi imale punkcija, i inseminacii se stvaat vo ista soba, i da se kries kje se nacekas so nekoj (smile) . BAs sum zbuneta kade da odam sega za ivf. Najverojatno ne e na ovaa tema, ama kako doktor Hadzi lega odma ivf mi predlozi, lele situacijata e za nikade, mi vika stara si, imas 33 godini, redno e da pocnes so ivf, jas izlegov uste povekje vo depresija. i niso drugo ne mi objasni, dijagnoza i sl. Ne deka ne e vo pravo do nekade (smile) , moze dobronamerno mu bese muabetot. Mitko porelaksiran mi se vide, povekej mi objasni, i malku me smiri. I taka. Stom sme trgnale po ovoj pat, kje barame care. Inaku imam slusnato ( ne znam od kade) deka najstrucniot embriolog raboti vo Remedika, a kako se vika ne znam.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by brm_brm » 16 Sep 2013, 14:02

освен Ивановски и Лазаревски, има ли некој искуство со доктор Никола Панчевски од Систина,за лекување неплодност?!

mammy-to-be
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 11 Nov 2013, 16:00
Им се допаднал: 3 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by mammy-to-be » 11 Nov 2013, 16:32

Zdravo na site jas sum nova na forumot da gi pozdravam site clenovi. jas sum so ivf, bliznacki vo 20 nedela (rad) preskrekna. Pravev ivf kaj dr. Tase vo plodnost i sum prezadovolna prv pat i uspesno. Vo isto vreme punkcija i transver pravevme tri devojki i site tri uspesno kaj 2 se bliznaci a kaj ednata e edno. inaku imam 36 godini.
sakav da i odgovoram na dorotea111 da ne im dozvolis da ti kazat deka si stara i deka nikogas ne e kasno , vo svetot se pravi IVF kaj zeni i do 45 god. Koj i da e doktor nema pravo da ti kaze taka i toj samiot znae kolku psihata deluva kaj pacientite.
Ne sum bila vo sistina ili remedika neznam kako e nemozam da kazam za tamu, jas se odluciv za vo plodnost i toa deka sum od bitola NO i za toa deka Dr. Tase mi objasni i mene i na mm se kako odi cela procedura so IVF mnogu profesionalno mi kaza cela procedura preku fondot kako odi i kolku ke kosta seto toa. Pozdrav na site im posakuvam USPEH kaj i da se odlucat.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by melanija » 29 Dec 2013, 00:36

mammy-to-be wrote:Zdravo na site jas sum nova na forumot da gi pozdravam site clenovi. jas sum so ivf, bliznacki vo 20 nedela (rad) preskrekna. Pravev ivf kaj dr. Tase vo plodnost i sum prezadovolna prv pat i uspesno. Vo isto vreme punkcija i transver pravevme tri devojki i site tri uspesno kaj 2 se bliznaci a kaj ednata e edno. inaku imam 36 godini.
sakav da i odgovoram na dorotea111 da ne im dozvolis da ti kazat deka si stara i deka nikogas ne e kasno , vo svetot se pravi IVF kaj zeni i do 45 god. Koj i da e doktor nema pravo da ti kaze taka i toj samiot znae kolku psihata deluva kaj pacientite.
Ne sum bila vo sistina ili remedika neznam kako e nemozam da kazam za tamu, jas se odluciv za vo plodnost i toa deka sum od bitola NO i za toa deka Dr. Tase mi objasni i mene i na mm se kako odi cela procedura so IVF mnogu profesionalno mi kaza cela procedura preku fondot kako odi i kolku ke kosta seto toa. Pozdrav na site im posakuvam USPEH kaj i da se odlucat.

Се согласувам со тебе мила во врска со постот на доротеа, со лес да се породиш. Јас имам две инвитра кај доктор Таше успешни, едната во старата ординација а другата сега во болницата, и сум презадоволна севкупно, за второто таму и се породив, за условите во болницата нема потреба да зборуваме, кој видел знае, презадоволна сум од болницата Плодност.

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”