Од која клиника сте најзадоволни?

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
april21
Нов член
Нов член
Мислења: 45
Придружен: 14 Jun 2011, 23:41
Им се допаднал: 2 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by april21 » 29 Oct 2011, 11:33

Jas isto taka bi ti go prepocala D-r Mitko Ivanovski. Mene mi ja spovede postapkata za IVF, uspesna od prv pat. se sto pogore ti napisa Anita e taka. D-r e stvarno super, nemam zborovi i kako covek i kako profesionalec, maksimalno posveten na rabotata i na pacientot. Bolnicata Sv.Lazar e srekna sto D-r Ivanovski e del do timot na doktori koj raboti vo ovaa bolnica.Toa e moeto mislenje i iskustvo.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Matea27 » 29 Oct 2011, 14:20

не треба да чекаш,ти реков само треба да ти дојде и да ти заврше така да после една менструација си спремна за оплодување,хистероскопијата не е многу голема интервенција ....само го отстрануваат септумот и после тоа мируваш три дена....и толку....после напедната менструација си спремна за оплодување.....со среќа

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by DemetraD » 28 Jan 2012, 00:25

Девојки сте слушнале ли за Ултамедика? Има ли некој од вас искуство со нив?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by carina » 28 Jan 2012, 17:26

DemetraD jas edno vreme se interesirav za ultramedika zasto oni edinstveno rabotat so nekoja metoda na zreenje na jk na podloga nadvor od teloto na zenata,samo ne naidov na nekoj sto bil tamu da mi kaze negovo iskustvo,bas me interesira i mene za ultramedika

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by mareto » 13 Jun 2012, 12:47

zdr ...posovetuvajte me kade da odam....odev vo sv lazar kaj dr Nikolce Damcevski ama poveke moja noga tamu ne stapnuva , samo koga ke se setam na se sto sum pominala kosata mi se kreva, doktorot e nezainteresiran, neprofesionalen .....kazete mi ve molam kade da odam ?

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by brm_brm » 13 Sep 2013, 16:22

Има ли разлика во цената на ин витро во ремедика, систина, свети лазар, ГАК, освен вауцерот од 6000 денари што се плаќа., дали има дополнителни трошоци по клиниките или секаде се само тие 6000 денари

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Dorotea111 » 13 Sep 2013, 23:33

брм-брм, јас не сум правела инвитро, ама според она што го имам прочитано овде мислам дека не се само тие 6000 денари, во секоја клиника наплатуваат и некои дополнителни услуги, барем така сфатив.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Miki » 14 Sep 2013, 07:38

[quote="brm_brm"]Има ли разлика во цената на ин витро во ремедика, систина, свети лазар, ГАК, освен вауцерот од 6000 денари што се плаќа., дали има дополнителни трошоци по клиниките или секаде се само тие 6000 денари[/quote

Individualno e...ako terapijata shto ti sleduva od fondot ne e dovolna i lekarot proceni deka ti treba uste nekoj den terapija, si ja kupuvash privatno od apteka, samata klinika ne naplakja nishto (za Sistina kazuvam) Terapijata posle postapkata (utrogestan, vitamini, estrofem) isto si ja kupuvash sama. Plus nekoe ekstra ispituvanje hormoni ako ti teba pak si plakjas sam. Od tamu tie ekstra pari...barem vo Sistina, vo drugite ne znam.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 13 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by brm_brm » 16 Sep 2013, 08:56

Dorotea 111 i Miki, vi blagodaram.
Samo se prasuvam zosto na GAK nikoj ne odi niti za inseminacii a kamoli pak za in vitro?!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Од која клиника сте најзадоволни?

Post by Lejla7 » 16 Sep 2013, 09:10

Имамбебе правеше инсеминации на Државна, таа може да каже.

А за ин витро, навистина не знам случај на Државна. Ни јас не би се решила за таму, слабо кадар, а и условите и покрај новата зграда се сомневам дека се како по приватните клиники. Трошокот е ист, што ти затреба вон платеното од Фонд, мора да си го платиш. Но во Ремедика знам дека наплаќаат дополнителни услуги без објаснување (значи не за дополнителни инјекции, лекови, туку сосема нешто трето), така барем пишуваа некои Форумџики овде

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”