Chlamydia

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Chlamydia

Post by imambebe » 17 Aug 2012, 12:35

Moze ne e soodvetna tema ama i taka spomna konstantina 6, mm pred 4 godini imase napad na bubrezi i bevme vo voena bolnica i tamu mislam deka zakaci hepatit b, i sega si e nositel na virusot, pa jas se vakcinirav i sega pak mi e malku strav vo odnos na zabremenuvanjeto, a be da ne si raat

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 17 Aug 2012, 20:26

Аман бре луѓе, читам и се прашувам - до кога вака? И да си здрав ќе те разболат (ner) (ner) (ner) Пред да почнам со испитувања немав никакви бактерии, сите брисови ми беа уредни, откога почнав да ги шетам клиниките еве што ми се случува (ner) (ner) (ner) Ај нека е последно ова

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 18 Aug 2012, 11:49

Еххх од кога јас тоа го зборам (ner) , така е дефинитивно. Ај па барем кога ќе закачиш нешто што се лечи, а тоа што не се лечи???Некој од неодговорност да ти го заебе(простете на изразот, ама така е) животот....уффф (comp)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Chlamydia

Post by Sashka » 14 Sep 2012, 17:01

Еве и ја да се придружам во клубов (ner)
Пред два дена матичната прв пат ми зема микробиолошки брисеви и денес на резултатот- Кламидија (ner)
Ме фатија живци,оти којзнае од кога ја имам,а дури сега ми е направено вакво испитување,после еден куп други проблеми (fr)
И така,сега ќе си пиеме по две дози Вибрамицин со мм,за мене и вагиналети Полигинакс-две дози и најверојатно и Сумамед за мене. Па после тоа не знам кога ќе се прави контролен брис...Аман веќе и од гинеколози и од болести (comp)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Chlamydia

Post by imambebe » 14 Sep 2012, 18:13

Sashka i jas vo sredata gi zemav rezultatite i ja imam klamidijata,vo ponedelnik sum kaj maticniot za antibiotici,oti sega imav dobieno,nas ni e vo tek procedurata za in-vitro,do fevruari treba da go napravime, a jas kako sto citam tuka dotogas dali ke se napravi kontrolniot bris, uf aman veke,kraj da se nemalo na makite (ner) (comp)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 14 Sep 2012, 20:32

Што да кажам јас - со Кламидија се расправам цела година, од февруари па наваму. Во април ми ја снема за пак да се појави на брис во август, а и јас бев во процедура за инсеминација, туку за среќа уште ми важеше резултатот од април кој ми беше негативен па направив инсеминација без да правам повторен брис. Терапијата си ја испивме и јас и мм уште пред месец дена (точно месец пред инсеминацијата) и се надевам дека нема да има ништо на следниот брис. Ама ме фаќа страв. Како што кажав претходно, јас никогаш не сум имала ваква бактерија, шега на страна - Кламидијата се води како Сексуално пренослива инфекција и не е за занемарување. Да знам само од што сум ја закачила???
Сега постојано пред облекување си го пеглам вешот на највисока температура од пусти страв.
Сашка прашуваше кога треба да направи контролен брис. Најпрепорачливо е (барем според мојот гинеколог) 50 дена по терапијата. Ете јас ќе правам пак во октомври, таман ќе има до тогаш 60 дена.
Не ми е јасно само зошто ви дале Вибрамицин? Најдобар колку што знам е Сумамедот.
А ти Сакамбебе не се разочарувај, додека ја лечиш пиј си контрацептиви, таман јајниците ќе ти се одморат и ќе бидеш подготвена за ин витрото. Па прашај го д-р Ивановски дали можеш да почнеш со контрацепција како припрема за ИВФ, немој на своја рака. И не се секирај, ќе биде, може некоја виша сила вака ти кажува да го забавиш темпото

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Chlamydia

Post by imambebe » 17 Sep 2012, 22:06

Denes bev kaj maticniot ginekolog za da mi dade antibiotici za klamidijava, mi prepisa sumamed i klindamicin i toa klindamicin dve dozi,pa mi rece otkako ke go ispijam poslednoto apce,po edna nedela da odam da mi zeme brisevi za kontrola, belkim ke ja nema i nikogas nema da se vrati (bu)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 18 Sep 2012, 08:47

сакам бебе, и мене пред година и пол ми ја најдоа, пиев терапија, сумамед со уште еден антибиотик, мислам и вагиналетки ми дадоа и од тогаш еве фала богу ми се нема појавено. Не се секирај, се лечи. (thumbup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 18 Sep 2012, 15:42

sakambebe wrote:Denes bev kaj maticniot ginekolog za da mi dade antibiotici za klamidijava, mi prepisa sumamed i klindamicin i toa klindamicin dve dozi,pa mi rece otkako ke go ispijam poslednoto apce,po edna nedela da odam da mi zeme brisevi za kontrola, belkim ke ja nema i nikogas nema da se vrati (bu)
Сакамбебе, па и јас истото го пиев последниот пат, Сумамед и Клиндамицин примав две дози и убаво знам дека ми кажа најмалку по 50 дена контрола (confus) Сега навистина не ми е јасно, па нели е потребно време да се исчисти бактеријата?
Ај да не зборувам многу оти јас не направив контролен брис ама направив инсеминација (имав еден чист резултат од април)
Нека биде се во ред за една недела и да си продолжиш со процедурата за ИВФ (bu) Поздрав

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 18 Oct 2012, 18:29

Конечно една добра вест кај мене - денес си ги зедов резултатите од микробиолошки брис и се е негативно, немам веќе Хламидија, јупиииииииииииииии (rad) (rad) (rad)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”