Chlamydia

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 11 Aug 2012, 09:46

Дебора, дури и да направам тест преку крв кој можеби ќе го исклучи присуството на бактеријата, штом еден тест е позитивен, терапија мора да се прима за секој случај...што да правам, почнав веќе.
Мики, а бе не го штедам мм, тој многу дисциплинирано си ја испи терапијата минатиот пат, под мој надзор, а така ќе е и сега, мора да бидеме упорни. Само вчера многу се изнервиравме и двајцата зошто немаме поим од каде ова и не знаеме на што да пазиме
Јас се сомневам на костимот за капење, право да ви кажам, да не си мислите дека сум луда - го перам на 40 степени, може на него да останала бактеријата. Лани после одморот ми се појави бактеријата, а ете и сега неколку пати бевме на море и ете ти ја пак. Не знам стварно. Сношти сиот долен веш си го исправ на 60 степени, да не го мислам. А што да правам со костимот за капење, ќе се расипе ако го перам на висока температура? (ner) (ner) (ner) Да го попарам со врела вода? Немојте да ми се смеете, лудило ме фаќа кога ќе помислам каква бактерија имам (ner) (ner) (ner)
Не знам стварно што понатаму, кревам раце, што ќе е нека е, не можам повеќе да се замарам. Ова стана многу тешка мисија, на сето пазење и хигиена си загазив...Нема смисла (ner) (ner) (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 11 Aug 2012, 09:55

Маринела, веќе и јас како тебе само површно ќе планирам, со прилично поголема резерва...очигледно не одат сите работи секогаш така како што сакаме ние
Се мислев да си купам и сoпствен спекулум, ама ми е шубе да не ја навредам матичната, а и искрено не верувам да сум ја закачила од кај неа. Не е убаво ова сега што ќе го напишам, ама ми се провлекува низ главата - да не е пак од кај Органџиски бидејќи лани по ин витрото се појави Хламидија на брис, а еве сега по инсеминацијата пак? Не знам. Срамота е за таква клиника да не внимаваат на хигиената на инструментите
Бела, ако ги читаш постовите, те молам објасни како се пие лекот што го имаш напишано со бело вино и лук.
Извинете девојки ве удавив со моите проблеми (unsure)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 11 Aug 2012, 10:37

Lejla абе какво глупаво што ти е??Да си купиш и нема од што да ти е глупаво, тоа си е твое право па ако сака некој да се навредува нека се. На кој му е повеќе гајле за твоето здравје од тебе и тм?!!сигурно на матичната не. И верувај дека мн си носат сопствен спекулум и јас последниот пат си однесов. Додуше јас почнав и да си размислувам дека и тие спекулуми може не се чисти..веќе од кај да знам..ама тоа е тоа..Инаку јас искрено мисалм дека хпв-то го фатив во систина...незнам може грешам ама на друг лекар-гинеколог не сум била...Или сопругот мој во Воена болница го фатил кога беше на една интервенција баш на гениталиите.... (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 11 Aug 2012, 10:55

Кога прашував во аптека за спекулум, ме прашаа која големина - е од кај да знам колкава ми е величината таму долу (rolll) (rolll) (rolll) затоа и се откажав Маринелче (rolll) (rolll) (rolll) А бе ова да не знаеш дали да се смееш или да плачеш

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 11 Aug 2012, 12:18

Lejla купи М, има с,м,л. и јас се чудев ама реков ајде некоја средина па нека биде М. И се покажа за таман. (thumbup) (rolll)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 11 Aug 2012, 15:49

(rolll) (rolll) (rolll) Фала (rolll) (rolll) (rolll) А боли повеќе од металниот што го имаат гинеколозите или исто е чувството (нели пластични се тие од аптека) ???

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 12 Aug 2012, 08:12

Нее, исто е како и со секој друг спекулум-нема разлика (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 16 Aug 2012, 09:52

Откако ги прочитав повторно сите постови овде, по совет на ТинаВ си купив Б комплекс кој се уште го пијам (иако со Сумамед завршив) за да спречам појава на Кандида, нели така ми беше пишала...е, арно ама, откога ги пијам имам ненормален апетит посебно навечер и се прашувам дали е можно да е од нив?

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Chlamydia

Post by Bela » 17 Aug 2012, 00:45

Здраво Лејла. Тој лек за кламидија случајно го најдов на интернет, ама не го имам користено, така да не можам да ти помогнам околу тоа, пробај направи го така како што е рецептот. Не ти ги прочитав сите постови па затоа не знам дали имаш испитано преку крв.
И да знаеш дека од Б комплекс и јас имам огромен апетит (laugh1) .

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Chlamydia

Post by konstantina 6 » 17 Aug 2012, 09:41

Lejla7 wrote:Маринела, веќе и јас како тебе само површно ќе планирам, со прилично поголема резерва...очигледно не одат сите работи секогаш така како што сакаме ние
Се мислев да си купам и сoпствен спекулум, ама ми е шубе да не ја навредам матичната, а и искрено не верувам да сум ја закачила од кај неа. Не е убаво ова сега што ќе го напишам, ама ми се провлекува низ главата - да не е пак од кај Органџиски бидејќи лани по ин витрото се појави Хламидија на брис, а еве сега по инсеминацијата пак? Не знам. Срамота е за таква клиника да не внимаваат на хигиената на инструментите
Бела, ако ги читаш постовите, те молам објасни како се пие лекот што го имаш напишано со бело вино и лук.
Извинете девојки ве удавив со моите проблеми (unsure)
posting.php?mode=quote&f=22&p=39001
Draga Lejla, ic nemoj da mislis deka zvucis cudno..jas znam eden kup prijatelki sto se vratile so plus edna bakterija sto ja nemale..mm koga se pravese hernija na cipata i papokot go zarazija preku krvta so hepatit B, ne e ni za smeenje ni za ne veruvanje, doktorive ne ni se bas pedantni..mojot ginekolog namesto kondom na sondata, rakavica i kesinja za zamrznuvanje koristi, a sekoj preegled po 200 denari mi go naplatuva i koga je prasav sestrata zosto plakam po tolku, taa rece za materijali..ja i se tutnav i i rekov, koj materijali zeno so kesinja za zamrznuvanje ne pregleduva...abe uzas nie zdravstvoto...katastrofa... (scared) a da znaes samo kolku pari samo od pacientite zema mojot doktor..sekoj mesec razlicen dzip vozi, a nemal pari za edni kondomi na golemo po 1 denar da gi kupi..uzas

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”