Chlamydia

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Chlamydia

Post by Lejla7 » 17 Feb 2012, 14:14

Брисот што го направив вчера покажа дека имам Хламидија. Не ми е јасно од каде сега тоа, кога последниот брис што го правев беше во ред. Матичната ми даде еден два вида антибиотици да пиеме и јас и сопругот + вагиналети за мене. Имал ли некој искуство со Хламидија? Се плашам да не доведе оваа инфекција до запушување ма јајцеводите. Помош (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Chlamydia

Post by Debora » 17 Feb 2012, 17:20

Лејла хламидијата може да доведе до запушување на јајцеводите, ама тоа е ако не се лечи на време. Штом претходно ја немало, значи не е долго присутна и верувам дека антибиотиците ќе ја средат за брзо време.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Chlamydia

Post by Bela » 17 Feb 2012, 19:34

Лејла79, немој да се сеќираш се ќе се среди. Со антибиотиците брзо ќе исчезне хламидијата, какви антибиотици ти дадоа? А за тоа со запушувањето на јацеводите ич да не се сеќираш, јас хламидија лечев цела година од 2006-2007, незнам колку антибиотици не испив, се отрув и сега ако некој доктор ми препише антибиотик за нешто се бунам не сакам да пијам како мало дете. Кога конечно успеав да ја излечам направив нов брис после 6 месеци и кога излезе и тој негатив, одлучив да ја проверам проодноста на каналите и се си беше во ред, заради тоа ти викам да не се мислиш. До запушување доаѓа како што ти кажа Дебора доколку не се почне навреме со лечење, а ти викаш дека на претходните брисови си немала хламидија. Поздрав и се надевам дека брзо ќе ја средиш.
(a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 17 Feb 2012, 19:55

Ни дадоа Еритромицин и Доксицилин, а за мене плус и вагиналети Еритромицин + Нистатин. Денес како мали деца се испокаравме, јас едвај го дочекав сопругот да си дојде од работа и да го нападнам со прашања од каде е Хламидијата, да не ја закачил тој бидејќи јас ја немав претходно - па читав нели дека само со сексуален контакт се пренесува. Уште ова ни требаше на сите нервози...

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Chlamydia

Post by Hera » 17 Feb 2012, 21:10

Леле Лејла немој така, сега уште кавги ли ви требаат.
Ќе ти го кажам и мојот случај, а го имав пишано некаде по форумов порано. Да мислеше и мм така како тебе ќе ме оставеше пред една година сигурно. (smile)
Кај мене прво се покажа дека имам Ureaplasma urealyticum и ајде ја лекувавме, терапија и за мене и за мм. Помина мислам еден месец и ајде пак да проконтролираме. И оп на резултатите неа веќе ја нема ама ете ти ја Хламидијата. Не знаев што да кажам, се чудев како може на претходната проверка да ја нема, а сега по терапија со Сумамед да се појави. И да нема сомнежи ни дадоа упат преку крв на микробилогија да се испитаме и двајцата. Имало можност да се провери колку е стара бактеријата во организмот и според тоа да се види колку штета направила. И мм оди да ги земе резултатите излегува дека кај него ја нема, а кај мене покажува дека е нова во организмот. И ајде сега докажи како дошла кај мене а? Му рекла докторката или жена ти те изневерува или ја добила од нечист спекулум на гинеколошки преглед. Е сега бидејќи јас стварно не сум го изневерила што да кажам. (fr) И јас пиев Доксициклин и за еден месец ја снема. После кога пак прашував како се појавила ми рекоа дека е можно и се да се појавило поради претходните терапии од јаки апчиња и дека му требало време на организмот да се стабилизира, па кој да знае веќе. Битно како дојде така си замина ... Ајде не се секирај, без стресови и да си замине што побрзо.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 17 Feb 2012, 21:23

Леле Хера, ти благодарам што ме успокои. Цел ден денеска верувај се прашувам од каде кај мене оваа бактерија, па знам дека не сум го изневерила сопругот и не дека немам доверба во него...ама човек се ќе си помисли. И јас сакам преку крв да ја испитаме ама терапијата и онака треба да ја примаме. И мене ми дадоа Сумамед (тоа е Еритромицин) + Доксицилин, ама морам да почекам да добијам па да почнам да ја примам во случај да сум зачнала. А маж ми од утре ќе почне да ја пие. Ми се налути кутриот дека сум немала доверба во него, и во право е...ете сега ќе го успокојам и него, фала ти многу. (a2) (a2)
Ти како си? Како е бебулето? Сега баш прочитав за твоето декемвриско чудо на Св. Никола и многу се радувам за тебе, нека е се со лесно и за 7 месеци да си го држиш најубавото (b4) во прегратка

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Chlamydia

Post by Bela » 18 Feb 2012, 11:22

Лејла кај секого е така со оваа хламидијава, секој е сомнева од каде може да ја добил, бидејќки викаат дека е сексуално пренослива, ама нас тогаш некој доктор ни рече дека може да се закачи и од користење на заеднички тоалети-јавни WC, така да немој да се замараш сега за тоа од кај си ја закачила, гледај што побрзо да ја излечиш. А за тие антибиотиците, дали те предупредија за еритромицинот, многу е јак и мене ми го препишаа на почетокот од лечењето, ама после третото апче почнав да повраќа, цревата ги искинав, многу се исплашив тогаш, не ми беше јасно што ми се случува и одма на лекар, и кога ми вика: aaaa да тие се многу јаки од тоа ти е не се плаши, толку се изнервирав што пред да ја почнам терапијата не ме предупреди и тие ми ги прекина и ми даде друг антибиотик, а кај мм немаше проблем. Со ова не мислев да те плашам, извини ама сакав да те предупредам, и обавезно да си добро најадена пред да го испиеш апчето. И дали треба да ги пиеш истовремено двата антибиотика?
И да не се секираш се ќе се среди, а тоа со тм е нормално да се налути, ама мислам дека ќе му помине кога ќе му ја објасниш сега подобро целава ситуација.
Те гушкам (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Chlamydia

Post by marinela999 » 18 Feb 2012, 11:52

Хера и мене вакни глупости ми се исподесија (ner) . Мене сите ми се чини бактерии едно по друго ми ги најдоа а пустото само демек се пазам од се и на крај џабе. И јас еднаш имав микоплазма па ја изелчивме. Пред второто ивф и мене ми се појави кламидија, кога видов ќе полудев.(а пред тоа никогаш не сум ја имала а последниот тест ми беше 4 месеци пред тоа и ја немав) И јас како вас прво прашање беше - од каде?? Пиевме и ние сумамед и некои вагиналетки не се секавам баш ама знам дека од сумамедот страшно ми беше лошо. Ама помина. И јас од што брзав 100пати ја проверив преку крв ама мн брзо после антибиотикот и цело време ја имав во крвта. После ми рекоа дека ќе треба време преку крв да се исчисти, па подбро да направам вагинален тест. Така и направив и веќе ја немаше. Тоа беше лани во март од тогаш фала боже не ми се вратила. Ама па затоа на последниот бактериолошки ми најдоа некоја стрептокока пиевме антибиотик(ама др. ми даде да пиеме само по 5 дена антибиотик и вагиналетки за мене) за да не се излечи добро и на контролниот тест пак ми се појави.Најголемата пак мистерија беше дека не беше истата стрептокока туку друга?? (confus) Како може после две недели и тоа со антибиотик да има друга стрептокока. За жал моравме уште 10 дена антибиотик и вагиналетки (sad1) .
Кламидијата се лечи и најважно е навремено да се најде и излечи, затоа немој никако да се секираш.
Ви раскажав вака што ми се случи дека тоа за неверноста на сите ни паѓа на памет, ама еве после моево искуство знам дека бактерииве се добиваат на мн начини а тоа не мора да е неверство. И јас веќе одамна не ни помислувам на тоа. Кај мене јас мислам дека после се што ми се случи мн полесно факам бактерии и дека ми е ослабнат имунитетот.
Извинете на долгиот пост, го скратив и пак е долг (unsure) (a2) (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 18 Feb 2012, 14:36

Бела, благодарам за информациите за антибиотиците-да, ме предупредија дека Сумамедот треба да го примам добро најадена. Среќа е што се пие само два дена, и нема да го пијам заедно со Доксицилинот туку прво Сумамед, па Доксицилин и белки вештерката ќе ја снема. Обично добро поднесувам антибиотици, и мислам дека летово пиев Сумамед за стрептококата што ми ја најдоа, ама не сум сигурна. Може и некој друг антибиотик да бил и го поднесов добро.
Се смиривме малку и двајцата од вчера, па низ сите овие маки зедно што ги минеме зарем и на неверство треба да мислиме. Мене матичната ми кажа дека Кламидијата се пренесува и од влажни крпи, ама некако кога посурфав на Интернет не пишуваше така. И затоа се избезумив. Баш ми е гајле веќе од што е, само нека минува.
Маринела, и јас имав стрептокока летото, прочита погоре, баш кога се спремав за ин витрото. А знаеш како се пазам, внимавам колку што можам здраво да се хранам, овошје, зеленчук, витамини, а за хигиената да не зборувам. Се случува. Како што велиш, штом се лечи нема проблем. И поучена од твоето искуство нема да ја испитувам Кламидијата преку крв, само ќе фрлам пари, а и онака не се брзам, има време до април. Само да не излезе уште некоја до понеделник на бактериолошкиот брис, тогаш треба да ми е готов резултатот (Кламидијата ја правев на приватно, немаше реагенс на државно некни).
Кажи ми колку време по терапијата за Кламидија да правам брис? Мојата матична вели 50 дена, но можело и еден месец. Нели е многу? Ќе ме фати средина на април. Поздрав, ќе ја побарам сега темата за ХПВ да ти пишам оти и тоа сум го имала (fr)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Chlamydia

Post by Lejla7 » 19 Feb 2012, 15:56

Колку време по терапијата за Кламидија се прави брис? Мојата матична вели 50 дена, но можело и еден месец. Вие што мислите?

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”