Секундарен стерилитет

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Секундарен стерилитет

Post by Lejla7 » 09 Mar 2012, 22:12

Што е секундарен стерилитет?
Еве што прочитав на сајтот Рингераја за тоа:
____________________________________________________________________________________________
“Работиме на второ дете последните петнаесет месеци. Сеуште не сум забременила и се плашам дека тоа нема да се случи”, ни откри Сара, мајка на тригодишната Леда. “Разликата меѓу мене и мојот брат е петнаесет месеци. Многу сме блиски, па затоа цело време планирав слична разлика во години меѓу моите деца. Но сега очигледно ќе морам да се соочам со фактот дека Леда можеби нема да има братче или сестриче. Не сакам да одам на вонтелесно оплодување, но гледам дека вака нема да успеам. ”
Сара не е една од ретките жени кои не успеваат да забременат по втор пат. Секундарната неплодност – медицински термин кој се користи за жени кои не можат да забременат иако родиле едно дете – е во постојан пораст. Спрема британското истражување, од 2001. до 2005. бројот на семејства со едно дете во Обединетото кралство, се зголемил за 300.000. Кај некои семејства тоа е промислена одлука, најмногу заради финансиски проблеми, или животен стил, но кај многу од нив тоа е последица на секундарен стерилитет и погрешна претпоставка дека успехот при првото забременување гарантира успех и за втора бременост.
___________________________________________________________________________________________

Мене ме збуни еден податок кој го најдов на документот за протоколот за ин витрото што го правев - имено таму за дијагноза ми напишале Sterilitas secundaria. На другиот документ кој го имам како извештај од ин витрото стои дијагноза Sterilitas primaria No IV ројатно тоа се 4те години на обидување). Е сега, јас колку што разбрав од ова што го пишува погоре за секундарен стерилитет се смета неможност да забремениш втор пат ако веќе имаш живородено дете. Зошто мене со доживеан спонтан абортус во 8 недела ми ја дале оваа дијагноза? Така ли е навистина, дали сите со доживеан спонтан абортус се со дијагноза секундарен стерилитет? (confus) (confus) (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by Debora » 09 Mar 2012, 23:04

Еве од нашиот сајт Твое бебе
За еден пар се вели дека е неплоден ако после една година редовни, незаштитени сексуални односи не дошло до бременост. Тоа е примарна неплодност. Постои и секундарна неплодност.

Понекогаш доаѓа до бременост, но бременоста не може да се одржи до крај. Во тој случај станува збор за секундарна неплодност.
http://tvoebebe.com/NEPLODNOST/neplodnost.php

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by Lejla7 » 09 Mar 2012, 23:47

Благодарам Дебора, разгледав и низ Интернет, пишува дека гинеколозите имаат различни гледишта за дефинирањето на секундарниот стерилитет. Ме збуни тоа што на два документи во врска со исто ин витро имам различна дијагноза

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by konstantina 6 » 06 Jul 2012, 16:58

Jas sum ziv primer na toa deka iako imam veke edno dete, so zivi maki go napraivme i vtoroto, ne znam so e fintata ama gledam deka e se` pocest slucaj kaj parovite sto cekaat da imaat decata malku pogolema razlika megu sebe se javuva da ne se slucuva bremenost! i jas ne sum veruvala, ama jas sum ziv primer, mislev deka za vtoro odma ke se fati, ama ne bilo taka lesno i vtoro da naprais, duri i se razocarav edno vreme, ama dali poradi stres, ili nezdrav nacin na zivot, ishrana ili pak predolgo cekanje za vtoro ednostavno fabrikata gubi funkcija!!!!

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by bebe2 » 14 May 2013, 00:12

здраво гледам декабас се најдов на темава, ам гледам дека малку се оние кои имат проблем со 2 дете , јас имам секундарен стерилитет и еве веке 3 години се трудам и се мацам амам усте го нема инаку синцето ми е 6 годишен

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by belomorka » 14 May 2013, 08:05

мила не се мачи опушти се. една моја пријателка кога реши да роди второ дете вака ми викаше: леле ми се гади веке секоја вечер цела година секс и пак ништо. е кога рече веке несакам тогаш се фати. и потоа кога поминуваше во еден тежок период од животот остана трудна со трето.

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by Winit » 14 May 2013, 08:57

Jas imam 6 i pol godisen sin i veke godina dena se obiduvame za vtoro. Ni jas ne mislev deka ke bide potesko. Nie sakavme pogolema razlika pomegu decata, i otkako resivme deka treba da imame vtoro do sega pomina cela godina. Moram da priznaam deka delumno znam na sto se dolzi, imame mnogu poveke obvrski i nemozeme bas tolku striktno da gi pratime plodnite denovi, ili mnogu lesno mozeme da gi propustime na pr. ako deteto e bolno, stres, vrakanje docna od rabota pa zaspivanje vo denovite koga bas treba da se ima odnosi i sl. Celiot zivoten stil ni e promenet i veruvam deka toa sigurno se odrazuva na zabremenuvanjeto.
Kako i da e, ke se obiduvame i ponatamu pa ako treba da bide , ke bide. (smile)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by anabejbi » 14 May 2013, 09:28

Lejla, i jas za istoto razmisluvav pred nekoe vreme, i kaj mene vo dokumentite pisuvase na nekoi primaren a na nekoi sekundaren sterilitet, mozebi e taka poradi toa sto imame ostaneto bremeni t.e deka sepak e postignata bremenost iako e dojdeno do spontan i nemame zivorodeni deca. Kaj nekoi parovi i pokraj golem broj obidi na invitro ne doaga do (t3) i za niv mislam deka se potrebni i odredeni dopolnitelni ispituvanja, dodeka ako e dojdena bremenost i pokraj spontan toa im dava na doktorite i na parot nadez deka sepak postoi golema verojatnost za narednoto invitro da bide uspesno.
Mislam deka ne e potrebno da razmisluvas za toa, ne se opteretuvaj, so pozitivna misla i sigurna sum deka vo skoro vreme ke ti se nasmee srekata i ke ne izraduvas so bfp i (b4) (b4) . (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by kit-kat » 14 May 2013, 12:11

И јас ќе се приклучам на темава.
Имам скоро 8 годишен син и 18 месеци се обидувавме за второ.Не дека бевме нешто загреани ама сепак сакавме.
Во февруари останав бремена,среќата за сите посебно са синчето немаше крај.Три месеци беше во ред,за во 12 недела да се соочам со најболниот момент за една мајка-киретажа поради запрена срцева акција.
Но не губам надеж,на неполн месец од киретажата јас се надевам и ќе одам понатака за уште едно дете-Ако даде Бог.
Но мој совет е да не се оптоваруваме многу.Тоа што е за нас ќе си дојде. (smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Секундарен стерилитет

Post by Winit » 14 May 2013, 16:47

Kit-kat bas mi e zal za ova sto go slusam. (sad1)
No ti si tolku hrabra sto veruvam deka mnogu brzo ke dojde do uste edna uspesna bremenost.
Ubavi zelbi na site ....

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”