Справување со неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 20 Jan 2014, 08:52

Така е Доротеа, убав совет ти дала мајка ти, и мене маж ми истото ми го вели...треба да послушам и да го применам
Јас пак искрено да ти кажам ич не сакам веќе да ме канат ни на крштевки ни на родендени оти се осеќам ептен како аутсајдер, посебно кога канат само жени без мажи...ами што треба јас да правам кога сите трчаат по децата...ужасно се осеќам...и оние неминовните благослови „Ајде и кај вас поскоро“ уф не сакам веќе да ги слушам, плус од толку блиски луѓе кои знаат колку време се мачиме, веќе не е добронамерна реченица..Среќа имам и такви роднини и пријатели кои не ми кажуваат така, имаат осет и сум им бескрајно благодарна, знам дека ме разбираат...И готово, веќе одам кога ми се оди и кај што ми се оди, не можам на сите да им погодам и онака. Се ставам себеси и мм на прво место колку и да е себично тоа

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Happy^_^ » 27 Jan 2014, 11:08

Ај да ви кажам што ми се случу вчера ...
Ме среќава на мајка ми познаничка и кога ми се запна, ајде што чекате за бебе да остарете ли, па родителите ваши сакаат внуци да дочекаат ова она, демек младите сме биле чудни со чекање и јас како јас и викам па добро нема секој среќа од одма евр јас на пример имав спонтан. Леле женава кога се вцрвени, па ми се извинува. И и викам ова ти го кажав за друг пат спрема други да бидеш внимателна може ќе расплачеш некогаш некој а и ти се ставаш во незгодна ситуација.... Леле женава одвај чекаше да се разделиме :) А дека сум здебелена колку пати ме прашуваат дали растам, кој месец сум, да не има нешто... Ама отрпнав веќе :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Debora » 27 Jan 2014, 11:12

Убаво си и кажала. (brows) (part)
Од каде на луѓево право да уредуваат туѓи животи, ама отсега ќе си знае. (sneeky)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Happy^_^ » 27 Jan 2014, 11:21

Абе види, како викаат се се враќа се се плаќа... Порано и јас бев таква. Имам колешка постара, многу успешна деловна жена и јас секогаш и викав остај работата ајде бебе. А има 34-5 год. И сега ми е криво што така и викав ама арно викаат додека не осетиш на твоја кожа...:)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Stefanija » 27 Jan 2014, 16:09

Тоа е, мора де се справуваме со секој што не познава, зошто кој намерно, кој ненамерно, кој добро намерно- ама баш секој прашува... И мене ми е преку глава од тие прашања и сомнежи- дали има нешто ново кај вас, и погледи под облеката...
Слабак сум невиден и не знам никогаш како да се одбранам, само културно ќе се насмевнам- Ќе биде- ќе речам, и ќе си ја голтнам кнедлата што ми стои во грлото кога ќе се соочам со тој муабет. (cry1)
Само се надевам дека ќе бидам силна и ќе издржам во борбата и ќе дојде ден кога Бог ќе не благослови и ќе ги послуша нашите молитви.
....во меѓувреме, животот продолжува со ТРУДЕЊЕ да не мислам, да не се оптоварувам, да не очекувам, да бидам што порелаксирана- како повеќето од вас.
Ве поздравувам и ви посакувам на сите сила да го издржиме овој глупав период од нашите животи пред да станеме МАЈКИ (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 27 Jan 2014, 16:39

Ama ic ne mi e glupav periodot, pa ne mi e cel vo zivotot samo deca da rodam...a toj sto me gleda niz prizmata na imane/nemanje deca sam neka se zaprasa sto mu fali.Eden den ke go barame ovoj period koga sme morale da se grizime samo za samite sebe bidejki koga ke staneme majki cel zivot ke sme toa i nema samite sebe da se stavame na prvo mesto.Da ne me razberete pogresno, ne deka ne sakam da stanam majka, ama ovoj period pred toa mozebi treba da go sfatime kako malo odolgovlekuvanje na medeniot mesec (iako kaj mene se veke medeni godini, ha ha ha).Seriozno, ajde da uzivame uste malku duri mozeme, zivotot e eden i nazad nema

NadicaG

Re: Справување со неплодноста

Post by NadicaG » 27 Jan 2014, 18:07

кога ќе наполните 40 години,никој повеќе не ве прашува,тоа е предноста на овие години ,ама и вие пет пари не давате за тоа (smile)
во секој случај животот е многу драгоцен,без или со деца,не ја менува неговата вредност и значение (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by kit-kat » 09 Feb 2014, 09:55

Искрено со едно родено дете,не можам да замислам а уште помалку да почувствувам.Но морам да кажам дека е болно тоа што го поминувам последниве 2-3 години,посебно оваа година после спонтаниот.
И мене ме болат зборовите и потезите на несовесните луѓе,но јас сум возрасна и успевам да се справувам со тоа.
Но болката што ја гледам во очињата на синко е тоа што ми ја пара душата.
Секоја која не знае за мојот случај,буквално и оние кои не среќаваат на улуца му велат на синко„Ајде што чекаат мама и тато нека ти родат другарче-да им плачеш,не е убаво да те остават сам„ (scared) и на мене исто,ајде што чекате,не бидете себични,работата е не битна бла,бла бла (ner) А не знаат дека 18 месеци чекавме и посакувавме и кога се случи падна се во вода (sad1) И еве помина година од bfp и сеуште ништо.
Ако не спомнувам ништо,душата ми сака уште едно дете,најмногу за синко.кој до лани плачеше и бараше,а во последно време кога ќе му речат само ќе ја наведне главата и моето дете кое има одговор на секој збор,во секое време-премолчува (cry1) Бидејки и тој помина низ таа болка,се израдува и се разочара.
Дури и оние кои знаат,кога ќе ми речат ајде не се откажувајте млади сте (ner) (ner) не знам што да им кажам?Ние сакаме ама не бива (ner) (ner) (ner)
И капак на се и тоа што ме потикна да пишам е англиската на синко која знае колку синко сака брат-сестра.Дека единсвена желба му е тоа.Учеле за имам/немам и му дала меѓу другото да напише „јас немам ни брат ни сестра„
И синко ми вели мама јас ова не го пишувам можеби ќе имам некогаш и не сакам ова тоа дете да го чита.Јас ќе напишам ЈАС ЌЕ ИМАМ БРАТ ИЛИ СЕСТРА,Само што немаме учено за тоа време.
Можеби и пишано ни е да имаме едно детенце,нека е здраво и живо,камо сегде Бог барем по едно да даде,ама како можат да се такви луѓево посебно кон едно детенце (sad1)
Така пријателки мои само ви давам подршка и знам барем ронка како се чувствувате.
И фала што сте тука со мене (kup) (kup) (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 09 Feb 2014, 10:52

Of mila Kit Ket, te guskam silno (a2)
Ne znam kako moze da postojat takvi nesovesni luge, mislam komentarite i prasanjata sto si gi napisala i koi nie postojano vo ovaa tema gi pisuvame, kolku i da se dobronamerni sepak se mesanje vo tugite zivoti.Koj dava nekomu za pravo da prasuva ili da komentira za coveckata intima? Ova za mene e isto kako prasanjeto - kolku plata zemas, isto kako jas da kazam nekomu - e zosto se uste ne rabotis, zosto ne se preselite vo svoja kuka/stan mesto da ste pod kirija, zosto ne kupite nov avtomobil...kako da imame kontrola nad nekoi raboti, Bog da cuva, se znae vo cii race e se.Porano se obiduvav da im vratam so soodveten komentar na takvite luge, no sega iskreno da ti kazam (iako se uste me boli i pokraj toa sto sum vozrasna, me boli necuvstvitelnosta) - sega, koga ke mi kazat nesto vo stilot "Ajde i na vasa glava" ili "Ajde i kaj vas pobrzo da bide" (oti neli nie ne se brzame, zatoa postojano visime po bolnici) velam "GOSPOD SI JA ZNAE RABOTATA, AJ DA MU SE MESAME" i se nasmevnuvam siroko od uvo do uvo, pa ostanuvaat zaprepasteni.Gi maci toa oti sakaat da te zalat, ama koga ti samata ne gledas povod za sozaluvanje, vo nebrano gi fakas
Mislam dosta bese odenje so navednata glava (metaforicki), jas ni ti ni drugite luge koi imaat ili nemaat deca bez razlika sme site ISTI i odbivam da prifatam komentari i prasanja koi se odnesuvaat na mojot privaten zivot, i odbivam da me sozaluvaat i da mi se mesaat zatoa sto jas sum edinstvena i vredna - so dete ili bez, so partner ili bez, so rabota ili bez
A za nastavnickata po angliski (rp)
Moras da porazgovaras so sinko otvoreno i da mu objasnis za situacijata, zalno e deteto da pati zaradi takvi nesovesni luge.I ne vredi

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by RedRose30 » 09 Feb 2014, 14:54

(a2) Така е Лејла, нашиот живот си е наша работа. Кај мене па на работа, кога отсуствувам за ИВФ или операциите, уште викаат дека не сум била фер што сум отсутна, требало да најавам или слични коментари, па ми се лутат, а и од 100 вработени 50 ми ја дознаваат причината за отсуство. Треба ли јас да раскажам на сите и можам ли да испланирам точно кога ќе ги правам моите интервенции. Од каде да знам дали ќе успее сето тоа или не, па уште и извештаи да им давам. Тоа си е мој живот, боледување ме следува! Зарем е тоа фер, сите да ми ја знаат интимата.

Ама, со Господ напред, како што кажа и ти со крената глава, животот е убав, ќе се трудиме да си го добиеме посакуваното и верувам дека ќе успееме. КитКет (a2) и до синко твој, срценце твое, да оставиме на времето па потоа да се фали на другарчињата за тоа дека има братче или сестриче (kup)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”