Справување со неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 11 Apr 2014, 11:24

Јас и на 24 се осеќав исто ... може не толку очајно како на моменти сега, зошто бев помлада, ама желбата за дете и тогаш ми беше голема. Прв пат се омажив на 23, луда...ами завршив факултет, се вработив, тоа беше на ред, а и бев многу заљубена (smile) Сега ми е само криво од аспект што не сум затерала некои работи порано, туку сум чекала да се опуштам како што ми велеа лекарите...ама и околностите ми беа такви, трошоци, решавање на станбено прашање, кола, и да сакав не можев поинаку

Не се секирај Свити, разбрана си.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Miki » 11 Apr 2014, 11:27

*sweety* wrote:Мики во право си да ги исчитав сите и знам дека некои таа борба ја водат 7,8 дури и 10 години ,но секоај планина со своја тежина(мисла дека така беше),јас знам дека нема потреба за паника или разочарување но сите имаме моменти на слабости и најтешко ми паѓа одбегнувањето нанекој луѓе не ми е пријателка туку ми е кума ми беше срам да пишам дека ми е кума оти се дружиме цело време а во псоледно време осеќам одбивност а знае дека пробуваме и дека еве до сега не се фатило, јас бев таа што слушаше по три саати само за тоа правеше муабет околу инвитрото јас бев да и правам друштво додека мм и беше на работа кога требаше да одмара а сега каде сум јас испарив веќе не сум потребна, мислам дека овој форумот е за да си ја дадеме меѓусебната подршка не се битни годините дали се 24 или 34 сите имаме една цел.
Abe za ubavo...milion prijateli, vo maka se pokazuvaat vistinskite...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 11 Apr 2014, 14:52

E bas taka Miki
Mnogu mi e zal sto moram da kazam deka poveketo stari prijatelstva mi se raspadnaa otkako zaglaviv so sterilitet i mnogu mi e krivo poradi toa, no ne bese vinata moja.A od druga strana pak sklopiv mnogu novi prijatelstva, moze ne sum tolku bliska kako so prethodnite, ama znam deka me razbiraat i cenat i ne me gledaat niz prizmata na imanje/nemanje deca...eve imam koleska na rabota koja momentalno e 8 mesec bremena, mene prva mi kaza za bremenosta no toa go napravi na takov nacin sto ne se pocuvstvuvav voopsto kako da mi e mene nesto uskrateno.Znaese za mojot problem, i za in vitroto, i za spontaniot, i se doveriv iako ne gi spodeluvam ovie nesta i ne zazaliv.Sekoj nejzin pregled, novina, macnina, klocnuvanje, kupuvanje alistenca go dozivuvam najnormalno i so golema radost.Kako mene da mi se slucuva.Nikogas ama nikogas ne napravila ili ne rekla nesto sto ke napravi da se cuvstvuvam neprijatno i ocajno.Se interesira i taa za mojot problem, no ne me sozaluva.Se oseka toa. Takvi prijateli ni trebaat

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Dorotea111 » 24 Apr 2014, 10:35

Vi.teknuva li lani koga vi pisuvav za moja drugarka demek od prva i se fatilo, koga jas i kazuvav koi ispituvanja gi pravev, zamislite i taa mi kazuvase deka kje pocnela so pregledi a taa vekje trudna bila. Kolku glupavo se cuvstvuvav togas koga doznav deka lazela deka se spremame da odime zaedno po doktori, taa ustvari bila trudna. E sega, svetot e mal, i eve skoro doznav deka taa odela vo Plodnost, Sistina, Remedika, po nekoi babi na podvrzuvanje i ostana bremena. I zamislite ova mi go kaza zenata sto ja nosela kaj nekoja baba na podvrzuvanje, zenata misli deka sme prijaelki uste i deka znam, mi se ponudi i mene da me odnese i ete doznav deka taa 6 godini odela po doktori a mene mi kazuvase deka ne planiraat deca, jas si kazuvav se. Zosto kriela? I na karj mi vika od vtora ni se fati:))))))) gluposti, da se smee covek, ete site lazat!

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by kit-kat » 24 Apr 2014, 10:42

Доротеа тие теми се болни и се кажуваат на блиски луѓе.
Ете ти си ја сметала за блиска и си се отворила, што не е случај за неа.
Но не се секирај, ќе дојде ден и ти да се радуваш на мешко (bu)
И јас не ја сваќам поентата на блиски пријателства, во кои се кријат работи, но тоа е не си ставај на душа.
Те (kup) и посакувам набрзо да израдуваш со bfp

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Lejla7 » 24 Apr 2014, 12:22

Dorotea111 wrote:Vi.teknuva li lani koga vi pisuvav za moja drugarka demek od prva i se fatilo, koga jas i kazuvav koi ispituvanja gi pravev, zamislite i taa mi kazuvase deka kje pocnela so pregledi a taa vekje trudna bila. Kolku glupavo se cuvstvuvav togas koga doznav deka lazela deka se spremame da odime zaedno po doktori, taa ustvari bila trudna. E sega, svetot e mal, i eve skoro doznav deka taa odela vo Plodnost, Sistina, Remedika, po nekoi babi na podvrzuvanje i ostana bremena. I zamislite ova mi go kaza zenata sto ja nosela kaj nekoja baba na podvrzuvanje, zenata misli deka sme prijaelki uste i deka znam, mi se ponudi i mene da me odnese i ete doznav deka taa 6 godini odela po doktori a mene mi kazuvase deka ne planiraat deca, jas si kazuvav se. Zosto kriela? I na karj mi vika od vtora ni se fati:))))))) gluposti, da se smee covek, ete site lazat!
И јас имам таква другарка, за жал...мислам пишував за неа...знаеше колкку се мачиме затоа што отпрвин си кажував каде се одам, но отпосле кога таа остана трудна „од втора“ исто како твојата дознав преку друг дека одела и по доктори и по манастири, а лажеше три години дека не планираат деца, дека не е спремна...Не знам зошто толку криење, ама не се ни грижам веќе. И затоа не кажувам никому веќе за мојот проблем (само овде), и јас веќе викам „Не планираме“ или го сечам муабетот веднаш.

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by andrea » 24 Apr 2014, 12:50

Ah devojki,a sto da kazam jas so 42godini,a okolu mene site moi drugarki so veke golemi deca,eve dve sega se porodija na ista vozrast so drugo dete,a jas si cekam,pa si racunam kolku ke bese sega moeto da se rodese (sad1) i najvise me nervira koga doktorite mi vikaat deka se e vo red i da se opustam,pa i mm samo vika po mene kako sum opteretena so toa i na nego mu ja prenesuvam nervozata,normalno od toa sto slusa koga ide so mene na lekar (ner) .Svesna sum deka mi ide posledniot voz,a doktorite muva ne gi lazi da prevzemat nesto,najlesno im e da kazat ke bide (ner) (ner) .Mene vise nikoj od prijatelite i ne me prasuva koga i kako,pa barem od taa strana sum mirna,osven najbliskite koi znam deka se sekiraat (sad1) .No toa e devojcinja zivot,edno ti dava Gospod,a drugo ti uskratuva,pa fala mu i za ova sto go imam...

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by Dorotea111 » 24 Apr 2014, 13:19

Taka e, fala i na ova sto go imame. Kje bide se poleka. Vekje i jas kje kazuvam ne planirame,:), dodusa i nikoj ne me prasuva vekje,vekje 5 godina, sfatija se '. Znaci ne mi bila drugarka, ovaa drugarkava, zdravje, od sega popretpazlivo so lugjeto. Pozdrav:)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Справување со неплодноста

Post by sweety » 24 Apr 2014, 18:03

Е да мила да немаш вистински пријател на кого можеш да се ослониш кога ти е тешко , денес такво дојде времето да немаш доверба во никој, секој е тука да те ги сослуша маките за да се сити на твојата несреќа и да дојде до некоја информација од која ќе има корист незнам како луѓето можат на туѓата мака да се ситат јас по природа сум отворена ама за овас тема лично на никој ништо не кажувам, многу знаат да кажат ајде кога кај вас јас само млади сме има време сакаме малку ние сами да уживаме а каква е реалност само ние си знаеме (секако и вие) на никој не кажувам ништо ни дали сум посетила гин. за обичен преглед ,така да најпаметно да се заштите ме самите мили мои колку и да ви е тешко не давајте слабост пред нив, насмејте се нека мислат дека сите коцки ни се на место (a2)

NadicaG

Re: Справување со неплодноста

Post by NadicaG » 29 Apr 2014, 13:46

девојки мој мили,на другите баш им е гаље за вашиот живот,мислам тоа е суровата реалност,можеби се љубопитни,но не очекувајте љубов (smile) ,но фала на Бог овде на форумво стварно има искрена и длабока љубов (smile)
јас не го гледам човекиот стандард дали сум или не сум благословена,јас го гледам Божјиот стандарт,а тој вели дека ќе ја отргне секоја болест од мене,секоја слабост,секоја рана ќе исцели и нема да остави ниедна неплодна или неплоден,а сите ветувања во Исус се ДА И АМИН (rad)
тоа е мојата радост,имам ли за нешто друго да се фатам....немам,освен за Неговите ветувања
андреа не е Божја воља неплодност,немој да мислиш тоа е Негова воља,само не е дојдено времето или има некоја пречка што треба да се откорни
еве за мене ми се откри ,моето тело не беше спремно да носи бременост,сигурно Бог не би ни дал нешто да не уништи ,јас сега додека вистински не се доживеам подобро,посилно ,поздраво но во континуитет,не ни помислувам да ги вратам замрзнатите ембриони,ако имам 42 год
и најбитно тој нов живот треба да го носиме во срцето,а некогаш патот од умот до срцето е многу долг пат,израелците одеа 40 години во пустината,за нешто што можеа да го поминат за 40 дена,ама ветувањето за ветената земја го немаа во срцето и во своето срце не веруваа дека Бог сака да им ја даде,многу е битен ставот на срцето,од него извира се (big-hug)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”