Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by belomorka » 27 Feb 2013, 07:40

девојки ја отварам оваа тема и се надевам дека сите ке ми помогнете. Сакам кога к одам во понеделник во систина да побарам некој ембриолог и да му поставам неколку прашања во врска со оплодувањето.
па ако имате прашања ве молам напишете ги тука за да му ги поставам на ембриологот.
Јас милам да прашам дали има одговор на прашањето.
Зошто здрава јајце клетка и здрав сперматозоид неуспеваат да се оплодат и со ИСЦИ метод?
Дали освен што се извојуваат јајце клетките и спермата се користат и некој додатни хормони за да се случи оплодувањето?
Дали откако ке се изврски процесот на оплодување и се остават да се оплодат треба да се набљудуваат на неколку саат или директно се гледаат после 12 саати?
толку прашања ми текнуваат ако имате и вие напишете ги.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by Filigran » 27 Feb 2013, 11:41

Belomorka, prasaj dali e mozno od 3 embrioni nitu eden da ne se fsti iako se delele ubavo?

tarijana
Член
Член
Мислења: 248
Придружен: 12 Oct 2012, 12:29
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by tarijana » 27 Feb 2013, 12:01

i jas imam prasanje za embriolog kaj mene izvadija tri jajce kletki ednata mi rekoa deka ne bila do razviena ne bila za rabota drugata se oplodila ama ne pravilno se delela a tretata bila ok e sega kakvi parametri treba da ispolnuva jajcekletkata za da moze d aja oplodat i zasto ne ja odlozat punkcijata dodeka nema sto pogolem broj na jajcekletki odnosno folikuli za da ima pogolemi sansi
uste edno prasanje na koj den e najdobro da se napravi transferot i dali za laserski hatching se doplaka nesto ili i toa vleguva preku vaucerot na fondot da znaema da barame taka da pravat mislam deka kaj prvenka taka se fati embrionot

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by Filigran » 27 Feb 2013, 13:02

Filigran wrote:Belomorka, prasaj dali e mozno od 3 embrioni nitu eden da ne se fsti iako se delele ubavo?
Kaj mene od 4 embrioni 3 se delele. Eden ne bil za MASHALA ama dvata bile dobri. Vo nasiot slucaj spermogramot na mm ne e bas dobar. Astenozoospermia e dijagnozata.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by saska075 » 27 Feb 2013, 17:49

Belomorka ako ti bide od pomis biologot se vika Bobi (Boban) mnogu zgoden e (tongue)

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by keke » 27 Feb 2013, 23:26

До кој стадиум треба да бидат разделени ембрионите за да биде извршен трансверот и нормално да биде успешен, зашто негде прочитав дека дека ембриони во делба со 5 клетки е најдобар за трансвер.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by Lejla7 » 28 Feb 2013, 12:27

Filigran wrote:Belomorka, prasaj dali e mozno od 3 embrioni nitu eden da ne se fsti iako se delele ubavo?
Читам и не можам да се изначудам, а бре девојки, тешко е кога не успева, знам, и јас сум минувала низ сето ова што го минувате вие - АМА лекарите не се Господ...
Па нормално дека може од три ембриони да не се фати ни еден, нели ги читате упатствата за ИВФ што ги даваат клиниките - никој не гарантитра успех, всушност има 30% шанси да се фати (значи повеќе шанси има да не се фати). Се си е Божја волја, ние може се да направиме, ама дури Бог не благослови џабе ни е се

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by belomorka » 20 Jan 2014, 13:43

Девојки дали знаете кој е најдобриот ембриолог?? каде работи и како се вика.

bambi87
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 18 Jan 2014, 22:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 2 пати

Re: Прашање за ЕМБРИОЛОГ

Post by bambi87 » 13 Mar 2014, 23:36

belomorka wrote:девојки ја отварам оваа тема и се надевам дека сите ке ми помогнете. Сакам кога к одам во понеделник во систина да побарам некој ембриолог и да му поставам неколку прашања во врска со оплодувањето.
па ако имате прашања ве молам напишете ги тука за да му ги поставам на ембриологот.
Јас милам да прашам дали има одговор на прашањето.
Зошто здрава јајце клетка и здрав сперматозоид неуспеваат да се оплодат и со ИСЦИ метод?
Дали освен што се извојуваат јајце клетките и спермата се користат и некој додатни хормони за да се случи оплодувањето?
Дали откако ке се изврски процесот на оплодување и се остават да се оплодат треба да се набљудуваат на неколку саат или директно се гледаат после 12 саати?
толку прашања ми текнуваат ако имате и вие напишете ги.
Belomorce, sega ja vidov ovaa tema..Pred 1 godina e, no bi sakala da te prasam nesto...Зошто здрава јајце клетка и здрав сперматозоид неуспеваат да се оплодат и со ИСЦИ метод? Dali ova prasanje im go postavi na emriolozite i kakov odgovor davaat na ova...Ke mi bide od pomos ako mi odgovoris duso...Znaes od mojot ivf dnevnik deka jas konkretno ovoj problem go imav.... (cold) Guskiii

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”