Однос доктор-пациент

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Mau » 20 Mar 2014, 19:24

Да сни ја пофалам мојата златна докторка од приватна клиника, која ме упати на прав пат. Секогаш кога имам да правам некои испитувања, ме праќа кај матичниот за да не плаќам таму поскапо , нејзиниот пријатен пристап и достапност на мобилен телефон ми дава доверба и позитивна мисла (pipi)

NadicaG

Re: Однос доктор-пациент

Post by NadicaG » 21 Mar 2014, 08:42

јас сакам да го пофалам др Поповиќ од Систина ,прв пат имам впечаток дека не сумм како на фабричка лента и како објект со одредено бројче со досие,не можам да коментирам за други нешта ,но само знам дека се чуствувам како субјект (smile) ,а не како во фабрика

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Vesela » 21 Mar 2014, 10:03

Барав тема во која можев да го напишам она што ми се случи вчера, па ова ми се виде најсоодветна тема да си ја кажам маката.
Вчера бев на гинеколог, бидејќи завчера имав некое крварење на средина од циклус. Испаничив до бесвест и отидов кај мојата докторка која ми е гинеколог повеќе од 15 години. Се утврди дека крварењето е од полипот кој си го имам, ми даде терапија ( капки за престан на крврењето и антибиотици). Значи да не должам , работава не е ништо страшно.
Но, она за што сакав да пишам на оваа тема е следното:
откако ме прегледа д-р, утврдивме дека не е ништо страшно и дека кај да е треба да се вади полипот. И ја прашувам јас да ми направи фоликулометрија да видиме дао каде сме со таа работа, бидејќи нели сакаме второ дете. И она ми вика: Ти колку направи години. И велам 41, а мм 45. И она ми вика: Види вака да ти кажам. јајниците ти се во ред, имаш еден водечки фоликул, ама мислам дека веќе ви е касно за второ (ner) (ner) (ner) (scared) (scared) (scared) . Види , ми вика, не дека неможеш да родиш, ама кој ќе го гледа тоа дете? Што ќе биде оно 20 години , ти 60 (scared) (scared) (scared) . Еееееее кога зборев јас порано да се раѓа кај бевте тогаш (scared) (scared) (scared) (cry) (cry) (cry) (cry) .
Девојки толку ме вознемири неможам да ви опишам. Ме стресе скроз. И велам јас има ли проблем јас да останам трудна или нема ( освен полопипот кој треба да се отсртани)?. Има ли последици по здравјето мое? Генерално нема ми вели она, ама сепак јас би се размислила за второ дали да раѓам.
Незнам девојки што да кажам. (confus) (confus) (confus)
Јасно ми е мене дека годините си го прават своето, ама мислам дека ако жената е здрава и има услови да роди , не би требало годините да бидат пречка.

NadicaG

Re: Однос доктор-пациент

Post by NadicaG » 21 Mar 2014, 11:10

veselko jas go imav toa iskustvo,mojata predhodna maticna sobirav dokumenti za invitro po;nav koga imav 38 god ,a posle godina dena seuste gi nemav sobrano,zosto me terase da pravam 4 insemenaciii vo,a moralo od edna do druga insemenacija da imalo pauza od 4 meseci (ner) (ner) ,da ja poslusav do sega nemase ni edno invitro da napravam,a baska sto i vikav so ovakvo spemogram ne mora insemenacii da pravam,ednostavno e zaludno....ne me ubeduva takov e zakonot,sreka otidov na razgovor vo sistina i odma mi rece lekarot samo ke gubite vreme i pari so insemenacii,so vakvov spermogram nema sansi ,toj sto ve tera da pravite insemenacii samo zaradi pari ve tera,mislam jas vo sok,i ne samo sto me trerase da pravam 4 insemenacii,me terase da pravam dve na drzavna,jas i velam kaj sakam mozam dfa pravam....mi veli drsko,epa zosto togas baras od fondot ,plati si privatno invitro....mislam uzas,demek ako sum barala od fondot i na drzavnite trebalo da pravam i pak mi maftase so zakonot,a eve od posle dobivam dva vauceri so edna insemenacija i toa na privatno (smile) ,duri ne sum morala ni taa insemenacija.Ona uporno ne sakase da mi gi potpisi dokumentite za invitro vadejki se zo zakonot i kapak na se koga ja smeniv bese mi iskomentira ne gi razbiram zenite sto pravat invitra vo 40 godina,sto se zanesuvaat istoto go rece koga tie ke bidat 60 babi ,decata ke im bidat 20....i jas onaka tiho i velam pa jas sum 39,za dva meseca ke pravam 40 godini i se secna i ne znaese sto da mi odgovori ,samo rece nikogas po izgledot ne mozis da procenis kolku godini ima nekoja zena,ti licis za mnogu pomlada....mislam uzas kakvi predrasudi imaat nekoj luge (ner) ,znaci covek ne mozi ni da posvoj ako e nad 40godini....

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Lejla7 » 21 Mar 2014, 11:17

Aman be (ner)
Sto e ova? A da ne se mesa malku vo tvojot privaten zivot doktorkata? Kako ti da si kriva sto ne se slucilo vtoroto dete porano, Bog da cuva (ner) I zarem biduva sekogas koga planiras? Sto sme nie, na fabricka lenta kako sto veli Nadica, pa da ragjame koga doktorite ke ni kazat???
Znaci ne znam sto da kazam, mnogu me izrevoltira ova i da ti kazam pravo ova da se sluci na zapad pacientot ke ja tuzi lekarkata za emotivna trauma.Ic ne se sekiraj Veselce, nea da ne i e gajle kolku godini ke ste vie koga deteto ke e 20, taa neka ja otvori malku Biblijata i neka procita Sara na Avram koga ostanala bremena prv pat...nikogas ne e docna i cuda se slucuvaat koga Gospod ke blagoslovi
Te guskam silno i nemoj da se nerviras, taa treba da se zasrami za svojot odnos kon pacientite (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Lejla7 » 21 Mar 2014, 11:33

Ve procitav vtor pat i tebe i Nadica i ne mozam da se iznacudam...Ne mi e jasno sto sakaat lekarive...koga bev 28 god. mi velea mlada si uste, opusti se, ne se zamaraj, ke bide, a sega mi velat ajde pobrzajte, vremeto leta plus ti si i poor responder..za 5 godini znaci ke mi kazat i da ne se macam veke, i onaka 40 ke sum (ner)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by sweety » 21 Mar 2014, 11:59

Немојте воопшто да се секирате за годините, и моите родители долго време немале деца 12 години, 40 година имала мајка ми кога сум се јас родила, никогаш не сум се срамела што се постари туку е била многу како да кажам посовремена од другите " млади" мајки и секако поголемо искуство и да биде тука секогаш кога ми треба за било што , мојата комшивка после три неуспешни инвитра остана бремена на 40 години, исто познавам случај каде што пар посвоија дете и после две три години жената останала трудна она мислела дека е менопауза а уствари биал трудна два три месецца , така да не се секирајте денес е напредна медицината Весела битно е дека имаш фоликул ти работат јајниците и мислам дека после полипот ќе останеш за брзо време трудна, а докторите за нив немам зборови (ner) (ner) нема они да го чуват тоа дете што ја неа гајле за годините ако нема никавва пречка за да си останеш, немој да се нервираш исплачи се ќе ти олесне (a2) имаш среќа што на 40 имаш и фоликули и ти работат јајниците а јас што да кажам со мој 24 ми вели мрзливи ти се не ти произведеуваат имаше само еден што сака она 20 (ner) (ner) (ner)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by ripcence » 21 Mar 2014, 13:52

И на Весела и на Надица ќе ви кажам вака, дали сте слушнале со какво воодушевување се кажува дете од "стара" мајка гледано?
Да не бидам погрешно разбрана, исчував дете на 19год., чекам дете на 33год. разликата во грижата е огроооомна, не е дека на другиве деца нешто им фали ама за секоја ситница сега јас сум (cold) (cold) (cold)
Накратко, кој има право да ти каже кога ти да станеш мајка (mg) , дај боже што поскоро вие да си ги видите bfp , во предратка да си држите бебнца ништо друго не е важно. (bu)

Да кажам само за мојата докторка, сите бремености ми ги водеше таа, сега можеби дека е пред пензија жената па и малку ми е изветреана, среќа се може да се прочита па ја потсетувам за секое наредно испитување (smile) , инаку признавам ја масирам со прашања и стрпливо ми одговара има разбирање и таа.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Радост » 21 Mar 2014, 14:08

Јас само да те гушнам Весела (big-hug) и да ти кажам дека ако ги слушав докторите досега немаше ни да успеам да го родам ова дете. (big-hug) Ќе те благослови Бог и тебе со уште едно, па со него после во ординација да и појдеш, чоколадо да и однесе за да си ја скине дипломата.

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by RedRose30 » 22 Mar 2014, 09:37

Весела, а и Надица, би ви препорачала воопшто да не ги слушате тие лекари. Како прво тие коментари воопшто не се професионални. никој нема право да ти се меша во приватниот живот и во најважните одлуки во него. Желбата да се има дете и природна, инстиктивна и благородна. Дај Боже да си имаме сите и тоа не само по едно, по две, три живи, здрави, прави деца. Секој има свои причини, од кои некои зависеле од него, а некои воопшто не, за да роди порано или да сака да роди подоцна. Тука не бираме ние, дел е од нас, а дел е судбина. Така да само напред, ќе си се бориме, ќе се обидуваме и ќе си имаме дај Боже живи и здрави дечиња (big-hug) (big-hug) (big-hug) до сите

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”