Однос доктор-пациент

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Однос доктор-пациент

Post by Filigran » 01 Mar 2013, 22:10

Ја отворам оваа тема за односот на нашиот доктор спрема нас.
Јас ќе го напишам мојот случај за подобро да ме разберете.
Значи вака,
поднесовме документи за ИВФ преку фондот кои ми беа одобрени на крајот од 2012. И пред тоа за се што требаше одевме во Битола во Плодност.Иако докторот не ми е матичен, за спермограм , за ХСГ, за анти милериан хормон и сите испитувања кои ги нема кај нас и за кои кај нас не се толку стручни одевме таму. Сите овие испитувања чинат доста, ама цело време одам со надеж за (t3). Додека одевме за испитувањата и прегледи докторот се однесуваше фино. Не советуваше да одиме со ИВФ.
Откако добивме одобрување од ФЗО отидовме во Плодност. Јас бев пресреќна. Докторот не изгледаше воопшто среќно што одиме со Фондот.
Првите неколку пати додека одевме за да се договориме кога и како ќе почниме се беше ОК. Кога ми го даде Suprefakt ни даде и протокол што следува. Suprefaktot ни го наплати 1500 ден. На форумов разбрав дека не треба да ми го наплаќа. Следниот пат го прашав дали тоа не е бесплатна инјекција. Одговорот му беше дека таа што следувала преку ФЗО не давала резултати и затоа ја давал оваа која не следувала бесплатно. Добро....
Почна да ми објаснува што следува и ми вели : - Ти пошто многу читаш сега ќе ти кажам како стојат работите. Дали знаеш дека јас немам никаков ќар од вас? Јас сум во добивка ако ти не ги потрошиш овие 30 инјекции, а ако ги потрошиш сите , ќе си платиш за се што е над дозволената количина.
На тоа јас му велам дека тој има склучено договор со ФЗО и дека се ќе му биде надоместено.
Второто шишенце си го купив од аптеката во Битола накрши Епинал.
На секое одење кога ми правеше ехо (вагинално) ништо не се трудеше да ми објасни, иако со мм прашувавме.
Кога ми ги даде Fostimon на излегување од ординацијата ме испрати со зборовите:
- Тие инјекции знаеш колку се? Една е 1500 ден. А јас бесплатно ти ги давам 30 пар.
Си заминавме...
Се течеше како што треба , јас ја поторшив количината која следува преку ФЗО. Таман точно. Направивме пункција, извадоа 9 јк, од кои 4 се оплодиле . По 4 дена правевме ЕТ , ми вратија 3.
ИВФ за мене не заврши успешно.
Не сакам да бидам сфатена погрешно. Темава не ја отворив од бес затоа што не останав трудна, знам дека многу фактори играат улога и дека процентот на успешност е мал. Го пишувам ова бидејќи сум изреволтирана од односот на докторот према нас. Не е човечно да не се објасни ништо. Јас од форумов научив толку работи кои треба да ми ги објасни доктор.

Што мислите вие на оваа тема и каков е вашиот случај?

П.С. Приказнава долга......... (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Debora » 01 Mar 2013, 23:16

Филигран, многу битни им се парите и не го кријат тоа. Е нормално дека парите им се битни, ама тоа не е причина за неетички однос кон пациентот.
Ако нема ќар од ин витрата преку фонд, па не мора да потпишува договор со фондот за нив, а не да се истура врз пациентите дека немал ќар.
Мене ова ме потсети кога бев кај Органџиски, за да разговарам за ИВФ. Беше многу љубезен, ама кога му кажав дека сакам ин витро преку фондот, љубезноста значително му се намали. (tumbdown)
Психолошката состојба на парот кога се прави ин витро има толку големо значење за успехот на постапката, што во многу клиники има психолози што работат со сопружниците. А кај нас си дозволуваат да бидат дрски и безобзирни. (tumbdown) Па кога ќе ми текне за сите перипетии што ги среќаваше и Беломорка, само за да закаже преглед ... (ner) што да каже човек...

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Filigran » 01 Mar 2013, 23:37

И јас тоа мислам. Па ако не сака зошто потпишале со Фондот?
Или само за на ТВ да се фалат знаат? Со овој проблем се соочуваат голем дел од паровите и тие на тоа прават пари.
Абре луѓе, ќе не снема еден ден. Немаме наталитет. Некој треба да им обрни внимание (cop)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by imambebe » 02 Mar 2013, 09:14

Jas da vi kazam najiskreno,a mislam deka redovno pisuvav vo mojot dnevnik, ne naidov na nikakov problem, nervoza i sl., nitu od dr ni od sestrite. Znaci zadovolna sum od celiot personal so koj kontaktirav vo Sistina. I jas bev preku fond i niednas ne se pocuvstvuvav omalovazena,naprotiv. Osven participacijata od 6000 denari za nisto drugo ne mi zemaa pari. Odnosot na dr Mitko Ivanovski e na najvisoko nivo, za nego imam da kazam najubavi zborovi,. trgnuvajki od negovata profesionalnost, nacinot na koj ne precekuvase, negovata vedrina, pozitivniot duh. I ne go pisuvam ova samo zatoa sto IVF to mi bese uspesno ( i vo mojot dnevnik stoi istovo i e pisano duri traese procedurata ) tuku zatoa sto navistina bese taka, zatoa sto navistina imav prekrasen odnos so site tamu.Tokmu zatoa so mm resivme i bremenosta da ja vodam tamu, normalno na privatno i veruvajte dr si e ist kako i pred toa. Izvinete na dolgiov post,ama morav da go pisam ova.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by saska075 » 02 Mar 2013, 09:36

Jas sum vo Sistina kaj Dr. Popovic, i za nego imam samo pofalni zborovi. Koga mu kazav deka imam aplicirano preku fondot mi kaza sto ne poceka da ti go odobrat vaucerot, pa da pocneme so procedurata. Doktorot e mnogu pozitiven, strucen, i dosta opusten, se odnesuva so tebe kako so prijatel, a ne kako so pacient. Bez razlika kako ce zavrsi IVF jas sum prezadovolna od ovoj doktor, i sigurno i ponatamu ke odam kaj nego, daj boze da mi ja vodi bremenosta.
A za vo Plodnost kaj Dr. Tase no comment. Ednas slucajno bev na pregled, i izlegov od tamu kako poparena. Nekulturen, namurten i mnogu drzok doktor (barem za mene bese taka, za drugite moze ne). Me pregleda pomalku od 1 min, sto se ne mi iznakaza-gluposti, i duri indirekno me izvregja. Nikogas nema da stapnam vo taa bolnica.

domacica
Нов член
Нов член
Мислења: 57
Придружен: 27 May 2012, 20:08
Им се допаднал: 4 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by domacica » 02 Mar 2013, 16:35

Jas ne bi diskutirala za temata odnos -doktor, i jas odam vo edna privatna bolnica, pocnav da odam zatoa sto mi go isfalija doktorot, ako e dozvoleno kje mu go kazam imeto, se mislam da ne bide losa reklama, moze drugite dobro pominale. Se raboti za Remedika.
Drugo, sakav da napisam, edna drugarka, koja raboti bas vo edna od bolnicite, mi spomna deka bolnicite koi imale dogovor so fondot, vsusnot ne gi dobivale tie 2000-3000 evra od fondot, kako koga bi gi dobile na privatno, tuku dobivale samo okolu 400 evra, i toa e toa. Bas zatoa ne bile presrekjni koga pacientki pravat IVF preku fond. I bas zatoa imale mnogu pacientki, nabrzina bilo i sl.
Kako i da e, jas koga kje go pravam IVF ako ne se sluci cudo vo meguvreme, kje bide preku fond. Toa mu go spomnav i na doktorot i rece ok, nema problem, ne se pobuni i ne se potrudi da me razubedi da odam na privatno. Samo me nervira zatoa sto sekogas brza, ima mnogu pacientki i ne ni pamti sto sme se dogovorile minatiot pat.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Lejla7 » 06 Mar 2013, 17:43

Филигран, мила, не знам што да коментирам на твојот пост (ner) (ner) (ner) . Крајно сум револтирана од односот на Плодност и д-р Тасе кон тебе. Како не им е срам само не знам. Ако си потпишале договор со Фондот, па се пишман, тоа не им дава за право вака да се однесуваат со пациентите. Страшно. Не, ова не држи вода, јас не верувам дека Фондот на нив им плаќа помалку пари за ин витрото отколку што тоа вистински чини. Ако е така, зошто би се нафатиле? Можеби Фондот касни со плаќањето на парите, но не верувам дека клиниките немаат ќар од тоа. Но сепак се лекари бре луѓе, од каде им на нив право да не гледаат како кредитни картички? Срамота. Ужасно, не знам какви зборови да употребам за твоето искуство. Сега разбирам од каде произлегуваше толкавата тага кога ни напиша дека се прашуваш како може од три ембриони да не се фати ниеден.

Јас правев ин витро кај Органџиски. Бидејќи бевме цела група жени кои правеа ИВФ во исто време, имаше и на приватно и преку Фондот, и да ви кажам, односот кон сите пациентки им беше ист. Лично разговарав со еден пар кои беа преку Фондот, па заедно одевме на фоликулометрии, и немаа поплаки. Немаше поделба Фонд - приватно.

Ова што го слушам за лекарите од Систина (на пр. Лазаревски) и од Плодност многу ме иритира. Не знам како ќе се одлучам каде да правам ин витро, моментално ова ми е најголема дилема

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Lejla7 » 06 Mar 2013, 17:51

И уште ова да го кажам Филигран, мила, велиш дека овде на Форумов си научила многу работи кои лекар не ти кажал, а би требало. Верувај дека така е за сите нас. Знаеш ли дека јас врска немав како се аплицира преку Фонд??? Па мислам дека тоа требаше да ми го каже матичниот или клиниката каде побарав помош во лечењето на стерилитетот, а не да си мислам дека за мене нема шанси да одам преку Фонд, дека инсеминациите се скапи и безизгледни постапки, и дека единствена опција ми е ИВФ на приватно. Е затоа си останав и без пари и без бебе по првото ИВФ. Ама Форумов ме опамети и крајно сум им благодарна на сите Форумџики овде кои ги споделија (и ги споделуваат) своите искуства со нас

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Filigran » 06 Mar 2013, 22:16

Токму заради тоа напишав такви неразумни прашања во врска со 3те ембриони. Знам дека ИВФ не е секогаш успешна и дека процентот е мал, но бев изреволтирана и неколку денови по ред плачев. И сега ми идат солзи, но јас не сум тип на човек кој се предава после неуспешна битка. Напротив ме прави посилна а искуството попаметна. (laugh1)

Сакам од вас да читам пофалби и критики за да можам да се решам каде да одам вториот пат. Ми кажаа дека во Ремедика имало специјалисти за машка неплодност.

Јас уште еднаш нема да го пречекорам прагот на Плодност, а баш сакам овој форум да го чита некој кој работи таму, или некој кој е повлијателен.
(thumbsup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Lejla7 » 07 Mar 2013, 11:54

Јас за Ремедика знам дека наплаќаат дополнителни услуги покрај 100те евра, и затоа не сакам таму да правам ИВФ. Беломорка знае најдобро за ова. И јас сум во иста дилема како и ти, но да не ја мешам темата, еве каде можеме да си пишуваме за ова topic971.html

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”