Однос доктор-пациент

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by belomorka » 07 Mar 2013, 12:17

Lele pa jas sega ja vidov temava. Moj tip na tema hahaahha. нели само јас се жалам тука (smile) .
Вака филигран мила јас мислам дека треба да го пријавиш во фондот докторот од плодност бидејки си сега тазе, јас да видев порано и јас ке ги пријавев ремедика.
Во днос на односот со докторот мојот однос со лазаревски е онаков како јас ке кажам (smile) сама си го водам раговорот и тој сакал нејкел мора да ми одговори инаку докторот е многу срамежлив и затоа многу незбори. кога му кажав дека ке правам преку фондот уствари дека чекам тој ми рече додека можеш да искористиш безпари зошто да не, во ниту еден момент не се осетив дека ме третираат поинаку од оние што плакаат на приватно.
дури ми рече идека ке прашал за ЕТ да го искористам од ваучерот. (smile)
за мојот однос со Димитров од Ремедика мислам дека имав напишано, не ми се допадна изатоа го сменив, тој премногу си дозволуваше, беше малку вулгарен и груб при преглед како да копа а не жена да прегледува.
Јас кога ке правам здравје боже ИВФ сега во спонтан ке се јавам кај приателот од фондот за да прашам за рефундирање на средства и ке му спомнам за плодност и за ремедика да си направат контрола.
А што се оденсува за плаќањето фондот им плаќа 80.000,00 денари.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by saska075 » 07 Mar 2013, 12:31

Belomorka koga ce se javis vo fondot ako sakas prasaj dali barem nesto refundira fondot ako si na privatno.
Da znam sto da pravam barem za inekciite nesto ako moze da mi vratat.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Vesela » 07 Mar 2013, 12:41

Бременоста ми ја водеше др. Павле Димчев кога работеше во РЕМЕДИКА, воопшто не сум задоволна од него. Заб да му вадиш полесно ќе извадиш откоку збор. Јас нон стоп го прашував , а тој едвај два збора ќе ми каже. А се плаќавме приватно!!!. После го сменив др, почнав да одам кај Др., Јане Стојковски исто од РЕМЕДИКА ( не дека е позборлест, ама сепак повеќе кажува). Незнам што е ова со докториве како залиени во тоа устите, збор да не се кажело, бреееее ( или јас налетувам на такви). ММ ми велеше што си досадна па на него 100 жени дневно му доаѓаат.Што ми е гајле мене, не сум јас по 100 пати трудна па се да знам.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by belomorka » 07 Mar 2013, 12:56

Абе САШКЕЕЕЕЕ ке дојдам таму ке те утепам, ај не се замарај со тоа. Нели ти реков, кога ке го добиеш ваучерот ке бараме рефундирање на средствата. ајде сега не ми ги нервирај бебињата.

tarijana
Член
Член
Мислења: 248
Придружен: 12 Oct 2012, 12:29
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by tarijana » 07 Mar 2013, 14:45

ajde i jas da napisam na ovaa tema bidejki imam iskustvo so plodnost i so sitina i koga ke napravis sporedba se kako den i nok
jas v o 2009 pocnav invitro postapka ka dr Tase vo plodnost i kako sto vikas ti Filigran dodeka gi praev analizite se bese ok site veseli nasmeani ljubezni koga resiv da pravam ivf preku fond togas uste ne bese vaka regulirano vo smisla da se podnesuvaat dok vo fondot pa da cekas odgovor tuku go pravis ivf i posle doktorot gi podnesuva dokumentite vo fondot
i mene isto mi rece da si kupam superfakt jas ne ni znaev deka toj sleduval od fondot na kontroli koga odev za se da go prasuvas i pak nisto da ne razberes od toa sto ke ti go kaze stignav i do fostimon pocnav prvo tri dena so po 2 inekcii i uste dva dena 3 i na narednata kontrola deka jas sum so policisticni jajnici eden folikul izrasnal naglo i ne im dozvoluval na drugite da rastat i koga mi se razvika pa sto e ova jas ke go prekinam invitroto ko jas da sum kriva a ne toj sto neznaese da mi ja odredi dozata za fostimon i go prekinavme invitroto i uste mi vika e sega ako ne sakas da te prijavam vo fondot za ova invitro da mi gi platis inekciite fostimon togas bea poskapi mislam trebase da mu platam nekade okolu 400e i nie mu rekovme deka vo momentot ne nosime pri so nas i ne mu gi plativme togas ni rece ke ve pocekam malku ako ne ke ve prijava vo fondot pa ziva sreka sto site dokumenti koj sto gi sobiravme za fondot bea kaj nas mu gi nemavme dadeno uste i ne mozese i da ne prijavi
zatoa koga podnesuvav dokumenti vo fondot za ovoj pat mi bese strav da ne mi pobaraat dokumenti od predhodnoto invitro ama ne mi pobraa (rad) (rad) (rad) znaci nemozel da me prijavi fala bogu
e sega da napisam za iskustvoto vo sistina
odam kaj dr Popovic i sum mnogu zadovolna od nego covekot e vesel i da te nasmee i da ti vlee nadez i da ti objasni za se dosta vnimatelno ja terase stimulacijata bidejki mu kazav sto se sluci vo plodnost am asega za vtor pat zdravje znaeme kako treba i za naredno invitro ke odam kaj nego za personalot od bolnicata imam samo ljubezni zborovi site se fini i ljubezni duri i mi dodadoa superfakt za tri ili cetiri bockanaj od toj sto im ostanuva za zal ne zavrsi invitroto so uspeh ama ne se predavam znam deka i nasite bebinja ke dojdat

tarijana
Член
Член
Мислења: 248
Придружен: 12 Oct 2012, 12:29
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by tarijana » 07 Mar 2013, 14:48

i da spomnam samo vo plodnost site pregledi folikulometrii i site krvno analizi gi plakavme a vo sistina za pregled ne plativ niednas samo plativ za edna labalatorija

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by b bebe » 13 Mar 2013, 17:55

Devojki, tolku bev ubedena slednovo invitro da odam vo plodnost i si pravev planovi bidejki sum od Skopje, no otkako gi procitav vasite postovi mozebi ke me predomislite, znaci ni tamu ne bilo taka sjajno, jas vooglavno sum zadovolna od prethodiot d-r iako imav neupseno ivf, no sakav da probam vo druga bolnica, znaete nova nadez, nova sreka, nov doktor i slicno, no ajde podobro da ne rizikuvam bidejki veke odnosot mu go znam, sepak bi rekla deka ovaa rabota e dosta custvitelna uste od samiot pocetok i do kraj i ne sakam bidam povredena, bidejki sme dovolno povredeni od toa sto ne snaslo, tocno e toa deka doktorot mnogu moze da vlijae na ishodot, zatoa i celo vreme mislam kade da odam ovoj pat?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by Debora » 13 Mar 2013, 18:52

Еве ја темата за дискусии околу изборот на клиника topic971.html , можеби ќе ти помогне во изборот.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by melanija » 29 Dec 2013, 01:14

b bebe wrote:Devojki, tolku bev ubedena slednovo invitro da odam vo plodnost i si pravev planovi bidejki sum od Skopje, no otkako gi procitav vasite postovi mozebi ke me predomislite, znaci ni tamu ne bilo taka sjajno, jas vooglavno sum zadovolna od prethodiot d-r iako imav neupseno ivf, no sakav da probam vo druga bolnica, znaete nova nadez, nova sreka, nov doktor i slicno, no ajde podobro da ne rizikuvam bidejki veke odnosot mu go znam, sepak bi rekla deka ovaa rabota e dosta custvitelna uste od samiot pocetok i do kraj i ne sakam bidam povredena, bidejki sme dovolno povredeni od toa sto ne snaslo, tocno e toa deka doktorot mnogu moze da vlijae na ishodot, zatoa i celo vreme mislam kade da odam ovoj pat?
ББебе јас имам правено две ивитра во плодност едното беше на приватно во старата ординација, а второто беше преку фондот во новата болница, и имам тотално различно искуство со др Таше, воопшто немаше разлика дали бев преку фондот или приватно, докторот е најдобар за вештачко оплодување, можеби не е секогаш насмеан и расположен за шеги, меѓутоа секогаш објаснува убаво се, кажува како што си е не дава лажна надеж, ептен си ја брка работата и сите мислења барем во мојот случај му беа веродостојни. Цел живот ќе му сум благодаарна .. Ти го препорачувам.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Однос доктор-пациент

Post by sweety » 20 Mar 2014, 16:38

Докторите само те гледаат како предмет што е можно повеќе пари да извлечат од пациентите, вече ја нема таа љубезност тој однос помеѓу пациент и доктор,иако со измените во нашето здравство дека убавиот збор лечи се сеуште во практика не се применува,јас редовно идев кај Мицаков и сум задоволна од него и неговата сопруга ми објаснуваат се додека ме гледаат на ехо кои денови ми се плодни и слично кога бев последен пат пред пола година ми направија микробиолошки испитувања и пап тест немаше ништо резултатите беа во ред на 13 ден фоликул од 15мм, но поради тоа што се преселив во друга држава морав да барам тука лекар, иако е поскап прегледот за твој пари те нервираат и ништо не објаснуваат не ми дава упат не ме упатува да одам да ги направам потребни испитувања она само ми препишува анти бебе пилули и ѕаради таа причина закажав преглед кај доктор овој пат иако прегледот кошта дупло поскапо сепек мислам дека ќе биде добар како што читав на интернет сите се со позитивни мислења од него и има 4д ехо веќе закажав за следниот месец со Господ напред ќе видиме како ќе биде (bu)

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”