Акупунктура во лечење на неплодноста

Се што е поврзано со неплодноста, недоумици, како се справуваме, како да си помогнеме, природни средства за лекување неплодност итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Акупунктура во лечење на неплодноста

Post by koral » 30 Nov 2013, 22:42

Zdravo,
Sto mislite za akupunkturata?Jas najdov vo Skopje eden desko-doktor sto ucel akupunktura vo London,pa se mislam dali da pocnam .....Nema nisto da izgubam ,samo moze ke dobijam???E sega ako nekoj nesto znae za akupunkturava neka pise.....Pozdrav do site!!!!!
Last edited by kit-kat on 01 Dec 2013, 01:06, edited 1 time in total.
Reason: менување на латиница во кирилица

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: akupunktura vo lecenje na neplodnosta

Post by Dorotea111 » 30 Nov 2013, 23:32

Koral jas ne znam nisto za ova, ama sum slusala deka na zapad mnogu ja primenuvaat akupunkturata, duri sum citala deka pred ivf nekoi zeni odat na akupunktura. Kolku pari e? Kolku tretmani se potrebni? Koi uspituvanja treba da se napravat pred da se pocne so akupunktura?? Pisi fala

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Re: akupunktura vo lecenje na neplodnosta

Post by koral » 30 Nov 2013, 23:34

Jas najverojatno ke pocnam,pa ke ti pisam pokonkretno...Inace eden tretman e 700 denari,a bile potrebni okolu 10...sekoja nedela po 1 tretman...taka mi rece deckoto...pozdrav

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Акупунктура во лечење на неплодноста

Post by Vasilij » 08 Jan 2014, 23:19

Koral,баш ме интересира што направи со акупунктурата,дали ги направи третманите?!?
Преку блиски пријатели стапивме во контакт со еден лекар од Хрватска кој специјализирал физикална терапија и акупунктура во Кина и кажуваше дека имал случаи на природно забременување кај парови кои со години немале пород.Тоа беше пред 1-2 месеци.Ни направи на мене и мм 5 третмани(требаше 10 да бидат ама ние неможевме да правиме по 2 третмани во неделата а тој мораше да си оди)Рече дека преговара за соработка со Ремедика.Ако се случи тоа супер ке одиме пак....Прекрасен човек,имавме прекрасно искуство....

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Акупунктура во лечење на неплодноста

Post by kit-kat » 06 Feb 2014, 12:57

Еве што најдов за оваа тема
http://www.zdravjeizivot.mk/maraja-keri ... -medicina/

Pilence
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 04 Apr 2014, 00:29

Re: Акупунктура во лечење на неплодноста

Post by Pilence » 04 Apr 2014, 00:59

Читав и јас за акупунктурата и барав по интернет кај кого кај нас. Но, се двоумам поради тоа што гледам во Америка одат специјално кај репродуктивна акупунктура, што кај нас никој не ја прави. Гледам има некој кинез и во карпош 3.
Исто ме загрижува дали иглите се за една употреба, оти ако не се може да закачам и некој хепатит или ХИВ. Уште тоа ми фали.
Ако слушнете нешто интересно пишете.

koral
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 21 Nov 2011, 00:03
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 8 пати

Re: Акупунктура во лечење на неплодноста

Post by koral » 08 Jan 2015, 12:02

Jas ne sum pocnala so akupunktura...uste se mislam...ako znae nekoj nesto novo neka pise!!!inace pred nekoj den slusnav za edna zena sto posle 12 god ostanala bremena so akupunktura kaj nas i toa pred 25 god.ama kaj doktor ginekolog koj sega e pocinat...zosto nema kaj nas nekoj sto e ginekolog a st pravi akupunktura????

Одговори

Return to “Разно за неплодноста”